Trochę inny był koncert w tym roku, a to za sprawą narodowości. Wielu ludzi zastanawiało się jak to możliwe, że Europa a zaproszeni na koncert goście przyjechali z zupełnie innego kontynentu. Organizatorów posądzono nawet o nieznajomość geografii, a wszystko za sprawą Kolumbii i Meksyku, które zagościły w Hrubieszowie na kilka chwil.
W sercu Europy…
Koncert Europa na ludowo organizowany jest od wielu lat. Dlaczego Europa na ludowo – to proste Hrubieszów leży w Polsce, Polska w Europie i to w zasadzie wszystko wyjaśnia, a przynajmniej wyjaśnić powinno.
Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej czują się 100% Europejczykami zapewne jak każdy Hrubieszowianin. Dla tego jako Europejczycy zaprosili do swojego ludowego zakątka zespoły równie ludowe, jednak nie europejskie co wprowadziło troszeczkę egzotyki w nasz hrubieszowski klimat.
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej posiada certyfikat Międzynarodowej Federacji Tańca C.I.O.F.F., który umożliwia reprezentowanie Polski na festiwalach folklorystycznych na całym świecie. Dzięki tym uprawnieniom Zespół prezentował piękno polskiego folkloru w 19 krajach Europy. Popularyzacja kultury polskiej to nie tylko wyjazdy zagraniczne, ale również organizowany przez Zespół Festiwal “Europa na ludowo”, który od 5 lat rok rocznie odbywa się w Hrubieszowie umożliwiając społeczności lokalnej poznanie folkloru innych narodów. Dzięki tej imprezie w Hrubieszowie wystąpiły zespoły z Macedonii, Serbii, Indii, Hiszpanii, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Włoch, Gruzji, Litwy i Słowenii. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej jest wspaniałym ambasadorem kultury polskiej oraz piękną wizytówką regionu lubelskiego. Kierownikiem artystycznym i choreografem jest Grażyna Temporowicz
Dwie Ameryki…
17 lipca 2011r. odbyło się wydarzenie na skalę światową. I tutaj nie ma żadnego błędu. Światową. Zespół pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej gościł u siebie Campania Folklorica “Orizaba” z Meksyku oraz Folk Group “Tundama” z Kolumbii. Zespoły bardzo egzotyczne a zarazem piękne, oryginalne, absorbujące i tajemnicze… (można tak bez końca)
Campania Folklorica “Orizaba” – Meksyk
Zespół został utworzony w 1970 roku przy Regionalnym Instytucie Sztuki Orizaba. Założycielem i dyrektorem był Ramon Benavides, później zastąpił go Ramon Cruz. Zadaniem grupy jest rozpowszechnianie i promocja folkloru meksykańskiego. „Orizaba” to nazwa czynnego wulkanu będącego najwyższym szczytem Meksyku i Ameryki Środkowej. Do największych osiągnięć grupy należy zdobycie złotego medalu za choreografię „CONCHEROS” na Światowym Festiwalu Folkloru Guadalajara w 1972 roku. Program zespołu pełen jest żywej muzyki, gdzie mieszają się różne rodzaje i rytmy taneczne. Towarzyszą im tradycyjne gry i zabawy ludowe. „Orizaba” uczestniczyła w wielu krajowych festiwalach takich jak: Puebla, Tlaxcala, Chiapas, Mexico, Oaxaca, Tabasco, Michoacan. W 2008 roku zespół odbył prawie półroczne turnee po Europie uczestnicząc w międzynarodowych festiwalach odwiedzając Polskę, Niemcy i Francję.
Kierownikiem zespołu jest – Jose Alberto Ramirez Solorio
Folk Group “Tundama” – Kolumbia
Fundacja Artystyczna Tundama została założona przez panią Felise Hurtado Manrique w mieście Duitama – Boyacá w roku 1997. Do głównych zadań fundacji należą badanie i propagowanie folkloru kolumbijskiego zarówno w kraju jak i zagranicą. W początkowym okresie działalności w prace zespołu zaangażowanych było 46 uczestników. Obecnie grupa liczy 123 członków (tancerzy i muzyków) w wieku od 4 do 60 lat. Program artystyczny oparty jest nie tylko na tańcach z regionu Tundama ale również obrzędach ukazujących wielokulturowe bogactwo Kolumbii i nazwany jest “El Folclor Colombiano”. Tundama miała okazję z dumą reprezentować ten piękny program w kraju jak i w różnych częściach świata odwiedzając: Turcję, Meksyk, Kostarykę, Ekwador, Peru, Wenezuelę, Dominikanę, Austrię, Węgry, Serbię i inne. Kierownikiem grupy jest – Felisa Hurtado de Manrique
Koktajl kultur…
Pogoda była zamówiona – co jest z resztą ważne, bo ostatnie „psikusy” jakie aura dla nas szykowała, wszystkim nieźle dały w kość. Publiczność nie była zamówiona jednak dopisała i to jak bardzo a aplauzom nie było końca. Ale od początku.
17 lipiec godzina 1900 zaczęło się. Gdzie nie sięgnąć wzrokiem wszędzie ludzie. Mali, duży, grubi, chudzi, młodzi, starzy było nas mnóstwo. To niesamowite, na hrubieszowską publiczność można liczyć, jednak na tym koncercie wyjątkowo spisali się na medal. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej jak zawsze piękny i dostojny. Swoją drogą, ludzie z zespołu są prawdziwymi profesjonalistami. Wystarczy popatrzeć na stroje, są one wyjątkowe jednak zwarzywszy 32 stopnie ciepła to na samą myśl człowiekowi robi się słabo. A oni wyprostowani jak struny, uśmiechnięci a dziewczyny piękne po prostu piękne. Kapela gra, zespół tańczy dusza rośnie. Chwila przerwy i zespoły „zagraniczne”. Trudno przypomnieć sobie, który zespół był pierwszy czy Meksyku czy z Kolumbii – nie ważne. Na scenę wkroczyła lekkość, egzotyka i te rytmy. Niewiarygodny kolor i wizualnie i słuchowo.
Te tradycyjne tańce jakie zespoły zaprezentowały na hrubieszowskiej scenie wywodzą sie z ludowych zabaw (cumbia, jarabe, marinera, vals criollo i wiele innych) takich krajów jak Meksyk, Kuba, Kolumbia, Peru, Brazylia i Argentyna. Jednym słowem występ Kolumbii i Meksyku to zabawa ruchem, kolorem i rytmem. Piękny koncert serce wypełnione „ludowizną” po brzegi – na długo. Hrubieszowskie Stowarzyszenie Folklorystyczne, Hrubieszowski Dom Kultury, Urząd Miasta Hrubieszów oraz Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie byli organizatorami koncertu Europa na Ludowo. Nie pozostaje nic innego jak tylko pogratulować i podziękować im za wspaniały koncert na Europejskim poziomie i prosić o więcej takich wrażeń bo nam Hrubieszowianom bezwzględnie są one potrzebne.