Rak tkwi w każdym z nas… od nas zależy, czy zdołamy się przed nim obronić! – to jedno z haseł dzisiejszego happening poświęconego profilaktyce raka jelita grubego, który zorganizowali uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu, w ramach piątej edycji ogólnopolskiego programu “Mam Haka na Raka”. Uczniowie wyruszyli kilka minut po godzinie jedenastej ze szkoły przy ulicy Partyzantów i przeszli ulicami: Odrodzenia, Wyszyńskiego i Gminną. Z transparentami i megafonem, nie zrażając się ulewnym deszczem, zachęcali mieszkańców do przebadania jelita grubego. Sponsorem akcji jest J-elita.
Pierwsze objawy rozwijającego się raka jelita grubego często umykają uwadze pacjenta, ponieważ są bardzo niespecyficzne i w większości przypadków przypominają powszechne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
Należą do nich:
– Długotrwałe lub naprzemiennie występujące biegunki bądź zaparcia
– Skurczowe, nawrotowe bóle brzucha
– Parcie na stolec, które nie ustępuje po wypróżnieniu
– Zmniejszenie średnicy wydalanego stolca
– Podbarwiony krwią stolec
– Krwawienie z odbytu
– Osłabienie i przemęczenie
Wybierz się na badania: badanie kału na krew utajoną, rektosigmoidoskopię z biopsją, kolonoskopię z biopsją, wlew doodbytniczy z podwójnym kontrastem.
Większości przypadków zachorowań da się zapobiec zmieniając styl życia na zdrowszy. Częstsze badania, zwiększona aktywność fizyczna. Zdrowa dieta oraz brak używek znacznie zmniejszając ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej jelita grubego. Badania wykazały, że nadmiar kalorii w codziennej diecie oraz częste spożywanie czerwonego mięsa to główne czynniki ryzyka wynikające z niewłaściwego żywienia. Tylko wczesnej wykrycie nowotworu daje niemal 100% szans na wyzdrowienie…
Fotogaleria{vsig}2012/02/rak/{/vsig}