Mszą świętą o godz. 10.00 w kościele garnizonowym rozpoczną się uroczystości związane z 72. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Potem nastąpi złożenie kwiatów przy pomniku Partyzantów Lubelszczyzny (Al. Racławickie, obok Teatru w Budowie) oraz przemarsz na Plac Litewski do Grobu Nieznanego Żołnierza. Rocznica wybuchu II wojny światowej, na mocy decyzji Sejmu RP z 1997 roku, została ustanowiona Dniem Weterana, aby oddać hołd wszystkim, którzy walczyli i oddali życie za wolność i niepodległość Polski. Organizatorem lubelskich uroczystości jest Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Lublinie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.
Stanowisko Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 29 sierpnia 2011 r. z okazji 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Dnia Weterana
Sejmik Województwa Lubelskiego stwierdza, iż niewiele jest w naszej historii momentów wyjątkowo tragicznych, nad którymi trudno przejść do porządku dziennego. Nawet pomimo upływu 72 lat, II wojna światowa, której rocznicę wybuchu będziemy za kilka dni obchodzić, jest niewątpliwie jednym z nich. Tragiczna historia Polski rozgrywająca się pomiędzy 1939 a 1945 rokiem stanowi najlepsze potwierdzenie, jak nisko może upaść człowiek, zaślepiony zgubną ideologią. Z żalem musimy przyznać, że naród polski zapłacił za tę lekcję najwyższą cenę – ograniczenia swobód obywatelskich, utraty wolności, a nierzadko także utraty życia.
Pamiętamy o napaści niemieckich wojsk Adolfa Hitlera i o uderzeniu Armii Czerwonej Związku Sowieckiego Józefa Stalina w siedemnaście dni później. Zawarcie tajnego układu, zwanego paktem Ribbentrop-Mołotow, 23 sierpnia 1939 r. przekreśliło niepodległy byt Państwa Polskiego, które po 123 latach niewoli i zaborów, zaledwie 20 lat cieszyło się upragnioną i świeżo wywalczoną niepodległością.
Składamy dzisiaj hołd naszym Rodakom, obywatelom Rzeczypospolitej, którzy we wrześniu 1939 roku podjęli tę samotną walkę i prowadzili ją z poświęceniem, dając dowody bezprzykładnego męstwa. Oddajemy cześć poległym w bojach nad Prosną i Wartą, w Borach Tucholskich, na Westerplatte i na Wybrzeżu, pod Mławą, Wizną, pod Jordanowem i Węgierską Górką, w walkach pod Iłżą i Rawą, w obronie Warszawy, w wielkiej bitwie nad Bzurą. Składamy hołd żołnierzom walczącym na Lubelszczyźnie, obrońcom Lublina, żołnierzom bitwy pod Tomaszowem Lubelskim, pod Kockiem, Krasnobrodem i Momotami, oraz bohaterom walk z wojskiem sowieckim pod Szackiem, Jabłoniem i pod Wytycznem.
Oddajemy cześć tym wszystkim, którzy we Wrześniu 1939 roku walczyli w wielu miejscach Rzeczypospolitej o jej wolność i żołnierski honor. Składamy także hołd tym, którzy po klęsce Września nie poddali się okupantowi oraz tym, którzy tworzyli konspirację wojskową i cywilną. Oddajemy cześć żołnierzom podziemia, harcerzom, cywilom uczestniczącym w oporze w ramach Polskiego Państwa Podziemnego, wszystkim którzy narażając życie w różny sposób walczyli o byt niepodległej, suwerennej Rzeczypospolitej.
Dziękujemy za poświęcenie, bohaterstwo, walkę o to, by przyszłe pokolenia mogły żyć w wolnej Polsce.
Dziś, w 72. rocznicę Września 1939 roku, trzeba szczególnie podkreślić bohaterstwo walki polskiego żołnierza, zarówno podczas Kampanii Wrześniowej, jak i w toku całej II wojny światowej.
Należy przypominać cierpienia naszego kraju i jego obywateli oraz wielki wkład w ostateczne zwycięstwo nad III Rzeszą.
Stanowisko Sejmiku Województwa Lubelskiego otrzymują Organizacje Kombatanckie Województwa Lubelskiego.
Przewodniczący
Sejmiku Województwa Lubelskiego
Arkadiusz Bratkowski
TagiDzień Weterana II wojna światowa rocznica
Sprawdź również
Międzynarodowy Festiwal Fotografii Wschodnia 2019
To już szósty raz, a piąty w wydaniu międzynarodowym. Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na Wschodnią …