Wystawa ze zbiorów Muzeum Bursztynu oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Bursztyn od starożytności pozyskiwany był na południowym wybrzeżu Bałtyku. Dzięki niezwykłym właściwościom i naturalnemu pięknu budził podziw i zainteresowanie. Ceniony i wykorzystywany jako surowiec dekoracyjny do wyrobu ozdób , przedmiot handlu oraz środek płatniczy. Przypisywano mu także magiczną moc i właściwości lecznicze. Przez wiele wieków był towarem popularnym i pożądanym nie tylko przez rodowitych mieszkańców wybrzeży Bałtyku lecz także Fenicjan, Persów, Greków i Rzymian. W I w.n.e. podbił rynek rzymski stając się symbolem potęgi i wpływów Imperium Rzymskiego. W średniowieczu dla jego magicznych właściwości był powszechnie stosowany do celów leczniczych . Kunsztowne wyroby nadbałtyckich mistrzów bursztyniarstwa doby renesansu były prezentami dyplomatycznymi na dworach papieskich, carskich, królewskich i sułtańskich. Ze względu na unikalne właściwości stał się motywem przewodnim dla wielu legend , podań i mitów. zarówno w rodzimej kulturze ludowej jak i kulturach Europy, Bliskiego i Dalekiego Wschodu.
Od pradziejów wpisany w kulturę regionów nadbałtyckich nadal wzbudza niesłabnące zainteresowanie, urzeka tajemniczością, różnorodnością form i barw.
Kunszt oraz piękno użytego do wyrobu ozdób surowca powodują, że bursztynowe dzieła nadal zachwycają czarem i magią tego minerału.
Otwarcie wystawy odbędzie się 8 marca 2017 r. o godz. 14.00 w siedzibie Muzeum Zamojskiego na ul. Ormiańskiej 26. Wystawa będzie czynna do 28 maja 2017 r.
Serdecznie zapraszamy !
Osoby, które odwiedzą Muzeum Zamojskie w czasie trwania wystawy wezmą udział w losowaniu nagród, ufundowanych przez sponsora – „Świat pereł” z Zamościa.
więcej na stronie http://muzeum-zamojskie.pl/10754