Zbliża się 91 rocznica zwycięskiej bitwy kawaleryjskiej pod Komarowem w 1920 roku. Uroczyste obchody, które zaplanowano na najbliższy weekend w Wolicy Śniatyckiej, organizują wspólnie władze gminy Komarów-Osada, Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem” i 3 Batalion Zmechanizowany z Zamościa. Już w piątek i sobotę 26 i 27 sierpnia będzie można oglądać manewry kawaleryjskie grup rekonstrukcyjnych, które przyjadą do Komarowa na zaproszenie stowarzyszenia. Główne uroczystości, zgodne z ceremoniałem wojskowym, odbędą się w niedzielę w miejscu pamięci w Wolicy Śniatyckiej. Około 10.00 zostanie odprawiona polowa msza święta, a po niej rozpocznie się część oficjalna z apelem poległych i salwą honorową. Na mogile poległych żołnierzy zostaną złożone wieńce i kwiaty. Udział w uroczystościach zapowiedzieli m.in. przedstawiciele patronów honorowych obchodów, czyli Prezydenta RP, wojewody lubelskiego, marszałka województwa i biskupa Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Niewątpliwą atrakcją obchodów będzie inscenizacja bitwy sprzed 91 lat, przygotowana przez Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem”. W części artystycznej wystąpią uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum z Komarowa, zespół tańca ludowego z Zubowic oraz grupa wokalna „Dominata”, działająca przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Komarowie-Osadzie.
Niedzielne uroczystości będą też okazją do zaprezentowania nowego frontonu, okalającego mogiłę poległych w potyczce z 1920 roku. Fragment ogrodzenia gmina wykonała dzięki środkom własnym oraz przy wsparciu Rady Ochrony Walk Pamięci i Męczeństwa i wojewody lubelskiego. Zamiast drewnianego płotu miejsce pamięci chroni teraz kamienny mur z kutymi elementami. Przy wejściu zamontowano też tablice informujące o wydarzeniach sprzed 91 lat.
31 sierpnia w 1920 roku polska 1 Dywizja Jazdy pokonała, liczniejszą i lepiej uzbrojoną, 1 Armię Konną Budionnego. Siły polskie liczyły zaledwie około 2 tysięcy żołnierzy, a przeciwnik dysponował około 17 tysiącami wojska. Była to największa bitwa polskiej konnicy i ostatnia, klasyczna bitwa kawaleryjska w historii. Dla jej upamiętnienia, od ubiegłego roku, z inicjatywy Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”, 31 sierpnia jest obchodzone Święto Kawalerii Polskiej.
Osoby, które chcą dotrzeć na niedzielne uroczystości do Wolicy Śniatyckiej, a nie mają własnego środka transportu mogą skorzystać z autokaru, który będzie czekać na uczestników obchodów na przystanku w Komarowie o 9.15.
Sprawdź również
Międzynarodowy Festiwal Fotografii Wschodnia 2019
To już szósty raz, a piąty w wydaniu międzynarodowym. Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na Wschodnią …