Rosja Sowiecka zajęła zbrojnie połowę terytorium Polski 17 września 1939 roku. Do niewoli sowieckiej trafiło ok. 230.000 żołnierzy z wycofujących się przed Niemcami armii polskich. NKWD wyselekcjonowała ok. 30.000 oficerów, policjantów, żołnierzy KOP, służby więziennej, lekarzy, inżynierów, księży i innych osób z autorytetem lub o cechach przywódczych, jako nie rokujących zmiany postawy antyradzieckiej. Umieszczono ich w kilku obozach (m.in. Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków), bez wyroku strzałem w tył głowy i zakopano w bezimiennych dołach śmierci Katynia, Charkowa, Miednoje i innych do dziś nieznanych.
Zbrodni dokonały specjalnie wyszkolone oddziały NKWD w marciu i kwietniu 1940 roku na rozkaz Stalina, który kierował się zasadą, że narodem „bez głowy” łatwo sterować. Upłynęło 70 lat, zanim Rosja przyznała się do tej zbrodni. Polacy nadal oczekują od Rosjan przeprosin oraz uznania tej zbrodni za ludobójstwo.
7 kwietnia br. zamościanie uczcili pamięć ofiar stalinowskiej zbrodni otwarciem okolicznościowej wystawy. Co roku o tym co się stało m.in. przypominają członkowie Stowarzyszenia „Zamojska Rodzina Katyńska”, powstała w Zamościu w 1994 roku. Stowarzyszenie zrzesza 60-ciu członków – informuje dr Jerzy Słupecki, sekretarz stowarzyszenia. Zrzeszają rodziny ofiar zamordowanych w Katyniu z terenu Zamojszczyzny. Centralnym miejscem upamiętniającym w Zamościu zbrodnie katyńską jest Kościół p.w. Św. Katarzyny, w którym znajduje się Kaplica Katyńska z płaskorzeźbą Matki Boskiej Katyńskiej, tablicą z 250 nazwiskami ofiar zbrodni i urnami z ziemią z dołów śmierci z Katynia, Charkowa i Miednoje.
Na wystawie pt. „Katyń przestrogą i sumieniem świata”, którą oglądać można w Książnicy Zamojskiej przy ul. Kamiennej 20, zdjęcia z miejsc zbrodni, publikacje, eksponaty przekazane przez rodziny „katyńskie”. Uroczystości w 70-tą rocznicę zamordowania przez NKWD tysięcy polskich oficerów odbędą się w Zamościu 17 kwietnia o godz. 11.00 w Kościele Św. Katarzyny.