Podczas 80. URODZIN KRZYSZTOFA KOMEDY, które odbędą się w dniach 27-30 kwietnia w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu dwa spośród wszystkich filmów z muzyką „jubilata” zaprezentowane zostaną w nowych, zrekonstruowanych cyfrowo wersjach zapewniających doskonałą jakość obrazu i dźwięku.
Niewiarygodnie wysoki poziom zdigitalizowanej fonii oraz wizji sprawia, że filmy te nie tylko odzyskują dawną świetność ale stają się również o wiele atrakcyjniejsze w odbiorze niż podczas samej premiery! Tym samym „Niewinni czarodzieje” w reżyserii Andrzeja Wajdy z pewnością spowodują, że na pewno widownia zauroczy się magią tego działa, a film Janusza Morgensterna „Do widzenia, do jutra” nie pozwoli dać się zapomnieć następnego dnia.
NIEWINNI CZARODZIEJE
Reżyseria: Andrzej Wajda
Obsada aktorska: Tadeusz Łomnicki, Krystyna Stypułkowska, Wanda Koczeska, Kalina Jędrusik, Teresa Szmigielówna, Zbigniew Cybulski, Roman Polański, Andrzej Nowakowski, Jerzy Skolimowski
Film Wajdy ma wymiar kameralny, z zachowaniem niemal klasycznej jedności miejsca, czasu i akcji. To historia przypadkowego spotkania młodego lekarza, w którego rolę wcielił się aktor-legenda Tadeusz Łomnicki i dziewczyny (Krystyna Stypułkowska), którzy poznają się w piwnicy jazzowej i spędzają ze sobą noc. Akcja rozgrywa się głównie w czterech ścianach mieszkania, a tło społeczne zostaje ledwo zarysowane. Niewiele też dowiadujemy się o samych bohaterach, poza tym, że noszą imiona Pelagia i Bazyli. Młodzi ludzie przybierają wobec… siebie maski obojętności, ukrywając pod nimi rodzące się uczucie. Prowadzą grę pozorów i zwodniczych gestów, ulegając przy tym coraz silniejszej wzajemnej fascynacji, której jednak w ramach konwencji gry – starają się oprzeć. A wszystko to zatopione w nostalgiczno – egzystencjalnym klimacie. „Niewinni czarodzieje” przynieśli Wajdzie dyplom na MFF w Edynburgu w 1961 roku.
DO WIDZENIA, DO JUTRA
Reżyseria: Janusz Morgenstern
obsada aktorska: Zbigniew Cybulski, Teresa Tuszyńska, Grażyna Muszyńska, Barbara Baranowska, Włodzimierz Bielicki
Debiut reżyserski Janusza Morgensterna, uhonorowany I nagrodą za reżyserię na MFF w Stratford w 1961 r. i nagrodą “Srebrnego Bumerangu” za zdjęcia na festiwalu w Melbourne w 1962 r. Tło wydarzeń, o których opowiada film, stanowią autentyczne wątki z życiorysu Zbyszka Cybulskiego, współzałożyciela reżysera i aktora gdańskiego kabaretu studenckiego Bim-Bom. Autentyczna jest także postać Marguerite, córki francuskiego konsula, spędzającej w Polsce jedynie wakacje i święta. W prostą, romantyczną przygodę, autorzy filmu wpletli sceny realizowane w prawdziwych gdańskich piwnicach studenckich, próbując w ten sposób utrwalić niepowtarzalne zjawisko, jakimi były kabarety w drugiej połowie lat 50. Pragnęli oddać ich nastrój, urodę i przesłanie, a tym samym wyrazić stan ducha, tęsknoty ówczesnej młodej inteligencji. Gra Zbyszka Cybulskiego oddaje to wszystko, co ukrywa się w cieniu, poza wypowiadanymi słowami, lecz jest obecne w życiu: niezgoda na nietrwałość uczuć, na świat, w którym nie ma miejsca dla romantyzmu, na szczęście ulotne jak chwila.
Bilety na projekcje filmów: 6 zł – ulgowy, 8zł – normalny, zaś na filmy dokumentalne i krótkometrażowe – wstęp wolny. Jednocześnie przypominamy, że przedsprzedaż biletów w atrakcyjnej cenie 25 zł na zaplanowany na 30 kwietnia koncert KOMEDA LIVE: WILKANOC & PINK FREUD, trwa tylko do najbliższego wtorku. Więcej szczegółów na temat imprezy na stronie internetowej pod adresem http://komeda80.pl/
Organizatorem 80. Urodzin Krzysztofa Komedy jest Fundacja Cinema Paradiso oraz Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu, z którego środków finansowane jest to wydarzenie. Patronat Honorowy nad cyklem wydarzeń kulturalnych z okazji tej wyjątkowej rocznicy objął Prezydent Miasta Zamość Pan Marcin Zamoyski.