„Szkolenie – Praktyka – Zatrudnienie – Rozwój” – to hasło kończącego się właśnie projektu aktywizacji zawodowej i integracji społecznej, skierowanego do młodzieży w wieku 16-25 lat z trudnościami w dostosowaniu się do warunków życia i pracy, realizowanego przez Ochotnicze Hufce Pracy.
W całym kraju projektem zostało objętych 3000 młodych osób, w województwie lubelskim było to 180 osób podzielonych na 12 grup. – W całej Polsce budżet przeznaczony na wykonanie tego projektu przekroczył 20 mln złotych. W województwie lubelskim kwota dofinansowania przekroczyła 1 mln złotych – powiedział podczas gali wieńczącej projekt Tomasz Kopyciński, dyrektor operacyjny lubelskiej WK OHP.
Projekt aktywizacji zawodowej i integracji społecznej, prowadzony przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Zamościu, współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach priorytetu I, działania 1.3, poddziałania 1.3.3. Rozpoczął się 15 września 2008 roku i chociaż oficjalne zakończenie nastąpiło 3 lutego br., trwa on do końca miesiąca – Objęliśmy pomocą piętnaście osób w wieku 16-17 lat, zagrożonych wykluczeniem i marginalizacją społeczną, pochodzących z różnych środowisk rodzinnych, z domów dziecka, z placówek opiekuńczo-wychowawczych, mających problemy w nauce – wyjaśniał Michał Misiarz, koordynator terenowy OHP w Zamościu, opiekun grupy objętej projektem – W trakcie realizacji projektu odbywały się m.in. rozmowy z psychologiem grupowo i indywidualnie, z doradcą zawodowym, szkolenie językowe z języka angielskiego, szkolenie komputerowe, spotkania w ramach zajęć wychowawczych, wyjścia na mecze, do muzeum. Michał Misiarz podkreśla również, że udział młodzieży w projekcie na pewno podniesie samoocenę młodych ludzi, przełamie bariery interpersonalne – Jest to bardzo potrzebne w szkole i na współczesnym rynku pracy. Młodzi ludzie podnieśli swoje kwalifikacje i potwierdzają to otrzymane zaświadczenia.
Szkolenia pokazały młodym ludziom, jak poruszać się po rynku pracy, jak dobrać dla siebie szkołę, studia lub zawód, w zależności od swoich indywidualnych predyspozycji. Porady, spotkania i szkolenia uświadomiły im, że dorosłość nie jest łatwa, jeżeli nie ma się wiedzy potrzebnej do właściwego kierowania swoim życiem. Dzięki udziałowi w projekcie – jak zauważa koordynator projektu Michał Misiarz – Będą mieli ułatwiony start w to bardziej dorosłe życie.