Podział na złą i dobrą jest jak najbardziej wskazany, ale jak wśród kilkuset uczelni publicznych i niepublicznych, znaleźć tę która spełni nasze oczekiwania?
Z wyborem kierunku – jest mniejszy problem. Co mnie fascynuje, czym się interesuję, co jest moją pasją , co chciałbym robić? Jeśli nie mamy problemu z odpowiedzią na te pytania to znaczy, że i z wyborem kierunku – problemu nie będzie. A jak wybrać uczelnię?
Pierwszym kryterium wyboru na pewno powinny być akredytacje. Państwowa Komisja Akredytacyjna, organ kontrolny Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego kontroluje na uczelniach kierunki. Sprawdza jakość kształcenia, weryfikuje programy, kadrę, pyta studentów czy są zadowoleni z prowadzenia zajęć, ocenia infrastrukturę. Efekty tej kontroli umieszczane są na stronie internetowej www.pka.edu.pl. Na pewno warto zajrzeć na tę stronę i sprawdzić czy wybrany kierunek jest oceniony przez PKA pozytywnie. Gorzej jeśli ma ocenę warunkową – co oznacza, że nie wszystko jest organizowane zgodnie ze standardami. Ocena negatywna jest równoznaczna z zawieszeniem kształcenia na tym kierunku. Kierunek może również uzyskać ocenę wyróżniającą, co oczywiście oznacza, że taką uczelnię wybrać warto.
Dzisiejszy pracodawca jest niezwykle wymagający dla swoich potencjalnych pracowników. Zwykle wymaga młodego wieku i dużego doświadczenia, znajomości kilku języków obcych (jeden to już standard niezależnie od zajmowanego stanowiska). Dlatego należy koniecznie wybrać uczelnię, która umożliwia naukę języków obcych i organizuje międzynarodowe egzaminy językowe. Warto sprawdzić czy uczelnia, do której się wybieramy organizuje praktyki, w tym również te zagraniczne. Czy posiada Kartę Erasmusa i ma wdrożony system ECTS (Europejski System Transferu Punktów), dzięki czemu może swoich studentów wysyłać na studia i praktyki zagraniczne. Zdobycie doświadczenia zawodowego w firmie zagranicznej z dobrymi referencjami to zapowiedź świetnie się zapowiadającej kariery zawodowej.
Wizyta w uczelni podczas Dnia Otwartego może również dostarczyć informacji na temat jak szkoła funkcjonuje – czy działają koła naukowe, samorząd i organizacje studenckie? Czy uczelnia organizuje konferencje i seminaria naukowe? Najlepszym świadectwem dobrej uczelni są sami studenci – warto posłuchać ich opinii. A tego typu impreza jest idealnym miejscem na tego typu spotkania i rozmowy.