LGR Lokalna Grupa Rybacka „W Dolinie Tyśmienicy i Wieprza” otrzymała 31 mln dofinansowania. Środki pochodzą z Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013″.
Wnioski o przyznanie pomocy mogą składać beneficjenci z 16 gmin wchodzących w skład grupy rybackiej. 4 sierpnia w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisano umowę ramową z Lokalną Grupą Rybacką „W Dolinie Tyśmienicy i Wieprza” 4 sierpnia 2011 roku w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie oficjalne podpisano umowę ramową z wybraną z Województwa Lubelskiego Lokalną Grupą Rybacką „W Dolinie Tyśmienicy i Wieprza”. Umowę podpisali przedstawiciele LGR: Antoni Gajda – prezes zarządu i Maria Filipiak – sekretarz zarządu. Tym samym LGR „W Dolinie Tyśmienicy i Wieprza” uzyskała zapewnienie otrzymania na realizację projektów zgodnych z Lokalną Strategią Rozwoju Obszarów Rybackich kwotę w wysokości 31 230 926,05 zł.
W dniu 29 lipca 2011 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zatwierdził listę zawierającą ocenę punktową lokalnych grup rybackich sporządzoną w ramach weryfikacji wniosków o wybór lokalnych grup rybackich (LGR) na realizację lokalnych strategii rozwoju obszarów rybackich (LSROR) w ramach osi priorytetowej 4 Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013″ (PO RYBY 2007-2013) złożonych przez stowarzyszenia w ramach II naboru, który odbył się w terminie: 16 grudnia 2010 – 16 luty 2011 r. W skali całego kraju w II naborze wniosków zgłosiły się 34 Lokalne Grupy Rybackie, podczas weryfikacji ustalono, że 5 z 34 złożonych przez stowarzyszenia wniosków nie spełniło wymogów formalnych i w stosunku do nich podjęto decyzję o nie poddawaniu ich ocenie merytorycznej. Do realizacji LSROR wybrane zostały 22 stowarzyszenia, które uzyskały najwyższą liczbę punktów w ramach wspomnianej oceny LGR i LSROR.
Antoni Gajda, prezes LGR “W dolinie Tyśmienicy i Wieprza”Stowarzyszenie LGR „W dolinie Tyśmienicy i Wieprza” powstało kilka lat temu w Lubartowie. Dziś zrzesza 16 gmin Lubelszczyzny z powiatu lubartowskiego, parczewskiego i ryskiego. Dofinansowanie w ramach tego działania pozwoli na rewitalizację miejscowości w zrzeszonych gminach (np. remonty chodzników, parkingów), organizowanie kół zainteresowań dla dzieci i młodzieży, przebudowy przystani, kąpielisk, tras turystycznych, łowisk dla wędkarzy, dróg dojazdowych do miejsc objętych inwestycją. Ważnym aspektem projektu jest podnoszenie wartości produktów rybactwa (np. tworzenie i rozwój systemów sprzedaży bezpośredniej produktów rybactwa).