Kamil Smędra ma 25 lat i pochodzi z Biłgoraja. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Biłgoraju, oraz Zamojskiej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. K. Szymanowskiego, którą ukończył jako zawodowy saksofonista.
Studia inżynierskie ukończył na Politechnice Warszawskiej na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Od 2000 roku został członkiem Aeroklubu Ziemi Zamojskie, gdzie zdobył licencje pilota szybowcowego i samolotowego, jak wspomina zawsze fascynowało go modelarstwo.
– Kamila szkoliłem do uzyskania licencji szybowcowej przez dwa lata – mówi Józef Kwaśniak instruktor szybowcowy Aeroklubu Ziemi Zamojskiej.
Kamil zawsze do zajęć przygotowany był perfekcyjnie, był bardzo zdyscyplinowany na ziemi i w powietrzu i co najważniejsze zawsze bardzo pracowity. Wierzyłem, że Kamil wraz z grupą studentów konstruktorów lotniczych z Politechniki Warszawskiej, kiedyś odniosą sukces i tak się stało – dodaje.
Wychowanek Aeroklubu Ziemi Zamojskiej Kamil Smędra wraz z grupą studentów konstruktorów z Koła Naukowego Aerodesing zostali zgłoszeni przez Politechnikę Warszawską na zawody Sae Aero Desing East do miejscowości Mariettcie pod Atlantą na międzynarodowe zawody konstruktorów- studentów modeli latających.
Na 150 drużyn z całego świata, drużyna z Polski pod kierownictwem Kamila Smędra, zajęła pierwsze miejsce w klasie Regular, za zbudowanie jak najlżejszego samolotu, który podniesie jak największy ciężar. Samolot polskich studentów ważył 2,5 kilograma i podniósł ciężar 15,5 kilograma. Drugie miejsce załoga z Polski zajęła w kategorii Micro, która polegała na skonstruowaniu samolotu mieszczącego się w małej walizce, którego montaż nie przekracza 3 minut. Samolot z Polski napędzany był silnikiem elektrycznym, ważył 800 gramów i uniósł ciężar 5 kilogramów. Trzecie miejsce polska załoga zajęła w klasie ADVANCED.W tej klasie startują potężne maszyny latające o rozpiętości skrzydeł powyżej 3 metrów wyposażone w silniki spalinowe. Taki samolot musi zgodnie z regulaminem zarejestrować cały lot ze wszystkimi parametrami lotu: wysokością, prędkością, kursem, współrzędnymi gps oraz wykonać zrzut ładunku humanitarnego z minimum 35 metrów do wyznaczonego celi.
Kamil Smędra po dwóch miesiącach pobytu w USA i Kanadzie w zeszłym miesiącu gościł w A. Z. Z., gdzie z kolegami pilotami i modelarzami podzielił się swoimi sukcesami.
Łącznie polscy studenci z Politechniki Warszawskiej zdobyli na zawodach w USA 3 puchary w każdej klasie samolotu i 8 medali co daje kolejny rekord zawodów dla najbardziej utytułowanej drużyny.
M.Zach.
{jathumbnail off}
{gallery}stories/2014/7/kamil{/gallery}