Po raz piąty Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” oddział w Zamościu i Katolickie Radio Zamość zaprasza na konkurs „Znam swoje miasto”.
Aby wziąć udział w konkursie należy odpowiedzieć na kilka pytań związanych z hsitorią i kulturą Zamościa. Następnie poprawne odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem, adresem oraz numerem telefonu, trzeba przesłać do 31 stycznia 2012 na adres: Katolickie Radio Zamość ul. Hetmana Jana Zamoyskiego 1, 22-400 Zamość lub pocztą elektroniczną lukaszkot@poczta.onet.pl Losowanie nagród odbędzie się 9 lutego 2012 r. (czwartek) na antenie Katolickiego Radia Zamość w programie 9 lutego 2012 r. (czwartek) na antenie Katolickiego Radia Zamość w programie Skarby Zamojszczyzny/Podróże dalekie i bliskie o godzinie 17:00.
Powtórka audycji w sobotę 11 lutego o 12:10. Nagrody do odebrania w Biurze Promocji i Reklamy Katolickiego Radia Zamość od poniedziałku do piątku od 9 do 15. Konkurs jest organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” oddział w Zamościu i Katolickie Radio Zamość pod stałym patronatem prezydenta Miasta Zamość Pana Marcina Zamoyskiego.
Pytania konkursowe:
-
Jak nazywał się szwedzki feldmarszałek więziony w twierdzy zamojskiej?
-
Dokończ nazwy związane z Zamościem: Mąka…….., Kropla……., Cela…….
-
Co to były tzw. ,,czarne kawy” lub ,,proszone kawy”?
-
Iloma językami władał kanclerz Jan Zamoyski?
-
Wymień przynajmniej trzy największe zakłady działające w dzielnicy przemysłowej, wzdłuż ul. Kilińskiego w okresie PRL.
-
Wyjaśnij pojęcie: PILASTER.
-
Na której z zamojskich kamieniczek znajduje się tzw. ,,fantastyczny smok”?
-
Podaj nazwę żydowskiej łaźni do kąpieli rytualnych. Jedna z nich znajduje się przy ulicy Zamenhofa 3 w Zamościu.
-
Kto napisał następujące słowa:
,,Zamość widać już z odległości dziesięciu kilometrów.
Leży na nieco falistych polach, jak broszka z pereł i koralu
na złoto-zielono-szafirowym piasku.
Z bliska okazał się jeszcze piękniejszy.
Okazał się tak piękny, że nie umiem słowami wyjawić tego uroku”.
-
Grażyna Kierszniewska była harcerką. W 1940 r. została aresztowana przez Gestapo jako zakładniczka za ojca, który działał w ruchu oporu. Poddana torturom nie ujawniła jego miejsca pobytu. Ile lat miała ta ,,Bohaterka Zamojszczyzny” gdy strzałem w tył głowy odebrano jej życie.