Mija 69 lat od rozpoczęcia likwidacji obozu przesiedleńczego w Zwierzyńcu. Rocznicowe uroczystości patriotyczno-religijne odbędą się w najbliższą niedzielę 19 sierpnia.
Rozpocznie je o 11.30 zbiórka pocztów sztandarowych przy pomniku Dzieci Zamojszczyzny, czyli w miejscu, gdzie do 1944 roku mieścił się obóz przesiedleńczy. Po okolicznościowych przemówieniach uczestnicy obchodów złożą pod nim wieńce i wiązanki kwiatów. Na 13.00 zaplanowano mszę świętą, która będzie transmitowana przez TV Polonia. Do udziału w uroczystościach zapraszają Stowarzyszenie Dzieci Zamojszczyzny w Biłgoraju i burmistrz Zwierzyńca.
Miejscowy obóz był ważnym elementem hitlerowskich planów przesiedleńczych na Zamojszczyźnie. Przeszło przez niego około 24 tysięcy ludzi, w tym 7 tysięcy dzieci głównie z powiatów biłgorajskiego i zamojskiego, z których ponad 200 zmarło w wyniku nieludzkich warunków pobytu, bicia i tortur. Część uratowali Róża i Jan Zamoyscy. Ostatni transport ludności z tego miejsca odszedł do Puław 13 sierpnia 1943 roku.
Budowa obozu rozpoczęła się latem 1940 roku, a zakończyła wiosną 1941. Początkowo był przeznaczony dla pracowników niemieckiej firmy budowlanej, zajmującej się budową dróg, mostów, lotnisk, parkingów czy magazynów. Od 1 kwietnia 1942 roku był filią obozu jenieckiego w Rawie Ruskiej dla 320 jeńców francuskich. Rok później został rozbudowany z 9 do 22 baraków, a od czerwca 1943 roku stał się obozem przesiedleńczym dla ludności wysiedlanej z Zamojszczyzny. Zlokalizowany przy drodze z Biłgoraja do Zamościa, na skraju kompleksów, należących do Ordynacji Zamojskich, obejmował obszar około czterech hektarów.
Po wyzwoleniu obozu częściowo spalone baraki zostały przez miejscową ludność rozebrane, a potem zasadzano w tym miejscu las. W latach 1978 – 1980 wzniesiono na tym terenie kościół pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski, gdzie odbywają się rocznicowe uroczystości.