Reżyser teatralny – Janusz Opryński, największy polski producent mebli i instytut badawczy o wieloletnich tradycjach – to Ambasadorzy Województwa Lubelskiego 2010. Kapituła demokratycznie zdecydowała, że Janusz Opryński, Black Red White S.A i Instytut Nawozów Sztucznych w Puławach zasłużyli na prestiżowy tytuł i statuetki. Tytuł „Ambasadora Województwa Lubelskiego 2010″ został przyznany już po raz 12. Wszyscy laureaci to znane marki, które w ostatnim okresie wniosły istotny wkład w promocję Lubelszczyzny w kraju i poza jego granicami.
JANUSZ OPRYŃSKI – twórca i reżyser teatru “Provisorium” działającego od 1976 roku. Wyreżyserował m.in.: “Wspomnienia z domu umarłych”, “Ogrody”, “Z nieba, przez świat, do…”, “Współczucie”, “Koniec wieku”. W 1998 roku we współpracy z Witoldem Mazurkiewiczem i prowadzoną przez niego Kompanią “Teatr” zrealizował “Ferdydurke” wg. Witolda Gombrowicza, spektakl który odniosł ogromny sukces. Od tamtej pory we współpracy dwu teatrów i dwu reżyserów powstały także “Sceny z życia Mitteleuropy” i “Do piachu” wg. Tadeusza Różewicza. Ma także swój udział w sukcesie dwu spektakli Teatru Ósmego Dnia: “Tańcz, póki możesz…” i “Portierni”. Inicjator Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego “Konfrontacje”. Obecnie pełni także rolę dyrektora do spraw artystyczno-programowych Centrum Kultury w Lublinie.
BLACK RED WHITE S.A. – największa polska grupa meblarska, producent i dystrybutor mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz z 20% udziałem w rynku pod względem wartości sprzedaży. Firma oferuje wysokiej jakości meble pokojowe, kuchenne, tapicerowane oraz stoły i krzesła o różnorodnej stylistyce. Grupa Black Red White dysponuje znakomicie zaplanowaną i zorganizowaną siecią około 2000 punktów sprzedaży, z czego niemal połowa to salony poza granicami kraju. Krajowa sprzedaż detaliczna mebli i artykułów wyposażenia wnętrz Black Red White jest prowadzona i rozwijana – poza punktami partnerskimi – za pośrednictwem sieci salonów własnych zlokalizowanych na terenie całej Polski. Aktualnie liczy ona 54 salony, w tym 11 salonów wielkopowierzchniowych we Wrocławiu, Krakowie, Lublinie, Zabrzu, Będzinie, Chorzowie, Łodzi, Bydgoszczy, Poznaniu, Warszawie i Gdańsku.
INSTYTUT NAWOZÓW SZTUCZNYCH W PUŁAWACH – państwową jednostką badawczo-rozwojową o wieloletnich tradycjach, podlegającą nadzorowi ministra właściwego do spraw gospodarki. Przedmiotem działania Instytutu są między innymi: prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk chemicznych, prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk biologicznych i środowiska naturalnego, badania i analizy techniczne, prace badawcze i wdrożeniowe, produkcja doświadczalna, usługi badawcze.
W uroczystej gali zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski w hali Międzynarodowych Targów Lubelskich w Lublinie uczestniczyło ponad 700 gości. Laureatów nagrodził marszałek Krzysztof Hetman.
Galowy wieczór, odbywający się w przeddzień wielkiej oscarowej gali w Los Angeles, okazał się wielkim wydarzeniem artystycznym i towarzyskim. Po raz pierwszy bohaterowie i goście wieczoru przeszli do sali po czerwonym dywanie i zasiedli przy stolikach, a nie jak dotąd w fotelach na widowni. Bogaty program artystyczny, towarzyszący wręczeniu statuetek Ambasadora, otworzył zespół „Piruet” z Młodzieżowego Domu Kultury w Krasnymstawie. Dziewczęta zaprezentowały oryginalny układ choreograficzny do muzyki światowej sławy klarnecisty Giory Feidmana.
Zupełnie odmienny charakter miało taneczne show młodych lublinian z UDS Dance Studio. Finaliści ubiegłorocznego programu TVN „Mam talent” zaprezentowali w kilku wejściach emocjonujący program, będący mieszanką różnych stylów współczesnego tańca, wykonanego z wykorzystaniem hitów Michaela Jacksona, The Prodigy, Marilyn Mansona, Pati Young oraz musicalowych szlagierów z „Grease” i „Moulin Rouge”.
Gwiazda wieczoru – zespół „Czerwone Gitary” bawił publiczność przez blisko półtorej godziny. Podczas koncertu grupa zagrała swoje największe przeboje: „Nie spoczniemy”, „10 w skali Beauforta”, „Matura”, „Kwiaty we włosach” i kilkanaście innych piosenek.
Goście gali bawili się do późnego wieczoru z zespołem „Red Shoes – Boogie Band”. Grupa młodych lubelskich muzyków, kierowana przez klarnecistę Krzysztofa Rogowskiego (lidera formacji Rogowski Band i Rogowski Blues Band), zaprezentowała świetny program muzycznych improwizacji, z wyraźnym akcentem jazzu, swingu, bluesa.
Ciekawym akcentem gali była wystawa obrazów “Oczekiwanie na muzykę” Marka Leszczyńskiego z Radzynia Podlaskiego.