Za niespełna dwa miesiące inauguracja roku akademickiego 2011/2012. Sprawdź, jakie jeszcze kierunki oferują uczelnie wyższe w Lublinie i Zamościu oraz do kiedy potrwa rekrutacja. Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych, którzy jeszcze nie zdecydowali się na konkretne kierunki studiów, mają wciąż szansę na naukę. Na uczelniach są jeszcze wolne miejsca. – Nie zostały obsadzone wszystkie miejsca i rekrutacja jest przedłużona. W zależności od kierunków, można rejestrować się jeszcze we wrześniu br. – mówi Aneta Śliwińska z biura prasowego UMCS. Dzienne studia I stopnia, na które wciąż można się dostać, to m.in.: archeologia, chemia, fizyka, historia, politologia, ochrona środowiska, socjologia, informatyka, geografia i filozofia. Ponadto bogata jest oferta studiów zaocznych. Tutaj dostępne są m.in.: prawo, psychologia, filologia polska, grafika (pełna lista na www.umcs.lublin.pl).
Podobnie jest na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. – Rekrutację na studia I stopnia i jednolite magisterskie prowadzimy do 30 sierpnia br. Miejsc jest sporo, od kilku do kilkudziesięciu, w zależności od kierunków, np. socjologia, politologia, architektura krajobrazu, administracja, filologia polska czy informatyka. – tłumaczy Katarzyna Bojko z KUL (pełna lista na www.kul.pl). Zainteresowani technicznymi kierunkami mogą starać się o przyjęcie na Politechnikę Lubelską. Tutaj termin rekrutacji na studia stacjonarne i niestacjonarne, na kierunki edukacja techniczno-informatyczna oraz matematyka, został przedłużony do 9 września br. Natomiast na informatykę i elektrotechnikę dokumenty można składać do 31 sierpnia br., a na zarządzanie do 5 września br.
Wolne miejsca ma również Uniwersytet Przyrodniczy, który nabór kandydatów na wszystkie typy studiów, za wyjątkiem wieczorowych, przedłużył do 16 września br. – Na studiach stacjonarnych I stopnia na biologii w Lublinie i Zamościu, ogrodnictwie, ochronie środowiska, rolnictwie w Lublinie i Zamościu, technice rolniczej i leśnej oraz zootechnice. Na kierunku zootechnika – specjalność hodowla koni i jeździectwo – kandydatów obowiązuje dodatkowo sprawdzian podstawowych umiejętności jeździeckich, który odbędzie się we wrześniu br. – wyjaśnia Anna Woźniak, kierownik Wydziału Organizacji Studiów UP. W trybie zaocznym na chętnych czekają m.in. biologia i rolnictwo w Lublinie i Zamościu, dietetyka oraz towaroznawstwo.
Skromnie, bo tylko na trzy kierunki, rekrutację prowadzi Uniwersytet Medyczny w Lublinie. – Sam proces rekrutacyjny już się zakończył, ale będzie dodatkowa rekrutacja dla pierwszego roku na ratownictwo medyczne, zdrowie publiczne stacjonarne i dietetykę oraz ratownictwo medyczne niestacjonarne. Proces rejestracji rozpoczniemy 31 sierpnia br. i potrwa on do połowy września br. – zapowiada Anna Gosik, koordynator Zespołu ds. Rekrutacji, Oceny Jakości Kształcenia i Absolwentów.
Bez problemu dostaniemy się także na kierunki oferowane przez zamojskie uczelnie wyższe. – Wolne miejsca są na filologii polskiej, rosyjskiej, angielskiej, matematyce, mechanice i budowie maszyn, politologii, turystyce i rekreacji. Internetowa rejestracja kandydatów trwa do 16 września br. – informuje Ewa Koltun z Działu Rozwoju PWSZ im. Sz. Szymonowica w Zamościu.
Na Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji pierwsza tura rekrutacji potrwa do 6 sierpnia br., ale przewidziany jest drugi etap. Można się zapisywać m.in. na administrację, budownictwo, informatykę, fizjoterapię i ekonomię.
Na trzech kierunkach w trybie dziennym i zaocznym można studiować na Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomiczna im. J. Zamoyskiego – są to ekonomia, administracja i bezpieczeństwo narodowe. Tutaj rekrutacja odbywa się na zasadzie wolnego naboru w ramach limitów przyjęć na poszczególnych kierunkach studiów.