W miniony piątek w Zwierzyńcu oficjalnie oddano odtworzone centrum Zwierzyńca. Wśród gości przecinających symboliczną wstęgę byli między innymi: Jan Skiba – Burmistrz Zwierzyńca, Europoseł Arkadiusz Bratkowski, Starosta Zamojski Henryk Matej , Księża Błażej Górski i Emil Wojtaś, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, projektanci i wykonawcy przebudowanego centrum miasta.
Historia Zwierzyńca sięga 1593 roku, kiedy to kanclerz hetman wielki koronny Jan Zamoyski, twórca Ordynacji Zamojskiej w dolinie Wieprza rozpoczął budowę swej wiejskiej rezydencji z rezerwatem zwierzęcym zwanym „Zwierzyńcem”. Przez wieki Zwierzyńcowi przybywało zabytkowych budowli, pomników, rezerwatów leśnych i zakładów pracy.
Pałace: Ordynata, Plenipotenta, budynek Zarządu Ordynacji Zamojskiej, wille: Potockich, Różin, pomnik szarańczy i perełka architektury Zwierzyńca Kościół „na wodzie” świadczą o kulturze tej miejscowości. Niestety, wszystko co wiekowe wymaga remontu, modernizacji i przystosowania do funkcjonowania w XXI wieku. Temu celowi służył rozpoczęty w lipcu 2010 roku projekt pod nazwą “Odtworzenie zabytkowego centrum Zwierzyńca – serca Roztocza”. Realizację projektu na kwotę prawie trzech milionów siedmiuset tysięcy złotych zakończono i podsumowano 29 listopada 2013 r. Projekt zrealizowany został przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.
W ramach projektu oczyszczono staw wokół barokowego Kościół pw św. Jana Nepomucena, zlokalizowanego w najbardziej reprezentacyjnym miejscu miasta. Wymieniono balustrady i posadzkę mostu prowadzącego do Kościoła „na wodzie”. Wymieniono nawierzchnię na deptaku przy ul. Aleksandry Wachniewskiej, gdzie z myślą o turystach ustawiono 24 stylowe ławki, nowe kosze na śmieci i dwie stylizowane tablice informacyjne. Wzdłuż deptaka ustawiono trzy drewniane kioski handlowe pokryte gontem. W przyszłym sezonie turystycznym będzie w nich można kupić między innymi pamiątki związane ze Zwierzyńcem. Na skarpach przy Stawie Kościelnym ustawiono trzy drewniane platformy widokowe.
Zainstalowano system monitoringu zewnętrznego, elektroniczną tablicę informacyjną o aktualnie panujących warunkach atmosferycznych, w trzech miejscach monitoring przepływu ludności, szerokopasmowy dostęp do internetu oraz infokiosk.
– W Zwierzyńcu udało się pogodzić to co stare i zabytkowe z tym co nowoczesne i niezbędne do życia w XXI wieku – mówią turyści, którzy przypadkowo gościli w uroczystości podsumowania projektu.
Uroczystość zakończyła konferencja naukowa podczas, której Grażyna Żurawicka – konserwator zabytków mówiła o złożoności i problemach związanych z pracami odtworzeniowymi zabytków w Zwierzyńcu i Mirosław Kseniak z referatem pt “Zabytkowe Centrum Zwierzyńca – i co dalej”.
Na to ostatnie pytanie starał się odpowiedzieć Burmistrz Zwierzyńca Jan Skiba, który zapewnił, że prace będą kontynuowane w miarę posiadanych środków finansowych, a sam Zwierzyniec będzie pretendował do festiwalowej filmowej stolicy Roztocza.