W dniach od 4 do 7 czerwca br. we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do głosowania uprawnionych jest blisko 380 milionów Europejczyków. Polacy swój głos oddadzą 7 czerwca br. (niedziela) i wybiorą 50 swoich przedstawicieli, którzy będą reprezentować interesy nas, Polaków, w Unii.
Nasz region zalicza się do Okręgu Wyborczego nr 8, z którego oddelegowanych zostanie najpewniej czterech europarlamentarzystów. Zanim jednak zapadnie cisza przedwyborcza, poznajmy wyniki prawyborów, które odbyły się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Zamościu, Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej im. J. Zamoyskiego z siedzibą w Zamościu i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Zamościu.
Prawybory studenckie w PWSZ odbyły się 28 maja br., a zorganizowało je Studenckie Koło Stosunków Międzynarodowych. Poza standardowymi pytaniami o preferencje wyborcze, na kartach do głosowania znalazły również pytania sprawdzające opinię studentów i pracowników uczelni o przyjęciu traktatu lizbońskiego czy rozszerzeniu UE o Ukrainę. Pierwsze miejsce w prawyborach na PWSZ zdobył Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP (30,9 %), drugie miejsce to Prawo i Sprawiedliwość (24,7 %), na trzecim miejscu znalazł się, według studentów, Komitet Wyborczy Libertas (9,9 %). Frekwencja wyborcza wyniosła 23,55 %.
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 prawybory odbywały się 29 maja br., na 610 osób uprawnionych do głosowania frekwencja wyniosła 66,2 %. Preferencje wyborcze przedstawiły się następująco: pierwsze miejsce przypadło Komitetowi Wyborczemu Prawo i Sprawiedliwość (25,20 %), drugie to Platforma Obywatelska (22 %), natomiast trzecie miejsce zajęła Samoobrona (11,65 %).
Studenckie prawybory w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej im. J. Zamoyskiego sprawdzały zapatrywania na konkretnych kandydatów. Tam pierwsze miejsce zajął przedstawiciel Polskiego Stronnictwa Ludowego (12,4 %), na drugim miejscu uplasował się kandydat startujący z ramienia Platformy Obywatelskiej (5,3 %), trzecie miejsce zajął pretendent Prawa i Sprawiedliwości (5 %). Na tej uczelni frekwencja wyborcza wyniosła 49,1 %.
Wszystkie prawybory odbywały się w atmosferze całkowicie bezpartyjnej i obiektywnej. Prawybory zachęcały do udziału w prawdziwych wyborach. W końcu popieramy kandydatów, którzy będą reprezentować nasze interesy. Mamy wpływ na kształtowanie polityki Unii Europejskiej przez najbliższe 5 lat kadencji. Bez względu na nasze poglądy i preferencje partyjne, sympatie i antypatie wyborcze, pójdźmy na wybory i razem kształtujmy wspólną Europę.