Bitwa, do której doszło pod Osuchami stała się największą bitwą partyzancką II wojny światowej, a jednocześnie największym partyzanckim cmentarzem w Europie. Lasy pod Osuchami stały się piekłem na ziemi dla żołnierzy polskiej Armii Podziemnej. Stali się celem niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej. 30 tysięcy niemieckich żołnierzy okrążyło partyzantów przeobrażając Puszczę Solską w kocioł, z którego nie było wyjścia.
W uroczystościach rocznicowych biorą udział m.in. liczne poczty sztandarowe, żyjący uczestnicy bitwy – przybyli z całej Polski żołnierze AK, wojsko, parlamentarzyści, władze państwowe. Towarzyszą imprezie wystawy okolicznościowe, pokaz działania radiostacji, projekcje multimedialne materiałów o bitwie pod Osuchami i w tym roku zbiórka na rzecz pierwszego filmu fabularnego o Żołnierzach Wyklętych.
Największym zainteresowaniem cieszy się inscenizacja historyczna w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznych. Gminny Ośrodek Kultury oferuje publikacje cykliczne podejmujące nigdzie dotąd niepublikowane wspomnienia uczestników.
Organizatorzy: Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Lublinie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich, 3 batalion zmechanizowany w Zamościu, Starosta Biłgorajski, Wójt Gminy Łukowa, zapraszają na tegoroczną uroczystość patriotyczno – religijną – 68. ROCZNICY BITWY PARTYZANCKIEJ POD OSUCHAMI, która odbędzie się 24 czerwca 2012 r. w Osuchach, gdzie znajduje się największy cmentarz partyzancki w Europie.
Fotogaleria{vsig}2012/06/osuchy{/vsig}
PROGRAM UROCZYSTOŚCI – Osuchy, 24 czerwca 2012 r.
930 – występ Orkiestry Wojskowej Garnizonu Lublin
1000 – otwarcie uroczystości przy Domu Pamięci w Osuchach
– meldunek zgodnie z ceremoniałem wojskowym
– powitanie gości
1015 – uroczysta Msza św. za poległych w bitwie pod Osuchami
1115 – wystąpienia okolicznościowe
– wręczenie nagród finalistom XIII Powiatowego Konkursu o AK i BCh na Ziemi Biłgorajskiej
1200 – przemarsz na cmentarz partyzancki
– apel poległych i złożenie wieńców
1300 – inscenizacja historyczna w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznych
1400 – Koncert Patriotyczny „Osuchy 2012″ połączony ze spotkaniem z żyjącymi uczestnikami bitwy.
Uroczystościom towarzyszyć będzie okoliczna wystawa Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, pokaz radiostacji oraz spotkanie z twórcami pierwszego filmu fabularnego o Żołnierzach Wyklędtych w ramach akcji Ratujmy “Roja” (więcej na www.ratujmyroja.pl).