Włosy szczególnie wiosną wymagają kompleksowej pielęgnacji. Odpowiednio dobrane preparaty uwzględniające odmienność skóry głowy oraz budowę włosów są kluczem do skutecznego upiększenia ich wyglądu. Głównym zadaniem włosów jest ochrona mózgu człowieka przed słońcem i mrozem. Pełnią one jednak znacznie większą rolę dla naszej psychiki. Chcemy o nie dbać i jak najdłużej cieszyć się ich pięknym wyglądem. Gdy tylko zauważamy, że włosy zaczynają: tracić połysk, wypadać, czy też pojawi się łupież, to chcemy tym niepokojącym procesom jakoś zaradzić.
Włosy z naukowego punktu widzenia
Najprościej ujmując włosy to zrogowaciałe białko – keratyna. W korze włosa znajduje się barwnik zwany melaniną, tłuszcze oraz związki mineralne. W keratynie zawarte są różne rodzaje aminokwasów: arginina, tyrozyna, fenyloalanina, cystyna, lizyna, glicyna oraz inne.
Korzeń włosa tkwi w tzw. mieszku włosa (torebce włosa). Pękate zakończenie włosa tzw. cebulka jest swoistego rodzaju fabryką, która produkuje komórki macierzyste. Cebulka włosa jest zdolna do produkcji nowych komórek, dzięki naczyniom krwionośnym. Krew doprowadza substancje odżywcze do każdej brodawki, gdzie jest osadzona cebulka. Mnożące się w ten sposób komórki wypychają się ku górze i rogowacieją. W rezultacie powstaje łodyga włosa.
Ile mamy włosów na głowie?
100 000 – 150 000 z tyloma mieszkami włosowymi rodzimy się
20 – 30 włosów wyrośnie z pojedynczego mieszka
50 – 100 włosów gubimy każdego dnia
Budowa zewnętrzna włosa:
Każdy włos dzielimy na trzy części:
– korzeń, który tkwi w mieszku włosowym i odżywia włos,
– łodygę włosa wystającą ponad powierzchnię skóry,
– końcówkę włosa.
Cykl życia włosa:
– anagen to czas, gdy włos rośnie (trwa około od 2 do 6 lat);
– katagen to faza przejściowa, w tym czasie opuszka (cebulka) włosa robi się coraz mniejsza (trwa to około 3 tygodni);
– teogen to okres uśpienia (trwający do około 6 miesięcy).
Na koniec włos wypada, a w mieszku włosowym powstaje nowa cebulka, z której wyrasta nowy włos.
Jak dbać o włosy?
Nabywając produkty do pielęgnacji włosów warto jest zwrócić uwagę, czy zawierają one kluczowe substancje. W drogeriach, aptekach i sklepach zielarskich dostępny jest szereg preparatów w bardzo różnych postaciach (szamponach, wcierkach, ampułkach, balsamach, tabletkach), które pomagają przywrócić skórze głowy prawidłowe funkcjonowanie.
Kosmetyki pobudzające wzrost włosów powinny zawierać m.in.:
– ekstrakty z korzenia żeń-szenia, łopianu, skrzypu i brzozy, które bardzo głęboko odżywiają,
– witaminy z grupy B, PP, A, E, F;
– biotynę,
– cynk,
– glukozę,
– aminosacharydy,
– wyciąg z Ruscusa,
– nikotynian tokoferolu,
– aminokwasy siarkowe,
– niacynę,
– krzem,
– żelazo,
– kofeinę.
Preparaty zawierające wyżej wymienione składniki wzmacniają i regenerują zniszczone włosy. Zwiększają ich wytrzymałość oraz grubość. Systematycznie wykonywane zabiegi w domu wzmacniają osłabione, łamliwe włosy. Wcierane substancje w skórę głowy pobudzają ukrwienie cebulek włosowych, dzięki czemu zwiększana jest absorpcja substancji odżywczych. W efekcie wydłużona zostaje faza wzrostu włosów przy jednoczesnym zahamowaniu ich wypadania. Kuracje stosowane bezpośrednio na skórę głowy można również wzmocnić przyjmując tabletki, które hamują wypadanie włosów oraz przeciwdziałają ich łamliwości.