Wakacje to czas wyjazdów i odpoczynku, a jednocześnie najgorszy okres dla zwierząt, które w letnich miesiącach są najczęściej porzucane i krzywdzone. Policja przypomina, że porzucenie zwierzęcia jest przestępstwem. Mimo tego, co roku odnotowywane są przypadki porzucania psów, czy kotów. Porzucenie to najczęściej rezultat nieprzemyślanej decyzji, braku pojęcia o tym, z czym związane jest posiadanie psa i jakie obowiązki spoczywają na właścicielu.
Dzisiaj przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, Lubelskiej Straż Ochrony Zwierząt oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii zorganizowali spotkanie, które poświęcone było poszanowaniu praw zwierzą.Podczas spotkania zwrócono uwagę m.in. na wspieranie działań podejmowanych na rzecz zmian obyczajowych i kulturowych związanych z poszanowaniem praw zwierząt ich humanitarnego, odpowiedzialnego traktowania oraz tworzenie zwierzętom godnych warunków życia. Dużo czasu poświeconego zostało problematyce porzucania zwierząt.
Bardzo często to zjawisko nasila się w okresie wakacyjnym. Co roku odnotowywane są przypadki porzucania psów, czy kotów. Przyczyn takiego zachowania właścicieli może być dużo. To najczęściej rezultat nieprzemyślanej decyzji, braku pojęcia o tym, z czym związane jest posiadanie psa i jakie obowiązki spoczywają na właścicielu. Często zwierzęta kupuje się komuś w prezencie, a ta osoba gdy zwierzę zaczyna sprawiać kłopot pozbywa się go.
Przypominamy, że porzucenie zwierzęcia przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje, jest prawnie uznane za znęcanie się nad zwierzęciem ( Ustawa o ochronie zwierząt, art. 6 ust 2 punkt 11). Oznacza to, że zgodnie z art. 35 ustawy jest przestępstwem. Jeżeli widzimy, że ktoś porzuca zwierzę, wyjechał i pozostawił je bez opieki i nikt do niego nie zagląda, zwierzę zostało przywiązane do drzewa, błąka się, wygląda na zagubione, a także inne przypadki, kiedy zwierzęciu dzieje się krzywda powinniśmy zawiadomić Policję, Straż Miejską czy inne odpowiednie służby.
Przypominamy także o “Zielonej strefie”, to policyjna inicjatywa, która powstała z myślą o ochronie zwierząt i środowiska naturalnego. Wszystkie osoby, które posiadają informacje o znęcaniu się nad zwierzętami powinny skontaktować się z Policją. Na stronie internetowej KWP znajduje się link do Zielonej Strefy z odesłaniem do adresów e-mail. Statystyka: W pierwszej połowie bieżącego roku na terenie województwa lubelskiego wszczętych zostało 72 postępowania dotyczące art. 35 ust. 1i 2 Ustawy o Ochronie Zwierząt.