Spadek dynamiki wynagrodzeń
Zgodnie z danymi GUS dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających pow. 9 osób wyniosła w lutym 4,1% r/r wobec 5,0% w styczniu, co było poniżej naszej prognozy (4,8%) i konsensusu rynkowego (4,9%). Oznacza to, że w ujęciu realnym, po uwzględnieniu inflacji CPI, płace w lutym br. wzrosły o 0,5% r/r wobec 1,3% r/r w styczniu.
Według danych GUS dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw wyniosła w lutym 4,1% r/r wobec 3,8% w styczniu, co było zgodne z konsensusem rynkowym i powyżej naszej prognozy (4,0%). Na podstawie danych o zatrudnieniu i płacach szacujemy, że realna dynamika funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw spadła z 5,1% r/r w styczniu do 4,5% w lutym.
Konsumpcja lekko zwalnia
Obniżenie dynamiki realnego funduszu płac w lutym br. stanowi wsparcie dla naszej oceny, zgodnie z którą realne tempo wzrostu spożycia prywatnego w I kw. ulegnie spowolnieniu z 4,1% w IV kw. 2010 r. do 3,5% na skutek wzrostu inflacji w I kw. i wygaśnięcia przejściowych efektów wspierających konsumpcję prywatną w IV kw. (por. INVESTpuls z 23.02.2011). Wyraźnego przyspieszenia wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw (do ok. 7% r/r w ujęciu nominalnym) i konsumpcji prywatnej (do 4,1% r/r w IV kw.) oczekujemy w II półroczu 2011 r. Czynnikami wspierającymi wzrost płac w tym okresie będą naszym zdaniem wyraźne ożywienie inwestycji przedsiębiorstw oraz spadek bezrobocia, m. in. na skutek otwarcia niemieckiego rynku pracy dla pracowników z Polski.
Płace kluczowe dla stóp NBP
Dzisiejsze dane o rynku pracy, sugerujące niskie ryzyko efektów drugiej rundy, stanowią kolejny – po wczorajszej publikacji danych o niższej od oczekiwań inflacji CPI w lutym (por. wczorajszy INVESTpuls) – sygnał wskazujący na spadek prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych na kwietniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Na znaczenie ryzyka efektów drugiej rundy jako kluczowego czynnika branego pod uwagę przy decyzjach o kształtowaniu stóp procentowych wskazywał dotychczas Prezes NBP M. Belka, którego głos najprawdopodobniej przesądzi o wyniku głosowania ws. stóp na kwietniowym posiedzeniu Rady. W związku z tym oceniamy, że dzisiejsze dane są lekko negatywne dla kursu złotego i pozytywne dla rynku długu.
Źródło: INVEST-BANK oddział Zamość
ul. Partyzantów 29
22-400 Zamość
tel. 84 627-08-29