Zakład Szklarsko – Ramiarski Adama Wagi, przy ul. Żeromskiego 14 w Zamościu obchodzi 65-lecie funkcjonowania. Założył go w 1946 r. Czesław Waga ojciec obecnego właściciela, Adama. O jubileuszu informuje wystawka, jaką Pan Adam umieścił w swym zakładzie. Przejął on rodzinny interes po śmierci ojca w 1999 roku. Na ekspozycji widać m.in. narzędzia pracy szklarza: rodzaje diamentów do cięcia szkła i cyrkle.
Znajduje się tutaj również Karta Rzemieślnicza założyciela zakładu, której posiadanie było jednoznaczne z uzyskaniem pozwolenia na jego otworzenie. Obecny właściciel wspomina, że ojciec oczekiwał na jej przyznanie pół roku. Pracownia mieściła się wówczas kolejno w dwóch miejscach przy ul. Pereca. Był to mini pasaż usytuowany w miejscu obecnie istniejącej kamienicy Liceum Plastycznego. Budynek zburzono przed 1971 rokiem. Wówczas zakład przeniesiono w obecne miejsce.
Adam Waga przyuczał się zawodu w zakładzie ojca od lat 60-tych. Najpierw podczas nauki w szkole średniej następnie w wakacyjnym okresie studenckim. Z chlubą wspomina, że w firmie ojca bywał Wiktor Zin z prośbą o oprawę swych grafik i akwarelek, a szklone przez Adama wówczas okna do zamojskiej katedry dopiero w ubiegłym roku zostały wymienione. Jego wykonawstwa jest również oszklenie okien kościołów w Starym Zamościu i sanktuarium Matki Boskiej Krasnobrodzkiej w Krasnobrodzie.
Zakład cieszy się popularnością i nie brakuje tu klientów. Swoje obrazy oprawiają zamojscy i okoliczni malarze oraz uczniowie Liceum Plastycznego. Na ścianach pracowni wiszą oprawione dzieła niedawno zmarłego Stanisława Pyry Piro. Bywają tutaj kapłani i zakonnicy zamojskich kościołów – wśród nich wielcy esteci, zdradza Pan Adam. Ostatnimi laty wśród klientów jest wielu turystów. Cenią solidność, terminowość i jakość.
Pan Adam podkreśla, że z takim stażem to jedyny zakład rzemieślniczy w Zamościu.– Firmę chciałby powierzyć synowi Łukaszowi, który obecnie pracuje w Anglii.
Wspomina, że z pierwszym zakładem przy ul. Pereca sąsiadowały: sklep sprzedaży Wapna Jana Kawki, zakład szczotkarski Józefa Bazana i konfekcja obuwia Zygmunta Kopczyńskiego. Na tego typu usługi rzemieślnicze był wówczas rynek zbytu. Część tych fachów, wśród nich profesja szklarza zanikają obecnie.
Fotogaleria{vsig}2012/04/adam_waga{/vsig}
Fot.
1. Adam Waga, obecny właściciel przed pracownią, fot. A. Szykuła-Żygawska
2. Szyld pracowni, fot. A. Szykuła – Żygawska
3. Czesława Waga, założyciel pracowni, fot. ze zbiorów Adama Wagi
4. Zakład Szklarski przy ul. Pereca 13 w Zamościu, lata 60-te, szyld drugi z prawej, fot. ze zbiorów Adama Wagi