sobota , 18 stycznia 2025
Home / Blisko nas / 17 Czerwca nastąpi wyłączenie nadajników telewizji analogowej

17 Czerwca nastąpi wyłączenie nadajników telewizji analogowej

wylaczenie-analogu-17-czerwca17 czerwca sygnał telewizji analogowej z nadajników: Białystok, Bieszczady, Dęblin, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opoczno, Płock, Przemyśl, Siedlce, Suwałki oraz Zamość zostanie zastąpiony przez sygnał z naziemnych multipleksów cyfrowych.

Równolegle, zdecydowana większość stacji doświetlających współpracujących z wyłączanymi analogowymi stacjami głównymi, zostanie zastąpiona przez stacje cyfrowe emitujące programy multipleksu trzeciego (MUX-3).

Naziemna telewizji cyfrowa w standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestial) to dostęp do bogatej oferty programowej i lepszej jakości sygnału. Dzięki procesowi cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce, który potrwa do lipca 2013 r., w miejsce dotychczas dostępnych kilku programów telewizji analogowej, możliwy będzie odbiór ogólnopolski nawet do 24 bezpłatnych programów telewizji cyfrowej.

Aktualnie w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej dostępnych jest do 22 programów TV, nadawanych z trzech multipleksów cyfrowych (w skrócie MUX). Są to następujące programy:

MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV;

MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6;

MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka.

Osoby, które korzystają z oferty platform telewizji satelitarnej i kablowej zyskują alternatywę w postaci naziemnej telewizji cyfrowej. Jednakże jeśli nie planują zmiany w zakresie sposobu odbioru sygnału telewizyjnego, to z ich punktu widzenia proces przejścia od techniki analogowej do pełnego nadawania cyfrowego sygnału telewizji naziemnej będzie niezauważalny. Dla tych osób nie wiąże się także z koniecznością wymiany telewizora lub dekodera.

Warunki odbioru sygnału DVB-T

VI etap procesu zastępowania telewizji analogowej sygnałem z naziemnych multipleksów cyfrowych obejmie łącznie obszar 782 gmin, należących do 9 województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego oraz małopolskiego. Na tym terenie dostępne będą już tylko cyfrowe programy telewizyjne emitowane przez 26 stacji głównych oraz 8 stacji doświetlających małej mocy (tzw. gapfillery).

17 czerwca sygnał naziemnej telewizji cyfrowej zastąpi sygnał analogowy na terenie:

196 gmin województwa lubelskiego;

177 gmin województwa mazowieckiego;

102 gmin województwa podlaskiego;

102 gmin województwa świętokrzyskiego;

74 gmin województwa warmińsko-mazurskiego;

51 gmin województwa podkarpackiego;

46 gmin województwa kujawsko-pomorskiego;

25 gmin województwa łódzkiego;

9 gmin województwa małopolskiego.

Wykaz gmin objętych VI etapem wyłączeń naziemnej telewizji analogowej>>>

Wykaz nadajników wyłączanych w VI etapie>>>

Wykaz stacji cyfrowych uruchamianych w ramach MUX3 w VI etapie>>>

Przeprowadzone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej analizy symulacyjne poziomu natężenia sygnału DVB-T oraz pomiary w terenie potwierdziły, że na obszarze objętym VI etapem cyfryzacji odbiór naziemny cyfrowych programów Telewizji Publicznej będzie dostępny dla ponad 95% mieszkańców. Dane te potwierdzają, że nadawca publiczny (Telewizja Polska S.A.) wykona zobowiązania wynikające z ustawy z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej. Zapisy ustawy przewidują, że nadawca publiczny jest zobowiązany do zapewnienia pokrycia sygnałem programów telewizyjnych: TVP 1, TVP 2 oraz regionalnych programów telewizyjnych terytorium Polski, na którym zamieszkuje co najmniej 95% ludności.

Problemów z odbiorem sygnału cyfrowego MUX-3, który zawiera wyłącznie programy Telewizji Publicznej, nie powinni mieć mieszkańcy województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i łódzkiego. Dobre warunki odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej będę także na przeważającej części obszarów objętych VI etapem, a należących do województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego.

Utrudnienia w odbiorze sygnału cyfrowego mogą wystąpić jedynie w niektórych miejscowościach położonych w terenach górskich oraz w miejscach, w których do tej pory odbiór sygnału analogowego był niemożliwy lub bardzo utrudniony.

W przypadku województwa lubelskiego utrudnienia w odbiorze MUX-3 mogą dotyczyć 25 małych miejscowości w województwie lubelskim: powiat bialski (podlaski): Terebiski, Parośla, Nowosiółki, Mościce Dolne oraz Sławatycze, powiat chełmski: Lipniki i Zagórnik, powiat hrubieszowski: Cegielnia, Poraj, Liski, Bereźnica, Zosin, Janki Górne, Matcze, Rogalin, Hrebenne, Horodło, Strzyżów, Łuszków, Białoskóry, Drohiczany oraz Chyżowice, powiat janowski: Rataj Poduchowny oraz powiat włodawski: Kuzawka i Wola Uhruska.

W każdej z tych miejscowości możliwy jest już dziś odbiór sygnału MUX-1, natomiast sygnał telewizji analogowej dociera aktualnie jedynie do miejscowości Chyżowice.

Dla województwa małopolskiego zidentyfikowano 8 miejscowości, w których może wystąpić problem z odbiorem MUX3. Są to następujące miejscowości: powiat miechowski: Rogów, Przybysławice, Cisie, Boczkowice, Rzędowice, Zagorzany i Janowice oraz Rosiejów w powiecie proszowickim.

Jedynie w przypadku miejscowości Boczkowice możliwy jest odbiór telewizji analogowej ze stacji Kielce / Św. Krzyż, natomiast we wszystkich 8 miejscowościach nie powinno być problemów z odbiorem sygnału MUX-1 ze stacji Kraków / Chorągwica oraz Kielce / Św. Krzyż.

W województwie mazowieckim potencjalny problem z odbiorem MUX-3 może dotyczyć jedynie miejscowości Jednorożec w powiecie przasnyskim. Mieszkańcy tej miejscowości do tej pory nie mieli możliwości odbioru sygnału telewizji analogowej, a odbiór sygnału MUX-1 ze stacji Ostrołęka / ul. Kopernika jest w tym rejonie utrudniony.

W przypadku województwa podkarpackiego zidentyfikowano 17 miejscowości, w których mogą wystąpić utrudnienia w odbiorze sygnału MUX-3: powiat bieszczadzki: Caryńskie, Brzegi Górne, Wołosate, Muczne, Dwerniczek, Nasiczne, Dźwiniacz Górny, Ustrzyki Górne, Tarnawa Niżna, Chmiel, Dwernik oraz Ustrzyki Dolne, powiat leski: Habkowce, Strzebowiska, Smerek i Wetlina oraz Czystogarb w powiecie sanockim.

W wymienionych powyżej miejscowościach nie ma możliwości odbioru telewizji analogowej, a tylko w 2 z nich – Ustrzyki Dolne oraz Strzebowiska – istnieje możliwość warunkowego odbioru MUX-1, odpowiednio ze stacji Rzeszów / Sucha Góra oraz Bieszczady / g. Jawor.

Na terenie województwa podlaskiego zidentyfikowano 6 miejscowości, które mogą nie być w pełni pokryte sygnałem MUX-3. W 2 miejscowościach – Bartniki oraz Gobiaty – do tej pory nie było możliwości odbioru telewizji analogowej. Dodatkowo, w miejscowości Gobiaty występują także problemy z odbiorem sygnału MUX-1. W pozostałych 5 miejscowościach, tj. Nowe Leśne Bohatery i Wołkusz (gmina Lipsk), Rygol (gmina Płaska) oraz Stanowisko (gmina Giby) odbiór MUX-1 jest możliwy ze stacji Suwałki / Krzemianucha, natomiast w 3 miejscowościach z gminy Lipsk (Nowe Leśne Bohatery, Wołkusz oraz Bartniki) dodatkowo jest możliwy odbiór MUX-1 ze stacji Białystok / Krynice.

Dla województwa świętokrzyskiego potencjalny problem z odbiorem sygnału MUX-3 może wystąpić na terenie 11 miejscowości, spośród których na terenie tylko dwóch – Bugaj oraz Ciekoty istnieje możliwość odbioru sygnału analogowego. Utrudnienia w odbiorze sygnału MUX-3 mogą wystąpić na terenie miejscowości powiatu jędrzejowskiego: Bocheniec, Bugaj, Rawka, Łany, powiatu kazimierskiego: Szarbia Zwierzyniecka, powiatu kieleckiego: Ciekoty oraz powiatu pińczowskiego: Szczotkowice, Wolica, Dziewięczyce, Jakubowice oraz Skowronno Dolne. W każdej z tych miejscowości poza Bocheńcem w gminie Małogoszcz, jest możliwy odbiór MUX-1.

Uwaga na zmiany kanałów MUX-1 i MUX-2>>>

W ramach VI etapu przewidziane są następujące zmiany w zakresie wykorzystywanych kanałów oraz mocy sygnałów emitowanych z nadajników naziemnych multipleksów cyfrowych:

MUX-1:

Kielce / Święty Krzyż – zmiana kanału z 62 na 30 i zwiększenie mocy ERP z 50 kW na 100 kW;

Przysucha / Kozłowiec – zmiana kanału z 50 na 30; moc pozostanie na poziomie 50 kW;

Olsztyn / Pieczywo – pozostaje kanał 28, ale zwiększona zostanie moc ERP z 10 kW na 100 kW;

Bieszczady / Góra Jawor – zmiana kanału z 60 na 52; moc pozostanie na poziomie 20 kW;

Rzeszów / Sucha Góra – zmiana kanału z 42 na 52 i zwiększenie mocy ERP z 18,2 kW na 100 kW;

MUX-2:

Przemyśl / Tatarska Góra – zmiana kanału z 61 na 59; moc pozostanie na poziomie 20 kW;

Zamość / Tarnawatka – zmiana kanału z 52 na 53 i zwiększenie mocy ERP z 25 kW na 50 kW;

Wisła / Skrzyczne – pozostaje kanał 58, ale zwiększona zostanie moc ERP z 50 kW na 100 kW.

Zmiana wykorzystywanych kanałów oraz zwiększenie mocy nastąpi 17 czerwca równolegle z uruchamianiem nadajników MUX-3.

Dodatkowe stacje doświetlające

Odbiór sygnału cyfrowego poza głównymi stacjami nadawczymi będą zapewniały stacje doświetlające (tzw. gapfillery), których uruchomienie realizowane jest przez operatora technicznego – EmiTel sp. z o.o. na rzecz nadawcy publicznego – Telewizji Polskiej S.A. w ramach środków pochodzących z rezerwy celowej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. W celu zapewnienia jak najszerszego zasięgu odbioru programów naziemnej telewizji cyfrowej w ramach VI etapu cyfryzacji zostanie uruchomionych 8 stacji doświetlających.

Wykorzystywane do tej pory analogowe stacje retransmisyjne zostaną stopniowo zastąpione przez cyfrowe stacje doświetlające. Proces ten rozpocznie się 17 czerwca 2013 roku o godz. 1:00. W godzinach od 1:00 do 6:00 zostaną wyłączone wszystkie stacje analogowe i równocześnie włączone zostaną cyfrowe stacje główne. Natomiast w przypadku 8 stacji doświetlających, ich włączenia będą dokonywane sukcesywnie od godz. 8:00 do godz. 12:00. Przerwa w odbiorze sygnału telewizyjnego w przypadku stacji doświetlających będzie wynosiła od 7 do 11 godzin. Czas ten znacznie skrócono w porównaniu do III etapu (19 marca br.), podczas którego przerwa wynosiła do 40 godzin.

Pełny wykaz cyfrowych stacji doświetlających wraz z informacją o terminie ich uruchomienia zamieszczamy w załączniku u dołu tej strony.

Jak odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej?

Wysoka jakość cyfrowego obrazu i dźwięku wymaga posiadania odbiornika telewizyjnego z wbudowanym tunerem MPEG-4. Innym dostępnym rozwiązaniem jest zakup zewnętrznego dekodera – tzw. „przystawki STB” (Set Top-Box) i podłączenie go do dotychczasowego analogowego telewizora.

Rozwiązanie polegające na zakupie dekodera STB jest tańsze i nie wymaga zmiany odbiornika – koszt prostego dekodera do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej wynosi około 80 – 150 zł. Pamiętajmy sprzęt do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej najlepiej zakupić u sprawdzonego i rzetelnego sprzedawcy.

Obiór sygnału cyfrowego najczęściej umożliwi wykorzystywana do tej pory antena. Pamiętajmy jednak, że najlepsze warunki odbioru zapewniają anteny kierunkowe, które charakteryzuje duży zysk antenowy, umożliwiający odbiór sygnału z odległych stacji i nadawczych.

Dodatkowe informacje i pomoc techniczna

Szczegółowe informacje na temat przebiegu procesu cyfryzacji, wymagań dotyczących odbiorników telewizyjnych, dekoderów i anten, można uzyskać:

na stronie internetowej www.cyfryzacja.gov.pl oraz

telefonicznie pod numerem bezpłatnej infolinii 800 007 788

W przypadku braku sygnału lub zakłóceń w odbiorze programów naziemnej telewizji cyfrowej zgłoszenia można kierować telefonicznie na dyżurne numery w Delegaturach Urzędu Komunikacji Elektronicznej:

Delegatura UKE w Lublinie

tel. 81 743 40 43

Delegatura UKE w Warszawie

tel. 22 622 73 99

Delegatura UKE w Białymstoku

tel. 85 657 83 10

Delegatura UKE w Kielcach

tel. 41 346 15 00 lub 41 346 14 00

Delegatura UKE w Olsztynie

tel. 89 533 35 22

Delegatura UKE w Rzeszowie

tel. 17 852 17 99

Delegatura UKE w Bydgoszczy

tel. 52 370 72 60

Delegatura UKE w Łodzi

tel. 42 676 85 21 lub 42 633 94 54

Delegatura UKE w Krakowie

tel. 12 634 00 84

Sprawdź również

mammografia zamosc

Czy urodziłaś się w latach 1951-1970? Zbadaj się i zyskaj spokój! Zachęć do badania bliskie osoby w podobnym wieku.

Wraz z nastaniem 2020 roku LUX MED kontynuuje akcję bezpłatnych badań mammograficznych dla Pań w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglą…darki. Więcej informacji.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close