W poniedziałek 19 marca w Bełżcu odbędą się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę rozpoczęcia masowej eksterminacji Żydów. Weźmie w nich udział Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.
17 marca mija 70. rocznica rozpoczęcia „Akcji Reinhardt”. W tym dniu w 1942 roku do obozu zagłady w Bełżcu przybyły pierwsze transporty Żydów. – 17 marca 1942 roku to istotna data w historii obozu zagłady w Bełżcu. W to miejsce trafiły transporty z Lublina i Lwowa. Rozpoczęła się masowa eksterminacja ludności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie ramach „Aktion Reinhardt” – mówi Robert Kuwałek, historyk z Państwowego Muzeum na Majdanku. Zdecydowana większość ofiar pochodziła z dawnej Galicji, ale do obozu przybywały również transporty z Czech, Austrii i Niemiec. Hitlerowcy zamordowali w Bełżcu także pewną liczbę Romów oraz Polaków m.in. za pomoc Żydom. W okresie funkcjonowania obozu w latach 1942-1943, zaledwie w ciągu dziewięciu miesięcy – od marca do grudnia, życie straciło tu około 500 tyś osób.
Obchody 70. rocznicy tych dramatycznych wydarzeń odbędą się 19 marca 2012 roku w Muzeum – Miejscu Pamięci w Bełżcu. Swój przyjazd zapowiedział Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. Po ceremonii upamiętniającej uczestnicy przejdą do Niszy Ohel, gdzie nastąpi odmówienie ekumenicznej modlitwy za zmarłych i złożenie wieńców. Uroczystości patronatem honorowym objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Początek o godzinie 13.00.