Cztery lata temu Zamojskie Centrum Wolontariatu za pośrednictwem Fundacji Polsko-Niemieckie „Pojednanie” nawiązało współpracę z Federalnym Związkiem Informacji i Doradztwa dla Ofiar Narodowego Socjalizmu w Kolonii. Jej efektem było zrealizowanie wspólnego projektu pomocowego na rzecz osób poszkodowanych przez III Rzeszę na Zamojszczyźnie. Jego uroczyste podsumowanie odbyło się w miniony czwartek w „Okrąglaku”.
Dokładnie w 2008 roku za sprawą Dariusza Pawłosia przewodniczącego Zarządu FPNP, Zamojskie Centrum Wolontariatu nawiązało współprace z Federalnym Związkiem Informacji i Doradztwa dla Ofiar Narodowego Socjalizmu w Kolonii. – Projekt skierowany był do osób poszkodowanych przez III Rzeszę. Najmłodsi beneficjenci to oczywiście Dzieci Zamojszczyzny i weterani wszystkich frontów. Chcemy tych ludzi pokazać wyeksponować, powiedzieć że są wśród nas że potrzebują opieki, ale też uczestnictwa w życiu społecznym, integracji i zainteresowania ich losami – mówi Krystyna-Rybińska Smyk, wiceprezes i koordynator projektu „Modelowy, partnerski system wsparcia mieszkańców Zamojszczyzny i Kolonii poszkodowanych przez III Rzeszę”.
Program jest partnerskim przedsięwzięciem realizowanym wspólnie z niemieckim antynazistowskim Federalnym Związkiem Informacji i Doradztwa dla Ofiar Narodowego Socjalizmu w Kolonii. Jej przedstawiciele przyjechali do Zamościa na podsumowanie wspólnych działań. – Podstawy naszego zaangażowania w pomoc są wielorakiego pochodzenia. Po pierwsze jest to kwestia odpowiedzialności, którą jako Niemcy czujemy za wydarzenia z lat 1939-1945. Po drugie to kwestia współpracy i dobrych wzajemnych relacji – tłumaczy Dr Jost Rebentisch, z Federalnego Związku Informacji i Doradztwa dla Ofiar Narodowego Socjalizmu w Kolonii.
Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy głównie młodych ludzi – uczniów zamojskich szkół, studentów, ale i osób tzw. 50 + z pomocy skorzystało 115 poszkodowanych przez zbrodniczy system. – Pomagaliśmy Dzieciom Zamojszczyzny, kombatantom, byłym partyzantom, uczestnikom kampanii wrześniowej. To jest nasza wewnętrzna potrzeba. To są ludzie historii i jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może korzystać z ich doświadczeń i wspomnień. Możemy dowiedzieć się o ich przeżyciach często tragicznych ale również o i ich bohaterstwie. – mówią Jakub Jerzyna i Piotr Greszta wolontariusze i uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu. Konferencja podsumowująca projekt odbyła się się w 31 maja 2012 r. w Osiedlowym Domu Kultury “Okraglak”.