Każdy z nas jest odpowiedzialny za losy naszej planety. Postęp cywilizacyjny sprawia, że coraz częściej odczuwamy zmiany, jakie następują w ekosystemie Ziemi. Co roku 22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Jest to akcja, która ma na celu promowanie postaw ekologicznych oraz uwrażliwienie każdego mieszkańca na delikatność środowiska, w którym żyjemy.
Pod okiem nauczycielek – Janiny Pomarańskiej, Grażyny Smyk i Bogusławy Żenkin, młodzież pokazywała, że los planety nie jest jej obojętny. – Uczniowie sami realizowali swoje pomysły: scenariusz do inscenizacji o tematyce ekologicznej, eko-modę, łącznie z przygotowaniem wszystkich kreacji oraz kabaret. Młodzież przedstawiała humorystyczne scenki, mające zachęcić kolegów i koleżanki do ekologicznych postaw. Stroje z recyklingu to m.in. tacki jednorazowe, worki na śmieci i stare gazety, jednak największym zainteresowaniem cieszyła się suknia wieczorowa wykonana ze starych płyt CD.
Specjalnie za zaproszenie uczennic II klasy – Karoliny i Gosi, do eko-postawy zachęcał zwycięzca programu „Kapitalny pomysł” Karol Kowalczuk z Grabowca, konstruktor specjalnych gogli, poprawiających widzenie i leczących wzrok. – Nie sądziłyśmy, że Karol zgodzi się przyjechać, byłyśmy mile zaskoczone. Karol namawiał młodzież do walki o swoje marzenia oraz opisywał swój przepis na sukces. – Zawsze zastanawiałem się, jak coś polepszyć, jak coś zmienić, nigdy mi nic nie pasowało. To, co było, było dobre, ale uważałem, że może być lepsze. Staram się wszystko robić po swojemu, zmieniać punkt widzenia i poszerzać swoje horyzonty. Uważam, że nasze życie leży w naszych rękach – dlaczego nie mamy robić, tego co chcemy, dlaczego nie mamy pracować tam, gdzie chcemy, czy jeździć po świecie tak, jak chcemy? To jest uzależnione od nas, a nie od społeczeństwa czy stereotypów, jakie panują na świecie. Nie można ograniczać swojego myślenia, trzeba patrzeć perspektywicznie.
Całodniowe obchody, które odbyły się w zamojskim I LO pokazały, że młodzież chce angażować się w sprawy ważne i globalne.