Historia szkodowości jest jednym z najważniejszych parametrów, warunkujących stawkę AC. Wysokie zniżki będą gwarancją niskiej ceny, utrata rabatów — może przełożyć się na wzrost ceny nawet o kilkadziesiąt procent. Kiedy możesz stracić zniżki z AC? Co zrobić, aby mimo takich okoliczności znaleźć atrakcyjne cenowo autocasco?
Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie, które rekompensuje straty finansowej wynikające z uszkodzenia auta, szkody całkowitej lub kradzieży. Cena AC zależy od kilkunastu czynników. Najważniejsze to:
- model i marka auta,
- pojemność silnika,
- miejsce rejestracji i użytkowania,
- wiek kierowcy,
- długość posiadania prawa jazdy,
- historia szkodowości.
Choć ostatnie miejsce na liście zajmuje historia szkodowości, to właśnie ona w najbardziej odczuwalny sposób wpływa na stawkę AC.
Historia szkodowości a cena AC
Za każdy rok bezpiecznej, bezszkodowej jazdy dostaniesz od ubezpieczyciela zniżki. W zależności od firmy jest to od kilku do kilkunastu procent. Jeśli w ciągu kilku ostatnich lat nie spowodowałeś żadnej szkody, możesz liczyć na ubezpieczenie tańsze nawet o 60-70%! Pamiętaj jednak, że już jedno zdarzenie, które będzie skutkować wypłatą odszkodowania z AC, spowoduje… utratę zniżek.
Spowodowałem szkodę — ile zniżek stracę?
Większość ubezpieczycieli po szkodzie obniża pułap o jeden lub dwa stopnie, czyli np. z 50 na 40% czy na 30%. Efektem takiego stanu rzeczy jest wzrost ceny ubezpieczenia nawet o kilkaset złotych.
Za co można stracić zniżki?
Zniżki stracisz po szkodzie, której skutkiem będzie wypłata odszkodowania z autocasco. W zależności od zakresu ubezpieczenia może być to:
- naprawa auta ubezpieczonego po stłuczce, którą spowodował,
- kradzież auta,
- naprawa auta po zderzeniu z dzikim zwierzęciem,
- likwidacja niewielkiej szkody parkingowej.
Zniżki możesz stracić również w sytuacji, kiedy Twoje auto uszkodziła inna osoba, np. wandal czy rowerzysta, a Ty zdecydowałeś się zlikwidować szkodę ze swojego AC.
Ważne: przyczyną utraty zniżek może być także kilkuletnia przerwa w ubezpieczeniu. Jeśli kupujesz AC po kilku latach przerwy, sprawdź, czy wybrany przez Ciebie ubezpieczyciel uwzględni wypracowane wcześniej rabaty.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule https://mubi.pl/poradniki/utrata-znizek-z-ac/.
Czy zniżki z AC da się zachować?
Aby zachować zniżki z AC:
- kup ubezpieczenia szyb i ubezpieczenia opon. To właśnie opony i szyby są najbardziej narażone na zniszczenie lub uszkodzenie. Jeśli ucierpią na skutek czynników atmosferycznych, działań wandala czy stłuczki, zlikwidujesz szkodę z dodatkowych polis. Jeśli ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania z AC, zniżki pozostaną nienaruszone;
- kup ubezpieczenie ochrony zniżek. Dzięki niemu zachowasz rabaty. Nawet jeśli spowodujesz szkodę. Taka ochrona działa jednak wyłącznie w jednym TU. Jeśli zawrzesz umowę z innym ubezpieczycielem, ten ich nie uwzględni;
- rozważ likwidację drobnych szkód na własną rękę. Spowodowałeś drobną szkodę? Jeśli zlikwidujesz ją na własną rękę i nie skorzystasz z AC, nie stracisz zniżek.
Ważne: choć ubezpieczyciele częściej mówią o ochronie zniżek z OC, zabezpieczenie przed utratą rabatów z autocasco także jest możliwe. Taka ochrona może jednak kosztować nieco więcej.
Autocasco po szkodzie — jak znaleźć to o optymalnym zakresie i w atrakcyjnej cenie?
Jeśli straciłeś zniżki z AC, nie możesz cofnąć czasu, aby je uchronić. Możesz jednak znaleźć ubezpieczenie, które nie obciąży Twojego portfela. Nawet pomimo gorszej historii szkodowości. Najlepszym sposobem, aby tego dokonać, jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń Mubi (https://mubi.pl/). Dlaczego Mubi? Stawki AC o podobnym zakresie w zależności od ubezpieczyciela mogą się różnić o kilkaset, a czasem nawet o kilka tysięcy złotych! Nawet jeśli spowodowałeś kolizję, istnieje spora szansa na znalezienie ubezpieczyciela, który potrąci za szkodę mniej. Dzięki Mubi w ciągu zaledwie kilku minut porównasz dostępne na rynku oferty i znajdziesz tę łączącą optymalny zakres z atrakcyjną ceną. Jeśli któraś z nich spełni Twoje oczekiwania, będziesz mógł zawrzeć umowę i opłaci składkę W 100% przez internet, bez wychodzenia z domu. Także w sobotę, niedzielę lub święto.
Art.spon.