17 czerwca sygnał telewizji analogowej z nadajników: Białystok, Bieszczady, Dęblin, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opoczno, Płock, Przemyśl, Siedlce, Suwałki oraz Zamość zostanie zastąpiony przez sygnał z naziemnych multipleksów cyfrowych.
Równolegle, zdecydowana większość stacji doświetlających współpracujących z wyłączanymi analogowymi stacjami głównymi, zostanie zastąpiona przez stacje cyfrowe emitujące programy multipleksu trzeciego (MUX-3).
Naziemna telewizji cyfrowa w standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestial) to dostęp do bogatej oferty programowej i lepszej jakości sygnału. Dzięki procesowi cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce, który potrwa do lipca 2013 r., w miejsce dotychczas dostępnych kilku programów telewizji analogowej, możliwy będzie odbiór ogólnopolski nawet do 24 bezpłatnych programów telewizji cyfrowej.
Aktualnie w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej dostępnych jest do 22 programów TV, nadawanych z trzech multipleksów cyfrowych (w skrócie MUX). Są to następujące programy:
MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV;
MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6;
MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka.
Osoby, które korzystają z oferty platform telewizji satelitarnej i kablowej zyskują alternatywę w postaci naziemnej telewizji cyfrowej. Jednakże jeśli nie planują zmiany w zakresie sposobu odbioru sygnału telewizyjnego, to z ich punktu widzenia proces przejścia od techniki analogowej do pełnego nadawania cyfrowego sygnału telewizji naziemnej będzie niezauważalny. Dla tych osób nie wiąże się także z koniecznością wymiany telewizora lub dekodera.
Warunki odbioru sygnału DVB-T
VI etap procesu zastępowania telewizji analogowej sygnałem z naziemnych multipleksów cyfrowych obejmie łącznie obszar 782 gmin, należących do 9 województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego oraz małopolskiego. Na tym terenie dostępne będą już tylko cyfrowe programy telewizyjne emitowane przez 26 stacji głównych oraz 8 stacji doświetlających małej mocy (tzw. gapfillery).
17 czerwca sygnał naziemnej telewizji cyfrowej zastąpi sygnał analogowy na terenie:
196 gmin województwa lubelskiego;
177 gmin województwa mazowieckiego;
102 gmin województwa podlaskiego;
102 gmin województwa świętokrzyskiego;
74 gmin województwa warmińsko-mazurskiego;
51 gmin województwa podkarpackiego;
46 gmin województwa kujawsko-pomorskiego;
25 gmin województwa łódzkiego;
9 gmin województwa małopolskiego.
Wykaz gmin objętych VI etapem wyłączeń naziemnej telewizji analogowej>>>
Wykaz nadajników wyłączanych w VI etapie>>>
Wykaz stacji cyfrowych uruchamianych w ramach MUX3 w VI etapie>>>
Przeprowadzone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej analizy symulacyjne poziomu natężenia sygnału DVB-T oraz pomiary w terenie potwierdziły, że na obszarze objętym VI etapem cyfryzacji odbiór naziemny cyfrowych programów Telewizji Publicznej będzie dostępny dla ponad 95% mieszkańców. Dane te potwierdzają, że nadawca publiczny (Telewizja Polska S.A.) wykona zobowiązania wynikające z ustawy z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej. Zapisy ustawy przewidują, że nadawca publiczny jest zobowiązany do zapewnienia pokrycia sygnałem programów telewizyjnych: TVP 1, TVP 2 oraz regionalnych programów telewizyjnych terytorium Polski, na którym zamieszkuje co najmniej 95% ludności.
Problemów z odbiorem sygnału cyfrowego MUX-3, który zawiera wyłącznie programy Telewizji Publicznej, nie powinni mieć mieszkańcy województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i łódzkiego. Dobre warunki odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej będę także na przeważającej części obszarów objętych VI etapem, a należących do województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego.
Utrudnienia w odbiorze sygnału cyfrowego mogą wystąpić jedynie w niektórych miejscowościach położonych w terenach górskich oraz w miejscach, w których do tej pory odbiór sygnału analogowego był niemożliwy lub bardzo utrudniony.
W przypadku województwa lubelskiego utrudnienia w odbiorze MUX-3 mogą dotyczyć 25 małych miejscowości w województwie lubelskim: powiat bialski (podlaski): Terebiski, Parośla, Nowosiółki, Mościce Dolne oraz Sławatycze, powiat chełmski: Lipniki i Zagórnik, powiat hrubieszowski: Cegielnia, Poraj, Liski, Bereźnica, Zosin, Janki Górne, Matcze, Rogalin, Hrebenne, Horodło, Strzyżów, Łuszków, Białoskóry, Drohiczany oraz Chyżowice, powiat janowski: Rataj Poduchowny oraz powiat włodawski: Kuzawka i Wola Uhruska.
W każdej z tych miejscowości możliwy jest już dziś odbiór sygnału MUX-1, natomiast sygnał telewizji analogowej dociera aktualnie jedynie do miejscowości Chyżowice.
Dla województwa małopolskiego zidentyfikowano 8 miejscowości, w których może wystąpić problem z odbiorem MUX3. Są to następujące miejscowości: powiat miechowski: Rogów, Przybysławice, Cisie, Boczkowice, Rzędowice, Zagorzany i Janowice oraz Rosiejów w powiecie proszowickim.
Jedynie w przypadku miejscowości Boczkowice możliwy jest odbiór telewizji analogowej ze stacji Kielce / Św. Krzyż, natomiast we wszystkich 8 miejscowościach nie powinno być problemów z odbiorem sygnału MUX-1 ze stacji Kraków / Chorągwica oraz Kielce / Św. Krzyż.
W województwie mazowieckim potencjalny problem z odbiorem MUX-3 może dotyczyć jedynie miejscowości Jednorożec w powiecie przasnyskim. Mieszkańcy tej miejscowości do tej pory nie mieli możliwości odbioru sygnału telewizji analogowej, a odbiór sygnału MUX-1 ze stacji Ostrołęka / ul. Kopernika jest w tym rejonie utrudniony.
W przypadku województwa podkarpackiego zidentyfikowano 17 miejscowości, w których mogą wystąpić utrudnienia w odbiorze sygnału MUX-3: powiat bieszczadzki: Caryńskie, Brzegi Górne, Wołosate, Muczne, Dwerniczek, Nasiczne, Dźwiniacz Górny, Ustrzyki Górne, Tarnawa Niżna, Chmiel, Dwernik oraz Ustrzyki Dolne, powiat leski: Habkowce, Strzebowiska, Smerek i Wetlina oraz Czystogarb w powiecie sanockim.
W wymienionych powyżej miejscowościach nie ma możliwości odbioru telewizji analogowej, a tylko w 2 z nich – Ustrzyki Dolne oraz Strzebowiska – istnieje możliwość warunkowego odbioru MUX-1, odpowiednio ze stacji Rzeszów / Sucha Góra oraz Bieszczady / g. Jawor.
Na terenie województwa podlaskiego zidentyfikowano 6 miejscowości, które mogą nie być w pełni pokryte sygnałem MUX-3. W 2 miejscowościach – Bartniki oraz Gobiaty – do tej pory nie było możliwości odbioru telewizji analogowej. Dodatkowo, w miejscowości Gobiaty występują także problemy z odbiorem sygnału MUX-1. W pozostałych 5 miejscowościach, tj. Nowe Leśne Bohatery i Wołkusz (gmina Lipsk), Rygol (gmina Płaska) oraz Stanowisko (gmina Giby) odbiór MUX-1 jest możliwy ze stacji Suwałki / Krzemianucha, natomiast w 3 miejscowościach z gminy Lipsk (Nowe Leśne Bohatery, Wołkusz oraz Bartniki) dodatkowo jest możliwy odbiór MUX-1 ze stacji Białystok / Krynice.
Dla województwa świętokrzyskiego potencjalny problem z odbiorem sygnału MUX-3 może wystąpić na terenie 11 miejscowości, spośród których na terenie tylko dwóch – Bugaj oraz Ciekoty istnieje możliwość odbioru sygnału analogowego. Utrudnienia w odbiorze sygnału MUX-3 mogą wystąpić na terenie miejscowości powiatu jędrzejowskiego: Bocheniec, Bugaj, Rawka, Łany, powiatu kazimierskiego: Szarbia Zwierzyniecka, powiatu kieleckiego: Ciekoty oraz powiatu pińczowskiego: Szczotkowice, Wolica, Dziewięczyce, Jakubowice oraz Skowronno Dolne. W każdej z tych miejscowości poza Bocheńcem w gminie Małogoszcz, jest możliwy odbiór MUX-1.
Uwaga na zmiany kanałów MUX-1 i MUX-2>>>
W ramach VI etapu przewidziane są następujące zmiany w zakresie wykorzystywanych kanałów oraz mocy sygnałów emitowanych z nadajników naziemnych multipleksów cyfrowych:
MUX-1:
Kielce / Święty Krzyż – zmiana kanału z 62 na 30 i zwiększenie mocy ERP z 50 kW na 100 kW;
Przysucha / Kozłowiec – zmiana kanału z 50 na 30; moc pozostanie na poziomie 50 kW;
Olsztyn / Pieczywo – pozostaje kanał 28, ale zwiększona zostanie moc ERP z 10 kW na 100 kW;
Bieszczady / Góra Jawor – zmiana kanału z 60 na 52; moc pozostanie na poziomie 20 kW;
Rzeszów / Sucha Góra – zmiana kanału z 42 na 52 i zwiększenie mocy ERP z 18,2 kW na 100 kW;
MUX-2:
Przemyśl / Tatarska Góra – zmiana kanału z 61 na 59; moc pozostanie na poziomie 20 kW;
Zamość / Tarnawatka – zmiana kanału z 52 na 53 i zwiększenie mocy ERP z 25 kW na 50 kW;
Wisła / Skrzyczne – pozostaje kanał 58, ale zwiększona zostanie moc ERP z 50 kW na 100 kW.
Zmiana wykorzystywanych kanałów oraz zwiększenie mocy nastąpi 17 czerwca równolegle z uruchamianiem nadajników MUX-3.
Dodatkowe stacje doświetlające
Odbiór sygnału cyfrowego poza głównymi stacjami nadawczymi będą zapewniały stacje doświetlające (tzw. gapfillery), których uruchomienie realizowane jest przez operatora technicznego – EmiTel sp. z o.o. na rzecz nadawcy publicznego – Telewizji Polskiej S.A. w ramach środków pochodzących z rezerwy celowej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. W celu zapewnienia jak najszerszego zasięgu odbioru programów naziemnej telewizji cyfrowej w ramach VI etapu cyfryzacji zostanie uruchomionych 8 stacji doświetlających.
Wykorzystywane do tej pory analogowe stacje retransmisyjne zostaną stopniowo zastąpione przez cyfrowe stacje doświetlające. Proces ten rozpocznie się 17 czerwca 2013 roku o godz. 1:00. W godzinach od 1:00 do 6:00 zostaną wyłączone wszystkie stacje analogowe i równocześnie włączone zostaną cyfrowe stacje główne. Natomiast w przypadku 8 stacji doświetlających, ich włączenia będą dokonywane sukcesywnie od godz. 8:00 do godz. 12:00. Przerwa w odbiorze sygnału telewizyjnego w przypadku stacji doświetlających będzie wynosiła od 7 do 11 godzin. Czas ten znacznie skrócono w porównaniu do III etapu (19 marca br.), podczas którego przerwa wynosiła do 40 godzin.
Pełny wykaz cyfrowych stacji doświetlających wraz z informacją o terminie ich uruchomienia zamieszczamy w załączniku u dołu tej strony.
Jak odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej?
Wysoka jakość cyfrowego obrazu i dźwięku wymaga posiadania odbiornika telewizyjnego z wbudowanym tunerem MPEG-4. Innym dostępnym rozwiązaniem jest zakup zewnętrznego dekodera – tzw. „przystawki STB” (Set Top-Box) i podłączenie go do dotychczasowego analogowego telewizora.
Rozwiązanie polegające na zakupie dekodera STB jest tańsze i nie wymaga zmiany odbiornika – koszt prostego dekodera do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej wynosi około 80 – 150 zł. Pamiętajmy sprzęt do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej najlepiej zakupić u sprawdzonego i rzetelnego sprzedawcy.
Obiór sygnału cyfrowego najczęściej umożliwi wykorzystywana do tej pory antena. Pamiętajmy jednak, że najlepsze warunki odbioru zapewniają anteny kierunkowe, które charakteryzuje duży zysk antenowy, umożliwiający odbiór sygnału z odległych stacji i nadawczych.
Dodatkowe informacje i pomoc techniczna
Szczegółowe informacje na temat przebiegu procesu cyfryzacji, wymagań dotyczących odbiorników telewizyjnych, dekoderów i anten, można uzyskać:
na stronie internetowej www.cyfryzacja.gov.pl oraz
telefonicznie pod numerem bezpłatnej infolinii 800 007 788
W przypadku braku sygnału lub zakłóceń w odbiorze programów naziemnej telewizji cyfrowej zgłoszenia można kierować telefonicznie na dyżurne numery w Delegaturach Urzędu Komunikacji Elektronicznej:
Delegatura UKE w Lublinie
tel. 81 743 40 43
Delegatura UKE w Warszawie
tel. 22 622 73 99
Delegatura UKE w Białymstoku
tel. 85 657 83 10
Delegatura UKE w Kielcach
tel. 41 346 15 00 lub 41 346 14 00
Delegatura UKE w Olsztynie
tel. 89 533 35 22
Delegatura UKE w Rzeszowie
tel. 17 852 17 99
Delegatura UKE w Bydgoszczy
tel. 52 370 72 60
Delegatura UKE w Łodzi
tel. 42 676 85 21 lub 42 633 94 54
Delegatura UKE w Krakowie
tel. 12 634 00 84