W tym roku dogrywka nie była konieczna, chociaż różnice punktowe pomiędzy najlepszymi zespołami ponownie były minimalne. Zwycięzcami czwartej edycji Lubelskiego Konkursu Statystyczno-Demograficznego Sigma Kwadrat zostali uczniowie reprezentujący I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej w Zamościu.
W konkursie, dofinansowanym ze środków Narodowego Banku Polskiego, uczestniczyły zespoły szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa lubelskiego. W tym roku do finałowych zmagań ze statystyką i demografią przystąpiła młodzież z Zamościa, Chełma, Lubartowa, Lublina, Łukowa i Tomaszowa Lubelskiego.
Rozgrywkę otworzyło wystąpienie Ilony Skibińskiej-Fabrowskiej, Dyrektor Oddziału Narodowego Banku Polskiego w Lublinie, która pokazywała młodzieży, że statystyka i ekonomia to dziedziny, które towarzyszą nam na każdym kroku. Wykład był dobrym wprowadzeniem do kluczowej części finału, czyli rozwiązywania przygotowanych zestawów składających się z pytań testowych, otwartych i zadań wymagających obliczeń.
Po przeprowadzeniu oceny zadań rozwiązywanych przez zespoły finalistów i podliczeniu liczby zdobytych punktów, Komisja konkursowa pracująca pod przewodnictwem dr Mieczysława Kowerskiego ogłosiła następujące wyniki:
Fotogaleria{vsig}2013/6/sigma{/vsig}
I miejsce
Piotr Bródka, Bartosz Zięba, Paweł Denys
I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej w Zamościu
Opiekun zespołu: Katarzyna Garbacik
II miejsce
Aleksandra Drozda, Karol Nycz, Weronika Kurek
I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie
Opiekun zespołu: Małgorzata Mańkowska
III miejsce
Robert Bartoszewski, Radosław Józwik, Michał Wieczorek
IV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Łukowie
Opiekun zespołu: Ewa Kosińska
Warto również wspomnieć o zespole w składzie: Monika Koczułap, Kamila Kozłowska, Katarzyna Zawadzka reprezentującym III Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Zamościu (opiekun zespołu: Ryszard Molas), któremu do miejsca na podium zabrakło tylko jednego punktu.
Zwycięzcy konkursu podzielili między siebie atrakcyjne nagrody, m.in. tablety, aparaty cyfrowe i multimedialne kursy językowe. Nie zabrakło także słodyczy ufundowanych przez Firmę Cukierniczą Solidarność.
Konkurs, organizowany przez Wyższą Szkołę Zarządzani i Administracji w Zamościu, Urząd Statystyczny w Lublinie oraz Polskie Towarzystwo Statystyczne, objęty był Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.
W imieniu organizatorów już dzisiaj zapraszamy na kolejne edycje konkursu.