czwartek , 19 września 2024
Home / Kultura / Zapowiedzi / 38 Zamojskie Lato Teatralne

38 Zamojskie Lato Teatralne

grafika_38_zltLato już jest. Teatralne zaczyna się 16 czerwca br. Gorąco zapraszamy Państwa na 38 Zamojskie Lato Teatralne. Bo: Będzie jak zwykle wyjątkowe, bo Teatr jest niepowtarzalny. Zamojska publiczność jest wyborna i jedyna w swoim rodzaju. Zamość jest miastem idealnym i unikatowym. Zamojskie Lato Teatralne 2013 objawi się Państwu, też jak zazwyczaj, różnorodnie. Jednakowoż nad różnorakością – tak w treści, jak i w formie, unosić się będzie motto tegorocznego festiwalu – SEN I JAWA. Sny, jak w życiu, rzeczywistość, jak bywa w snach, okażą się i radosne, i dotkliwe.

Zachęcamy do teatralnej wędrówki.

Zaczynamy w niedzielę 16 czerwca na Rynku Wielkim, kończymy 7 lipca, też na Rynku Wielkim. Zatrzymamy się na osiedlach im. Zamoyskiego i Orzeszkowej, w Kazamacie Bastionu VII, Zamojskim Domu Kultury, Parku Miejskim, CKF Stylowy, Corner Pubie, na Rynku Nowego Miasta oraz w nowym Fortecznym Centrum Informacji Historycznej i Turystycznej na Plantach, w dawnych Kozackich Koszarach.  Zapraszamy na plenerowe widowiska i klasyczne przedstawienia w sali teatralnej, zachęcamy do oglądania wystaw, do udziału w spotkaniach literackich, spodziewamy się Państwa na koncercie Lubelskiej Federacji Bardów oraz spektaklach studentów Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich.

W aktorskich kreacjach wystąpi 61 zawodowych aktorów; wśród nich Beata Ścibakówna („Trener życia”), Waldemar Barwiński („Spadkobiercy”), Małgorzata Lipczyńska („napewnomoże”) – to zamościanie. Beata Ścibakówna wystąpi na Zamojskim Lecie Teatralnym po raz trzeci, ale Małgorzata Lipczyńska (Teatr CHOREA w Łodzi) i Waldemar Barwiński (Teatr Dramatyczny w Warszawie) pojawią się „zawodowo” w Zamościu pierwszy raz. Waldemar Barwiński 17 lat po debiucie aktorskim. Pani Beata Ścibakówna i pan Waldemar Barwiński wystąpią w świetnym towarzystwie aktorskim, natomiast panią Małgorzatę Lipczyńską zobaczymy w najtrudniejszej, zdaniem aktorów, formie – w monodramie.

Widzowie Zamojskiego Lata Teatralnego znają krakowski Teatr KTO,  tym razem jednak nie zobaczymy artystów dyrektora Jerzego Zonia w widowisku na Rynku Wielkim. Zapraszamy do Zamojskiego Domu Kultury na seans teatralny inspirowany życiem i twórczością Bohumila Hrabala.38 Zamojskie Lato Teatralne

Fotogaleria{vsig}2013/6/zlt{/vsig}

16 czerwca – 7 lipca 2013

patronat – Marcin Zamoyski Beata Ścibakówna Jan Englert

Prezydent Zamościa –  patronat honorowy

16 czerwca 2013 (niedziela)

STASYS EIDRIGEVIČIUS – POMIĘDZY KSIĄŻKĄ A SCENĄ – godz. 17.00 wernisaż wystawy BWA Galeria

Zamojska

Wystawa plakatu Stasysa Eidrigevičiusa i ilustracji artysty ze zbiorów BWA Galerii Zamojskiej. Artysta urodził się 24 lipca 1949 roku we wsi Medyniszki na Litwie.Od 1980 r. mieszka w Warszawie. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem, ilustracją, ekslibrysem, plakatem, instalacją, fotografią i rzeźbą.

MIGNONE Teatr Wędrujące Lalki Pana Pejo w Sankt Petersburgu/ Rosja laureat BuławyHetmańskiej 2012 – godz. 21.30 Rynek Wielki wstęp wolny

Melancholijno – komediowa opowieść o poszukiwaniu prawdziwych uczuć i bliskości drugiego człowieka. Historia upartej, negatywnie nastawionej do życia dziewczyny, która żyje w odosobnieniu – w swoim świecie pełnym wspomnień z przeszłości. Zamknięta w szafie, niczym w klatce, nastolatka szuka miłości, akceptacji, rodziny. Postaci, które przywołuje z przeszłości nie dadzą jej szczęścia. Znajdzie je zdecydowanie bliżej.

17 czerwca (poniedziałek)

OSTATNI BASTION Teatr Wędrujące Lalki Pana Pejo w Sankt Petersburgu godz.21.00 tereny zielone na Osiedlu J. Zamoyskiego wstęp wolny

Zabawne, groteskowe, prowokacyjne przedstawienie o wewnętrznej agresji i fikcyjnych granicach tworzonych przez ludzi wobec siebie. Tytułowy bastion jest ostatnim bastionem starego teatru, zanikającym pośród pędu współczesnej sztuki konceptualnej. Siłami oblegającymi bastion będą … .

Tę wojnę trzeba zobaczyć, ba, trzeba wziąć w niej udział.

18 czerwca (wtorek)

SPRZEDAM DOM, W KTÓRYM JUŻ NIE MOGĘ MIESZKAĆ Teatr KTO w Krakowie

godz. 19.00 Zamojski Dom Kultury bilet 15 zł /25 zł*

Seans teatralny “Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać” inspirowany jest życiem i twórczością Bohumila Hrabala. Przedstawienie dzieje się na scenie i poza nią. Etiudy wprowadzą widza w magiczny świat hrabalowskich postaci, na scenie zaś zobaczymy w groteskowej formie pokazane najważniejsze zdarzenia z życia człowieka – narodziny, chrzest, pierwsza komunia, ślub, pogrzeb. Historia teatralna opowiedziana charakterystycznym dla Teatru KTO językiem – brak tekstu, dużo wspaniałej muzyki – jest pełna nieoczywistych rozwiązań.

19 czerwca (środa)

Maska Teatralna – podsumowanie konkursu plastycznego organizowanego przez BWA Galerię Zamojską godz. 14.00 BWA Galeria Zamojska

NAPEWNOMOŻE Teatr CHOREA w Łodzi

godz. 19.00 Kazamata Bastion VII ul. Łukasińskiego bilet 15/25 zł

Monodram Małgorzaty Lipczyńskiej, „na pewno może” oparty na twórczości Aglai Veteranyi, jest opowieścią o przekraczaniu granic: emocjonalnych, geograficznych, czasowych; o uzależnieniu od ciągłej intensywności, nawet jeśli prowadzi to do destrukcji. Istotnym elementem spektaklu jest stawiane przez aktorkę pytanie: “Co sprawia, że to, co dla większości ludzi jest ekstremum, dla niektórych staje się normą?”

21 czerwca (piątek)

TRENER ŻYCIA Teatr Syrena w Warszawie godz. 17.00 i 20.00 Zamojski Dom Kultury bilet 25/35 zł

Wendy potrzebuje pomocy. Podobnie jak jej terapeuta!

Trener życia to opowieść o dwojgu ludziach, z których ona odnajduje się w gąszczu życia, a on uświadamia sobie, że droga, którą dotychczas szedł, nie wiedzie tam, dokąd chciałby dojść…

Komedia Nicka Reeda w reżyserii Wojciecha Malajkata to „Pigmalion” dla pokolenia, dla którego niezbędnym akcesorium jest najnowszy model telefonu komórkowego.

Występują: Katarzyna Bagniewska, Beata Ścibakówna, Wojciech Malajkat, Albert Osik.

22 czerwca (sobota)

ZAMOJSKA ARLEKINADA 2013 godz. 21.00 Rynek Wielki

Widowisko artystyczne nawiązujące do karnawału weneckiego z udziałem 200 wykonawców – aktorów, tancerzy, szczudlarzy, żonglerów, w karnawałowych, historycznych kostiumach. W ich wykonaniu układy taneczne, etiudy inspirowane komedią dell’ arte oraz pokazy ognia.

23 czerwca (niedziela)

ULRO Teatr Snów w Gdańsku godz. 21.30 Rynek Wielki wstęp wolny

Jak wygląda świat oddany wyłącznie we władanie rozumu? Czy do braku sacrum można się przyzwyczaić? Czy mieszkańcy idealnej, wysoce rozwiniętej krainy Ulro są szczęśliwi, czy raczej muszą być szczęśliwi?

Temat braku, tęsknoty badali William Blake czy Czesław Miłosz. Zobaczmy w niedzielny wieczór na Rynku Wielkim teatralny efekt rozważań nad miejscem Ulro.

24 czerwca (poniedziałek)

POKÓJ Teatr Snów w Gdańsku

godz. 21.30 Osiedle E. Orzeszkowej, tereny rekreacyjne nad Łabuńką wstęp wolny

Opowieść o niezwykłym człowieku – mieszkańcu niezwykłego pokoju, przestrzeni na pograniczu rzeczywistości i snu. Jest jednym z nas. Ale czy na pewno? Historia opowiedziana bez słów, budowana grą aktorów, muzyką, światłem i scenografią.

25 czerwca (wtorek)

SPADKOBIERCY Teatr Scena Prezentacje w Warszawie

godz. 18.00 i 20.00 Zamojski Dom Kultury bilet 25/35 zł

W wypadku samochodowym ginie Pascal, partner życiowy modelki Florence. Kobietę zaczynają odwiedzać rozmaici ludzie, niosący wątpliwe pocieszenie. Zebrani “nad ukochanymi zwłokami Pascala” żałobnicy, miast czuwać, zajmują się innymi, z ich punktu widzenia, ważniejszymi sprawami. Nie owijajmy w bawełnę, chodzi o choć malusieńki, ale jednak spadek. Czarna komedia obyczajowa.

występują: Agata Kulesza, Hanna Śleszyńska, Daria Widawska, Grażyna Wolszczak, Waldemar Barwiński, Marcin Troński oraz Andrzej Pankowski

26 czerwca (środa)

TYMOTEUSZ WŚRÓD PTAKÓW spektakl dla dzieci Teatr im. Andersena w Lublinie

godz. 17.00 i 19.00 Rynek Wielki bilet 10 zł

Bohaterem spektaklu jest miś Tymoteusz. Mieszka w lesie razem z tatą. Wiosną ptaki w lesie są zajęte wysiadywaniem jaj, ale jeden z nich-kukułka – podrzuca swoje jajko do wysiadywania właśnie Tymoteuszowi. Na dodatek jajko chce zjeść zła lisica. Spektakl w żywym planie.

27 czerwca (czwartek)

ADRES: ULICE POETYCKIE – ULICA POETYCKA NOWE MIASTO

Festiwal (siódma edycja) ukazujący poetyckie przestrzenie Zamościa. Tym razem zamojskie Nowe Miasto, w jeden targowy dzień, będzie artystycznym terytorium dla literatury, piosenki, plastyki.

STACHURA – POEMATY koncert Lubelskiej Federacji Bardów

godz.19.00 Zamojski Dom Kultury bilet 20 zł

Prowokacja intelektualna w pięknej formie muzycznej – poematy Edwarda Stachury. Kompozycje stworzyli artyści Lubelskiej Federacji Bardów; dominującym wzorcem, do którego się odwołali jest rock progresywny, który dobrze unosi ambitne dzieła literackie, skomplikowane konstrukcyjnie i wywołujące wielkie emocje.

28 czerwca (piątek)

JESZCZE JEDNA HISTORIA Z ŻYCIA… QuaziMODO – musical w wykonaniu Młodzieży Zespołu Szkół Społecznych w Zamościu godz.21.00 Rynek Wielki wstęp wolny

Historia jak wiele innych, o miłości spełnionej i niespełnionej, o odrzuceniu i akceptacji i o tym, że talent to dar, którego nie wolno zaprzepaścić.

Letnie Spotkanie Muzyczno – Poetyckie godz.18.00 Corner Pub

wernisaż wystawy Tadeusza Grygiela „Zapomniany Zamość” – akwarela

poezja – Barbara Radomska muzyka – Krzysztof i Piotr Stopa, Katarzyna Wach

29 czerwca (sobota)

Koncert piosenki aktorskiejSzkoła Aktorska Haliny i Jana Machulskich w Warszawie

godz.20.00 Rynek Wielki oraz 21.30 Corner Pub wstęp wolny

Aktorska interpretacja piosenki w wykonaniu studentów Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich.

30 czerwca (niedziela)

SZALONA GRETA Szkoła Aktorska Haliny i Jana Machulskich w Warszawie

godz.19.00 ZOIT dawne Kozackie Koszary na Plantach bilet 10 zł

Spektakl wg utworu Stanisława Grochowiaka. Dramat egzystencjalny o człowieku żyjącym w zagrożeniu, przeżywającym strach przed światem, cywilizacją, okrucieństwem ludzkim, przed śmiercią. Przedstawienie utrzymane w tonacji między liryzmem a groteską. Skromne, surowe w formie; oparte przede wszystkim na grze aktorów.

Szukamy Polskiego Szekspira – podsumowanie trzynastej edycji zamojskiej Konkursu Dramaturgicznego na Sztukę Teatralną godz.19.00 ZOIT dawne Kozackie Koszary na Plantach

1 lipca (poniedziałek)

DZIEWCZYNY DO WZIĘCIA Szkoła Aktorska Haliny i Jana Machulskich w Warszawie godz.19.00 ZOIT dawne Kozackie Koszary na Plantach bilet 10 zł

Komedia wg scenariusza Janusza Kondratiuka o młodych kobietach z prowincji szukających lepszego życia w wielkim mieście. Czy dziewczyny z lat siedemdziesiątych XX wieku – bohaterki filmu Kondratiuka różnią się od współczesnych „dziewczyn do wzięcia”?

5 lipca (piątek)

ALICJA W KRAINIE CZARÓW Trupa Teatralna LE MIRAGE w Zamościu

godz.21.30 Park Miejski wstęp wolny

Spektakl na motywach twórczości Lewisa Carolla. Alicja wpada do króliczej nory… a wraz z nią widzowie. Czas płynie inaczej, o ile nikt się z nim wcześniej nie pokłócił, a już nie pewno nie próbował zabijać Czasu.

6 lipca (sobota)

Wokół Teatru DZIADEK DO ORZECHÓW retransmisja baletu z Teatru Bolszoj

godz. 18.30 Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” bilet 35 zł (w CKF)

Dziadek do orzechów – prezent bożonarodzeniowy małej Marie, przeistacza się w Księcia, który zabiera dziewczynkę do zaczarowanej krainy słodyczy. Tak dzieje się tylko w baśniach. Warto jednak pomarzyć podziwiając jednocześnie baletowe widowisko.

7 lipca (niedziela)

DYWIDENDA Teatr Fuzja w Poznaniu godz. 21.30 Rynek Wielki wstęp wolny

Gra losowa 3D o wysokim poziomie ryzyka, przeznaczona dla osób dorosłych, gotowych na wszystko. Zasady … z zasady nie obowiązują… liczy się szybkość, spryt, przedsiębiorczość, zdolność do poświęceń. Ciosy poniżej pasa dozwolone. Im więcej walki tym więcej zysku. Pomoc konkurentowi surowo wzbroniona. Widowisko Dywidenda jest teatralną odpowiedzią na wstrząsający światem kryzys ekonomiczny.

16 czerwca – 7 lipca

Plenerowa wystawa fotograficzna ZAMOJSKIE LATO TEATRALNE

Przestrzeń Zespołu Staromiejskiego

*cena biletu w przedsprzedaży do 10 czerwca/ od 11 czerwca

karnet (oprócz CKF ) 70 zł

karnet podwójny 100 zł

bilety i karnety do nabycia w ZDK, ZOIT oraz dwie godziny przed spektaklem

więcej informacji na stronie www.zdk.zamosc.pl

Współfinansowanie: Miasto Zamość

Wsparcie finansowe: Starostwo Powiatowe w Zamościu

Sponsorzy:

LHS, Karpacka Spółka Gazownictwa, PKO BP S.A., DALKIA, PGE Dystrybucja

Organizator 36 Zamojskiego Lata Teatralnego: Zamojski Dom Kultury, tel. (84) 6392021/22, www.zdk.zamosc.pl

Partnerzy:

Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Waleriana Łukasińskiego w Zamościu www.smlukasinski.zamosc.pl

Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Jana Zamoyskiego w Zamościu www.smjz.zamosc.pl

Corner Pub www.corner.boo.pl

BWA Galeria Zamojska www.bwagaleriazamojska.art.pl

Centrum Kultury Filmowej STYLOWY www.stylowy.net

Forteczne Centrum Informacji Historycznej i Turystycznej www.osir.zamosc.pl

Klub Festiwalowy Corner Pub

Sprawdź również

Międzynarodowy Festiwal Fotografii Wschodnia 2019

To już szósty raz, a piąty w wydaniu międzynarodowym. Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na Wschodnią …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglą…darki. Więcej informacji.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close