Jak już informowaliśmy, w sobotę 10 oraz w niedzielę 11 grudnia w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu odbędzie się SHORT WEEKEND czyli przegląd najciekawszych polskich krótkometrażowych filmów fabularnych z ostatnich dwóch lat. Projekcje będę się rozpoczynać o godzinie 18:30, a szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej http://www.shortweekend.pl. Poniżej prezentujemy opisy filmów, które zostaną wyświetlone w trakcie przeglądu.
„Pokój”
Reżyseria: Sławomir Shuty, Maciej Bochniak
Obsada: Piotr Głowacki, Juliusz Chrząstowski, Iwona Budner, Krzysztof Zarzecki
Opowiedziana groteskowo historia nawiedzonego pokoju, który staje się tematem reportażu telewizyjnego. Do miejsca, w którym doszło do kontaktu z siłami nadprzyrodzonymi dociera ekipa z lokalnej telewizji. Podczas oczekiwania na matkę – bohaterkę reportażu, na plan filmowy wkrada się anarchia. Między realizatorami pojawiają się napięcia, na światło dzienne wychodzą mroczne sekrety mieszkańców domu. Nawarstwienie konfliktów prowadzi do makabrycznego finału.
„Twist & blood”
Reżyseria: Kuba Czekaj
Obsada: James Fordham, Emilia Stachurska, Arkadiusz Janiczek, Monika
Jedenastoletni chłopiec o ksywie Brzucho jest pośmiewiskiem wśród swoich rówieśników. Rodzice też za wszelką cenę chcą go zmienić, odchudzić. Brzucho ma jednak swój sposób na rozładowanie negatywnych emocji, to tajemnica. Z czasem zdradzi ją przyjaciółce, w której się podkochuje…
„Bez śniegu”
Reżyseria: Magnus von Horn
Obsada: Erik Lennblad, Louise Wehlin, Ivar Svensson, Oskar Creutz
Mężczyzna dzwoni na policję z informacją, że zastrzelił dwóch chłopców w swoim ogrodzie. Jeden z nich umiera na miejscu. Drugi wciąż żyje, ale jest poważnie ranny. “Bez śniegu” to historia, która opowiada o okolicznościach, które doprowadziły do tych dramatycznych wydarzeń.
„Brzydkie słowa”
Reżyseria: Marcin Maziarzewski
Obsada: Grzegorz Mielczarek, Magdalena Kumorek
Piotr jest realizatorem dźwięku cierpiącym na rzadką chorobę – zespół Tourette’a – objawiającą się m.in. mimowolnym wykrzykiwaniem przekleństw i wyzwisk. Film jest opowieścią o komiczno-tragicznym zmaganiu się z własnymi ograniczeniami w poszukiwaniu relacji z drugim człowiekiem.
„Urodziny”
Maciej Sobieszczański
Obsada: Maciej Marczewski, Katarzyna Dąbrowska, Krzystof Globisz, Dorota Kolak
Bohaterem filmu jest trzydziestoletni lekarz Szymon, któremu niczego w życiu nie brakuje. Ma dziewczynę, samochód, mieszkanie w kredycie i niejasne poczucie nadchodzącej katastrofy, jeśli nic się nie zmieni. W noc po urodzinowej imprezie Szymon stoi przed lustrem i próbuje poskładać w całość miniony dzień. Bilans nie wypada korzystnie. Najbardziej dojmujące zdarzenie to “sprawa Ryśka” – lokatora, któremu Ojciec wynajmował mieszkanie po dziadku, i który, mimo że skończyła mu się umowa, nie zamierza się wyprowadzić. Ojciec, który dla Szymona był “mistrzem świata”, teraz, nie wiadomo jak i dlaczego, stał się człowiekiem pozbawionym charakteru. W postawie Ojca Szymon widzi zapowiedź własnej życiowej klęski. Panicznie boi się, że za chwilę i jego życie będzie wyglądać tak samo. “Urodziny” to opowieść, która niesie ze sobą poważne konsekwencje, ale jest to historia utrzymana w duchu komediowym, uszyta na miarę bohatera naszych czasów, jego potrzeb i możliwości.
„Opowieści z chłodni”
Reżyseria: Grzegorz Jaroszuk
Obsada: Justyna Wasilewska, Piotr Żurawski, Andrzej Walden, Piotr Trojan
Groteskowa historia młodej dziewczyny i chłopaka, którzy pracują w tym samym supermarkecie. Okrzyknięci najgorszymi pracownikami sklepu mają znaleźć nowy cel i w zaledwie dwa dni rozpocząć lepsze, bardziej wartościowe życie. Z pomocą zupełnie niespodziewanie przychodzi im popularny teleturniej. Film jest przewrotną opowieścią o głębokiej samotności dwóch outsiderów i ich próbach przezwyciężenia życiowego impasu, rozgrywającą się w najchłodniejszych zakamarkach supermarketu.
„Osiem9”
Reżyseria: Paweł Jóźwiak-Rodan
Obsada: Marcin Łuczak, Justyna Wasilewska
Historia Natana, Mateusza, Emila i Ani. Bohaterowie filmu nie za bardzo wiedzą, co chcą w życiu robić. Zagubieni gonią za przyjemnościami, nie dającymi szczęścia. Natan w pewnym momencie zaczyna kręcić film o swoich znajomych, rówieśnikach. O pokoleniu 89. Na światło dzienne wychodzą głęboko skrywane tajemnice. Stąd o krok do tragedii.