26 lipca 2013 roku dyrektor Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zwrócił się do wojewody lubelskiego z wnioskiem o wydanie zarządzenia zastępczego w sprawie wygaszenia mandatu prezydenta miasta Zamość pana Marcina Zamoyskiego.
W toku postępowania w tej sprawie Lubelski Urząd Wojewódzki zwrócił się do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o dodatkowe informacje na ten temat. Urząd dwukrotnie zwracał się także o wyjaśnienia do prezydenta miasta Zamość pana Marcina Zamoyskiego.
Lubelski Urząd Wojewódzki zwrócił się także do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
Po wnikliwym przeanalizowaniu przez służby prawne Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego całokształtu okoliczności sprawy wojewoda lubelski Wojciech Wilk uznał, że brak jest dostatecznych podstaw do wszczęcia procedury wydania zarządzenia zastępczego stwierdzającego wygaśnięcie mandatu prezydenta miasta Zamość pana Marcina Zamoyskiego.
Sam fakt posiadania przez prezydenta miasta Zamość gospodarstwa rolnego o powierzchni przekraczającej 300 ha nie przesądza o naruszeniu zakazu z art. 4 ust. 6 ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Przepisy wymagają jeszcze, aby posiadanie takiego gospodarstwa łączyło się z jego faktycznym prowadzeniem.
Po wszczęciu postępowania wyjaśniającego zostały przedłożone organowi nadzoru dowody, z których wynika, że pan Marcin Zamoyski faktycznie nie prowadził gospodarstwa rolnego. Od początku 2003 roku gospodarstwo rolne było osobiście zarządzane przez panią Aleksandrę Zamoyską, małżonkę pana Marcina Zamoyskiego.
W tej sytuacji brak jest podstaw do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu prezydenta miasta Zamość.
Decyzja wojewody lubelskiego została przekazana dyrektorowi delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lublinie.
Źródło: Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie