piątek , 22 listopada 2024
Home / Wiadomości / Podsumowanie Roku Kulturalnego 2013

Podsumowanie Roku Kulturalnego 2013

podsumowanie_roku_kulturalnego_zamosc_andrus48Uroczysta, coroczna gala „Podsumowania roku kulturalnego Zamościa” odbyła się 12 grudnia 2013 r. w Zamojskim Domu Kultury. Podobnie jak w latach ubiegłych gala była okazją do uhonorowania osób i instytucji w sposób szczególny zaangażowanych w rozwój życia kulturalnego w mieście oraz do podsumowania najważniejszych wydarzeń kulturalnych mijającego 2013 roku.

Podczas gali Brązowy Medal „Gloria Artis” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał Krzysztof Obst – z okazji  obchodów  Jubileuszu  30 – lecia działalności  Zespołu Muzyki Dawnej „Capella all Antico”. Medal został przyznany na wniosek Zamojskiego Domu Kultury.

Przyznawane przez Prezydenta Miasta Zamość tytuły honorowe i statuetki otrzymali:

„Ambasador Kultury Zamościa 2013 ”
Statuetka i tytuł honorowy przyznawane są osobom, instytucjom i organizacjom, które w dziedzinie kultury promują miasto na arenie krajowej i międzynarodowej.

Fotogaleria{vsig}2013/12/podsumowanieroku{/vsig}

1. TVP Historia
Za inicjatywę i realizację we współpracy z Centrum Kultury Filmowej„Stylowy” i Miastem Zamość Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z Historią”, wydarzenia o dużym potencjale promocyjnym  i  znaczeniu dla popularyzowania historii i upowszechniania   sztuki filmowej.Dzięki TVP Historia mieszkańcy naszego miasta i turyści mają możliwość poznania dorobku wielu wybitnych twórców filmowych oraz osobowości ze świata mediów, nauki i kultury.Bogaty program tego przedsięwzięcia   z  konkursem filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej  wpisuje  się w markę naszego miasta, którego wybitne walory historyczne zostały uhonorowane  wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Tytuł został przyznany na wniosek Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”.

2. Muzeum Historii Polski  w Warszawie
Za efektywną współpracę  z Muzeum Zamojskim, która zaowocowała  między innymi  bogatą prezentacją Zamościa w monumentalnej wystawie  organizowanej  przez Muzeum Historii Polski na Zamku Królewskim w Warszawie „Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań ,kultur /XVI – XVIII wieku/”. Wystawa była znakomitą promocją walorów kulturowych i historycznych naszego miasta, szeroko  spopularyzowaną i udokumentowaną  w ogólnopolskich mediach. W roku bieżącym Muzeum Historii Polski wspólnie z Muzeum Zamojskim zrealizowało wystawę „Od Horodła do Horodła 1413-2013” poświęconą 600 rocznicy Unii Horodelskiej. Instytucja ta była również współorganizatorem międzynarodowej konferencji poświęconej tej tematyce. Wydarzenia te odbiły się szerokim echem w kraju i poza jego granicami. Wystawa dzięki  inicjatywie Muzeum Historii Polski w listopadzie br. zaprezentowana została na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Tytuł został przyznany na wniosek Muzeum Zamojskiego.

3.Elżbieta Gnyp
Za całokształt działalności na rzecz popularyzacji sztuki współczesnej. Laureatka jest autorką ponad 140 publikacji o sztuce współczesnej, drukowanych w katalogach wystawowych, tomikach poezji, książkach, prasie oraz w periodykach: „Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym” i „Zapisie czasu”.  Od 2006 roku z powodzeniem promuje twórczość Bolesława Leśmiana poprzez malarstwo. Jest kustoszem  tworzonej w Zamościu Leśmianowej  Kolekcji Sztuki,  która powstaje z darów  artystów  biorących  udział w Biennale  Sztuki.Tytuł został przyznany na wniosek Zamojskiego Towarzystwa „Renesans” .

„Animator Kultury Zamościa 2013”
Statuetka i tytuł honorowy przyznawane są za szczególne osiągnięcia w organizacji życia kulturalnego na rzecz mieszkańców miasta i turystów.

1. Andrzej Kędziora
Za 30 – letnią działalność w zakresie dokumentowania oraz  upowszechniania  przeszłości i teraźniejszości Zamościa i ludzi z nim związanych. Andrzej Kędziora jest autorem Przewodnika biograficznego Cmentarz Zamojski, Spacerkiem po Zamościu, Dawna architektura budownictwa Zamościa, Jan Zamoyski, dwóch wydań Encyklopedii Zamościa, Encyklopedii Ludzi Zamościa oraz ponad 200 artykułów zamieszczonych w „Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym”. Jest również twórcą unikatowej, internetowej galerii zdjęć archiwalnych z życia mieszkańców Zamościa i Zamojszczyzny. W 2013 roku Andrzej Kędziora zorganizował plenerową wystawę fotograficzną „Tamten Zamość”. Tytuł został przyznany na wniosek  Zamojskiego Domu Kultury.

2. Maria Śliczniak
Za całokształt działań na rzecz edukacji plastycznej. Maria Śliczniak jest współzałożycielką i prezesem Stowarzyszenia „Drukarnia Wyobraźni”, które skupia dzieci i młodzież uzdolnioną plastycznie. Jej uczniowie zdobywają najwyższe laury artystyczne w konkursach ogólnopolskich i zagranicznych.  Prace jej wychowanków prezentowane były między innymi  w Warszawie, Lublinie, Częstochowie, Tychach, Toruniu, Bydgoszczy a także w miastach Portugalii, Rosji, Ukrainy, Niemiec oraz Chin.  W 2013 roku trzy uczennice Marii Śliczniak uczestniczyły w międzynarodowym plenerze malarskim w Hong Kongu. Pod kierunkiem Marii Śliczniak 23 uczniów otrzymało stypendia artystyczne Marszałka Województwa Lubelskiego. Tytuł został przyznany na wniosek Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego w Zamościu.

3. Piotr Linek
Za dorobek w zakresie popularyzowania kultury języka polskiego.Autor wielu znakomitych książek poetyckich. Od 23 lat kieruje działem literackim „Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego”. Pod jego redakcją ukazały się antologie Klubu żywego słowa I LO im. Jana Zamoyskiego, „Kształt słowa”, „W każdym wierszu jest wilk” oraz zamojska antologia debiutów dziesięciolecia „Na przykład  my”. Piotr Linek angażuje się przy organizacji wielu przedsięwzięć literackich, w tym  konkursu literackiego „Debiut”, „Leśmianowskich Ulic Poetyckich” oraz dorocznych prezentacji w Dniu Poezji –„Spotkań na schodach”.Tytuł został przyznany na wniosek Zamojskiego Domu Kultury.

„Sponsor Kultury Zamościa 2013”
Statuetkę i tytuł honorowy otrzymują osoby i podmioty gospodarcze wyróżniające się wspieraniem organizacji przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych oraz tworzeniem warunków finansowych i rzeczowych dla działalności twórców, instytucji kultury, zespołów artystycznych, stowarzyszeń społeczno – kulturalnych, wydawnictw, a także innych działań służących rozwojowi dorobku kulturalnego miasta.

1. PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o.
Za wsparcie finansowe Zamojskiego Lata Teatralnego, Międzynarodowego Festiwalu  Zespołów Folklorystycznych oraz Zamojskiego Festiwalu Kultury „Arte, cultura, musica, e…” Tytuł i statuetka zostały przyznane na wniosek Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Zamojskiego Domu Kultury i Stowarzyszenia Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”.

2. Ewa i Sylwester Kruk
Za wsparcie finansowe i rzeczowe Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „Eurofolk” oraz koncertu Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Zamościu. Tytuł i statuetka zostały przyznane na wniosek Zamojskiego Domu Kultury i  Stowarzyszenia Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”.

3. Werner Schmid
Za wsparcie finansowe Stowarzyszenia Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”(zakup strojów i całoroczna praca z grupą najmłodszą Zespołu) oraz całoroczną działalność Stowarzyszenia „Drukarnia Wyobraźni ”. Tytuł i statuetka zostały przyznane na wniosek Zamojskiego Forum Inicjatyw Społecznych.

Nagrody finansowe Prezydenta Miasta Zamość otrzymali:

1. Wioletta Lewandowska – inicjatorka i realizatorka I Międzynarodowego Festiwalu Fresku w Zamościu oraz warsztatów twórczych dla dzieci i młodzieży w ramach zajęć pozalekcyjnych. Nagroda została przyznana na wniosek Wydziału Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zamość.

2. Dorota Nowosad – animatorka przedsięwzięć kulturalnych, założycielka Zamojskiego Forum Inicjatyw Społecznych wspierającegoaktywność kulturalną trzeciego sektora. Nagroda została przyznana na wniosek Stowarzyszenia Art Avanti

3. Alicja Saturska – muzyk instrumentalista, prelegentka i wokalistka Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej i i II stopnia w Zamościu, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Chóru „Rezonans” . Realizatorka  10 edycji Festiwalu muzycznego „Triduum Caecylianum”. Nagroda została przyznana na wniosek Stowarzyszenia na Rzecz Chóru Rezonans .

4. Mateusz Szulakiewicz – założyciel i Prezes Stowarzyszenia „Wszystko Gra”, współtwórca i realizator Festiwalu „Wszystko gra w Zamościu”  oraz cyklicznych  interdyscyplinarnych wydarzeń  realizowanych w obiektach fortecznych dla młodych mieszkańców miasta. Nagroda została przyznana na wniosek Zamojskiego Domu Kultury.

5. Tomasz Łowiecki – autor scenariuszy sztuk teatralnych wystawianych przez grupę teatralną działającą w ramach Stowarzyszenia „Czerwony Smok”. Laureat konkursu literackiego „Debiut” oraz zamojskiej edycji „Szukamy polskiego Szekspira”. Jest również  autorem „Imperatora” – internetowego wydawnictwa Stowarzyszenia „Czerwony Smok” oraz współrealizatorem zamojskich przedsięwzięć: „Zamojskie Spotkania z Fantastyką”, „Ferie z Fantastyką”  i  „Wszystko gra w Zamościu”. Nagroda została przyznana na wniosek Zamojskiego Domu Kultury

Nagrodę rzeczową Prezydenta Miasta Zamość otrzymał Jan Bednarz- pasjonat  śpiewu chóralnego, współzałożyciel i wieloletni przewodniczący i wiceprzewodniczący Chóru „Rezonans”, a od 2009 r. prezes Chóru Ziemi Zamojskiej „Contra”. W latach 2008 – 2013 kierował Chórem „Knieja” działającym przy Polskim Związku Łowieckim.Nagroda została przyznana na wniosek Zamojskiego Domu Kultury.

Sprawdź również

„Mamy 4+” już z wypłatami

Ponad dwa tysiące kobiet z województwa lubelskiego otrzymuje już świadczenie Mama4+ z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglą…darki. Więcej informacji.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close