piątek , 22 listopada 2024
Home / Blisko nas / W jakim kierunku zmierza zamojski rynek pracy

W jakim kierunku zmierza zamojski rynek pracy

puste_biurkaNa przełomie roku zespół pracowników Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu (dr Mieczysław Kowerski, mgr Jarosław Bielak, mgr Dawid Długosz, mgr Mariusz Poninkiewicz oraz ankieterzy: mgr Monika Garbarz, Bartłomiej Koczyński, mgr Magdalena Korga, Mariola Wasyluk, mgr Magdalena Wierzańska, Paweł Zawiślak) przeprowadził na zlecenie Powiatowego Urzędu Pracy w Zamościu badania w wykonał prognozy rynku pracy w mieście i powiecie zamojskim.

Analizy i prognozy zostały wykonane na podstawie danych pochodzących zarówno z własnych badań ankietowych jak i baz danych Głównego Urzędu Statystycznego. Ankietyzacji poddano wylosowanych zgodnie z zasadami metody reprezentacyjnej 345 bezrobotnych (ankiety telefoniczne) oraz 271 przedsiębiorstw (wizyty ankieterów w firmach).

Przeprowadzone badania pozwoliły w sposób szczegółowo scharakteryzować osoby bezrobotne z miasta Zamościa i powiatu zamojskiego.

Za najważniejsze spostrzeżenia w tym zakresie należy uznać to, że

1. Ponad rok bez pracy pozostawało 45,7% ankietowanych. Oznacza to bardzo dużą skalę bezrobocia długotrwałego.

2. Aż 35,1% ankietowanych bezrobotnych nie jest jedyną osobą bezrobotną w rodzinie. Jest to tyle istotne, że zjawisko bezrobocia dotyka już nie pojedynczych osób, a całych rodzin i być może zaczyna nabierać charakteru swoistego syndromu.

3. Niemal jedna trzecia (31,8%) bezrobotnych w wieku do 24 lat i 12,4% bezrobotnych w wieku od 25 do 34 lat informuje, że nie wykonywała kiedykolwiek pracy przynoszącej zarobek. Te dwie grupy wiekowe są szczególnie zagrożona trwałym wykluczeniem z życia zawodowego, a w konsekwencji społecznego. I stąd powinna podlegać szczególnej obserwacji i pomocy również ze strony urzędu pracy.

4. Prawie co piąty bezrobotny w ciągu ostatniego roku wykonywał pracę bez umowy, przy czym taką formę zarobkowania zgłosiło 14,6% kobiet i 24,4% mężczyzn.

5. Bezrobotni charakteryzują się małą mobilnością przestrzenną jeżeli chodzi o poszukiwanie pracy – szukają jej przede wszystkim w pobliżu miejsca zamieszkania Prawie połowa (45,0%) respondentów poszukuje pracy w odległości do 10 km od miejsca zamieszkania, a więc w praktyce w miejscu zamieszkania. Około 85% poszukuje pracy do 30 km od miejsca zamieszkania. Tylko co dziesiąty bezrobotny poszukiwał pracy w odległości ponad 100 km. Następuje wyraźny wzrost mobilności przestrzennej bezrobotnych wraz z poprawą poziomu wykształcenia. Zdecydowanie najbardziej mobilne przestrzennie są osoby z wyższym wykształceniem, wśród których co czwarta poszukiwała pracy w odległości powyżej 100 km.

6. Aż 47,1% ankietowanych stwierdziło, że rozważa wyjazd za granicę jeśli nie znajdzie pracy w kraju. Odsetek ten jest zaskakująco wysoki i na przykład niezgodny w wcześniej postawioną tezą o niskiej mobilności przestrzennej dotyczącej poszukiwania pracy poza miejscem zamieszkania bezrobotnych z miasta Zamościa i powiatu zamojskiego. Jednak zdaniem badających przynajmniej w części tego typu deklaracja jest wyrazem frustracji i niezadowolenia z posiadanego obecnie statusu zawodowego.

7. Pracę za granicą w ostatnim roku zadeklarowało 12,0% ankietowanych bezrobotnych. Jeżeli przyjmiemy, że cała populacja bezrobotnych w końcu listopada 2011 roku wynosiła ponad 10 tys. osób to można szacować, że w ostatnim roku za granicą pracowało co najmniej 1 200 bezrobotnych z miasta i powiatu zamojskiego. Największy odsetek pracujących za granicą bezrobotnych wystąpił w grupie wieku 25-34 lata (21,0% wszystkich bezrobotnych w tym wieku pracowało w ciągu ostatniego roku za granicą). Większą skłonność do pracy za granicą w ciągu ostatnich 12 miesięcy wykazali bezrobotni z wykształceniem wyższym (14,3% pracowało za granicą) i z wykształceniem zasadniczym zawodowym (13,6%).

8. Zdecydowana większość bezrobotnych (96,2%) chciałaby pracować na umowę o pracę.

9. Minimalne akceptowalne wynagrodzenie miesięczne za pracę w pełnym wymiarze czasu dla 91,7% kobiet i 58,5% mężczyzn nie przekracza 1500 zł netto, przy czym 29,8% kobiet i 13,4% mężczyzn jest w stanie zaakceptować wynagrodzenie miesięczne netto do 1000 zł.

Za najważniejsze spostrzeżenia z ankietyzacji firm należy uznać to, że:

1. W 2011 roku w 73,4% badanych firm zatrudnienie nie zmieniło się, w 13,7% firm liczba pracowników spadła, a w 12,9% wzrosła. A więc zmiany zatrudnienia były niewielkie. W przypadku zmiany zatrudnienia w zdecydowanej większości firm dotyczyło to jednej osoby.

2. W ciągu ostatnich 12 miesięcy częściej zwalniały pracowników firmy najmniejsze.

3. Zdecydowana większość firm (bo 81,2%) nie przewiduje zmian liczby pracowników w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Natomiast wśród tych, które przewidują zmiany nieznacznie przeważają firmy, które prognozują wzrost liczby pracujących.

4. Wśród firm przewidujących zmniejszenie liczby pracowników w 47,6% prognozuje się, że ich liczba zmniejszy się o 1 osobę. O więcej niż 3 osoby spadnie liczba pracowników w 28,6% firm, które przewidują spadek zatrudnienia.

5. Wśród firm przewidujących zwiększenie liczby pracowników w 20,0% prognozuje się, że ich liczba zwiększy się o 1 osobę, a w 56,7% o dwie osoby. O więcej niż 3 osoby zwiększy się liczba pracowników w 13,3% firm, które przewidują wzrost zatrudnienia.

6. Podobnie jak w przypadku oceny 2011 roku również prognozy zmian liczby pracujących w 2012 są zróżnicowane w zależności od branży. Zdecydowanie najwięcej optymizmu wykazują firmy produkcyjne, mniejszym optymizmem charakteryzują się usługodawcy, natomiast przewidywania w tym zakresie handlowców są pesymistyczne.

7. 23,3% przedsiębiorców uważa, że kwalifikacje pracowników na zamojskim rynku pracy są zbyt wysokie w stosunku do ich potrzeb, a 13,7% przedsiębiorców uważa, że są zbyt niskie.

8. Co piąta firma produkcyjna uważa, że na zamojskim rynku pracy jest zbyt mało osób z kwalifikacjami odpowiadającymi jej potrzebom. W przypadku handlu i usług tylko co dziesiąta firma wydaje podobny sąd. Zważywszy na to, że stosunkowo często sfera produkcji wymaga wyższych kwalifikacji niż sfera handlu może to wskazywać na kierunki przyszłej edukacji, szkoleń i przekwalifikowań.

9. Relatywnie najwięcej trudności w znalezieniu pracowników mają firmy produkcyjne – 27,4% ankietowanych firm produkcyjnych sygnalizowała takie trudności. W przypadku firm handlowych tylko 14,6% firm miała trudności ze znalezieniem właściwych pracowników.

10. Najmniej trudności ze znalezieniem pracowników miały mikrofirmy oraz firmy średnie.

11. Zdecydowanie najwięcej pracodawców (64,7%) zatrudniając pracowników zwraca uwagę na staż pracy/doświadczenie – to zła informacja dla absolwentów. Elastyczność czasu pracy/dyspozycyjność jest bardziej ceniona niż wykształcenie formalne. O charakterze i lokalności gospodarki miasta i powiatu świadczy fakt, że tylko 9,3% pracodawców zwraca uwagę na znajomość języków obcych.

12. Zdecydowana większość ankietowanych firm dobrze ocenia swoje perspektywy rozwojowe. Udział firm, które liczą na dynamiczny bądź umiarkowany rozwój stanowi 69,0% badanych. Stagnację przewiduje 23,5% ankietowanych, natomiast ograniczenie działalności 6,6%. Trzy ankietowane firmy (1,1% badanych) oczekuje upadłości (likwidacji, zamknięcia).

Rynek pracy to specyficzny segment każdej gospodarki, którego zmiany w dłuższym okresie zależą przede wszystkim od procesów społeczno gospodarczych (poziomu rozwoju) oraz procesów demograficznych.

Problemy jakie występują na zamojskim rynku pracy związane są z historycznie ukształtowanym bardzo niskim poziomem rozwoju gospodarczego tego regionu. PKB na 1 mieszkańca w podregionie chełmsko – zamojskim (NUTS3) do którego należą miasto i powiat jest jednym z najniższych w Polsce (57% średniej dla Polski).

Jednocześnie zachodzące i prognozowane w regionie zamojskim zmiany demograficzne też nie napawają optymizmem.

Prognozuje się, że w 2020 roku będzie na analizowanym obszarze o 10500 osób (o ponad 10%) w wieku 20 – 59 lat mniej niż w 2010 roku. Zmniejszenie liczby osób w wieku 20 – 59 lat będzie zbliżone do obecnej liczby zarejestrowanych bezrobotnych.

Tym samym przewidywane zmiany demograficzne spowodują znaczne zmniejszenie presji na rynek pracy. Zmniejszyć się powinna liczba absolwentów i młodych ludzi poszukujących pierwszej pracy.

Choć w chwili obecnej może to brzmieć mało prawdopodobnie, ale w przypadku poprawy koniunktury gospodarczej w kolejnych latach, a zwłaszcza po koniec tej dekady firmy mogą mieć problemy ze znalezieniem pracowników.

Powyższe zmiany demograficzne mogą mieć już pewien wpływ na sytuację na rynku pracy w latach 2012 – 2013. Prognozuje się, ze w latach 2012 – 2013 liczba ludności w wieku 20 – 59 lat zmniejszy się o 1300 osób co odpowiada 13% obecnie zarejestrowanych bezrobotnych.

Potwierdzają to prognozy liczy bezrobotnych w latach 2012 – 2013 wykonane metodą ARIMA. Z prognoz tych wynika, że w latach 2012 – 2013:

1. Stopa bezrobocia w mieście Zamościu będzie powoli spadać, ale – biorąc pod uwagę sezonowość – będzie wahać się od 12,3% do 15,1%. W listopadzie 2012 roku powinna być o 0,5 punku procentowego niższa niż w listopadzie 2011 roku.

2. Liczba bezrobotnych w mieście Zamościu będzie się powoli zmniejszać i w drugiej połowie roku 2013 spadnie poniżej 4 tys. osób.

3. Liczba długotrwale bezrobotnych w mieście Zamościu będzie się w dalszym ciągu zwiększać i na początku 2013 roku przekroczy 3 tys. osób.

4. Stopa bezrobocia w powiecie zamojskim ziemskim będzie utrzymywać się na poziomie około 13%, ale biorąc pod uwagę sezonowość – będzie wahać się od 12,8% do 15,2%.

5. Liczba bezrobotnych w powiecie zamojskim ziemskim będzie się utrzymywać na poziomie około 6 tys. osób, ale biorąc pod uwagę sezonowość – będzie wahać się od 5,5 do 6,8 tys. osób.

6. Liczba bezrobotnych do 25 roku życia w powiecie zamojskim ziemskim będzie się powoli zmniejszać.

7. Liczba długotrwale bezrobotnych w powiecie zamojskim będzie systematycznie wzrastała po około 0,4 tys. osób w latach 2012 – 2013.

8. W konsekwencji powyższych zmian w 2013 roku stopa bezrobocia w mieście Zamościu może być nieznacznie niższa niż w powiecie zamojskim.

Sprawdź również

mammografia zamosc

Czy urodziłaś się w latach 1951-1970? Zbadaj się i zyskaj spokój! Zachęć do badania bliskie osoby w podobnym wieku.

Wraz z nastaniem 2020 roku LUX MED kontynuuje akcję bezpłatnych badań mammograficznych dla Pań w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglą…darki. Więcej informacji.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close