Jeszcze przez ponad miesiąc miłośnicy dwóch kółek mogą zostać Zdobywcami Ścieżki Rowerowej Gminy Zamość. Wystarczy przebyć kilkadziesiąt kilometrów i zebrać przygotowane stemple. Trasa przyciąga nie tylko pięknymi widokami, ale i nagrodami dla tych, którzy ją zdobędą.
Jest jedyną taką propozycją na Zamojszczyźnie, przygotowaną przez samorząd dla rowerzystów. Swój początek bierze u granic Zamościa, przy stacji benzynowej w Płoskiem i prowadzi po najpiękniejszych zakątkach południowej części gminy Zamość. Jej długość wynosi 40,5 km. Trasa wiedzie przez Mokre – Hubale – Wychody – Skaraszów – Wólkę Wieprzecką – Wierzchowiny – Zarzecze – Lipsko Polesie – Lipsko – Lipsko Kosobudy – Białowolę – Pniówek – Zwódne i Skokówkę. Można ją pokonać dwukierunkowo, od maja do końca października. – W sezonie letnim szlak pokonuje ponad 2 tysięcy osób. My opiekujemy się infrastrukturą, która znajduje się na trasie przejazdu, np. oznakowaniem – mówi Magdalena Misztal, kierownik Gminnego Ośrodka Promocji, Turystyki i Sportu Urzędu Gminy Zamość.
Ścieżkę w 2001 r. na prośbę Urzędu Gminy Zamość wytyczyli pracownicy Zamojskiego Oddziału PTTK – Edward Słoniewski i Zbigniew Pietrynko. Widać od razu fachową rękę, bowiem trasa przebiega przez piękne tereny gminy – lasy, łąki, pola i wąwozy, a także historyczne miejsca. Przeznaczona jest praktycznie dla wszystkich entuzjastów rowerowych przejażdżek, chociaż strome podjazdy mogą dać w kość mniej zaprawionym zdobywcom.
Atrakcyjne położenie to nie jedyny powód, aby wyruszyć na podbój ścieżki. – Organizujemy konkursy dla wszystkich, którzy ją zdobędą, np. fotograficzne, ale to nie wszystko. Dla pierwszych trzydziestu zdobywców, jeśli spełnią pewne warunki, czeka statuetka susła perełkowanego – turystycznego symbolu gminy Zamość. Natomiast wszyscy otrzymają certyfikat oraz wezmą udział w losowaniu atrakcyjnej nagrody rzeczowej w postaci sprzętu sportowego. Losowanie odbywa się ostatniego dnia miesiąca trwania konkursu – zachęca Magdalena Misztal.
A co należy zrobić? Wystarczy zebrać 7 odcisków stempli lub zapisać numery Punktów Kontrolnych na karcie startowej, którą można otrzymać w Urzędzie Gminy Zamość. Dodatkowo w sklepach na trasie przejazdu czekają pieczątki okolicznościowe. Następnie tak wypełnioną kartę należy złożyć w Ośrodku Promocji, Turystyki i Sportu Urzędu Gminy Zamość i mieć nadzieję, że było się w pierwszej trzydziestce.