Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza 19 kwietnia o godzinie 13.00 do Muzeum – Miejsca Pamięci w Bełżcu na otwarcie wystawy „Elżbieta Nadel – Obrazki domowe – Lwów 1942”.
Cykl „Obrazki domowe” wyróżnia się spośród innych prac wykonanych podczas okupacji przez młodą Żydówkę, studentkę Instytutu Sztuk Plastycznych we Lwowie – Elżbietę Nadel.W rysunkach dominuje nostalgia i tragizm sytuacji, ale wyczuwa się w nich także poczucie humoru autorki. Ich największą wartością jest ich dokumentalizm. Jest to zapis jednego dniaz życia rodziny żydowskiej w okupowanym Lwowie. Prace powstały po pierwszych deportacjach z miasta do obozu zagłady w Bełżcu, a tuż przed rozpoczęciem wielkiej akcji sierpniowej, w wyniku której około 40 tysięcy lwowskich Żydów trafiło do tego ośrodka śmierci.
Kolekcja rysunków Elżbiety Nadel pochodzi ze zbiorów Wiesława Dyląga, właściciela galerii w Krakowie, który znalazł się w ich posiadaniu zupełnie przypadkowo. „Obrazki domowe”
ukryte były w walizkach pozostałych po śmierci ciotek Wiesława Dyląga przez ponad 60 lat. Podczas otwarcia wystawy Wiesław Dyląg opowie, w jaki sposób rysunki z cyklu „Obrazki
domowe” trafiły w jego posiadanie, a Robert Kuwałek, historyk z Państwowego Muzeum na Majdanku i kustosz wystawy, przybliży historię życia autorki prac.