W dniu 02.06.2015r. zostało zawarte porozumienie o współpracy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Zamościu z firmą P.P.H.U. Wiza. Podpisali je dyrektor ZSP Nr 1 Alicja Ciupa oraz właścicielka firmy pani Wiesława Załoga.
Firma P.P.H.U. „WIZA” Wiesława Załoga w Zamościu funkcjonuje od 2011 r. Jest producentem odzieży wierzchniej. Początkowo działalność była prowadzona w budynku mieszkalnym na powierzchni 50 m2 z zatrudnieniem 3 osób. Wraz z pozyskiwaniem nowych kontrahentów w ciągu kolejnych 2 lat firma zwiększała produkcję, zajmując kolejne pomieszczenia, zwiększając zatrudnienie i doposażając stanowiska pracy w profesjonalne urządzenia techniczne. Kolejne zlecenia produkcyjne oraz perspektywa rozwoju firmy doprowadziły do zdecydowanych działań w kierunku utworzenia profesjonalnej hali produkcyjnej i dalszego uzupełnienia wyposażenia o niezbędne urządzenia i maszyny. W marcu 2014 r. zmieniono lokalizację i przeniesiono produkcję do budynku wynajętego w Zamościu o powierzchni 200 m2 , jednocześnie zwiększając zatrudnienie na koniec 2014 r. z 10 do 20 osób. Ze względu na rozszerzanie współpracy z kontrahentami i rosnącą produkcję, uzupełniono wyposażenie o kolejne maszyny i urządzenia specjalistyczne. Aktualnie na wyposażeniu firmy znajduje się ponad 30 maszyn i urządzeń. Uruchomiona została krojownia. Na koniec ubiegłego roku, zajmowana powierzchnia stała się niewystarczająca. Prawidłowe funkcjonowanie firmy i dalszy rozwój wpłynęły na kolejne decyzje o lokalizacji zakładu, aby zapewnić właściwe usytuowanie stanowisk pracy, maszyn i urządzeń oraz warunki bhp dla pracowników. Na początku kwietnia 2015 r. wynajęto budynek o pow. 530 m2 w Zamościu przy ul. Przemysłowej 2A.
Firma produkuje odzież dla klientów takich jak IRO, MAISON KITSUNE’, CHACOK, LES PRAIRIES DE PARIS , AGNES B, HUG an CO, ANNE WILLI, BA&SH, CLIVIA NOBILI, RIANII, na rynki: francuski, japoński, niemiecki i USA.
Barierą dla dynamicznego rozwoju jest malejąca ilość wyspecjalizowanych pracowników branży odzieżowej i brak perspektyw wykształcenia w ciągu najbliższych kilku lat, ze względu na minimalne zainteresowanie zawodem krawca czy technologa odzieży.
Zalety klasy patronackiej:
kształcenie praktyczne bezpośrednio u pracodawcy jako młodociany pracownik (uczeń otrzymuje wynagrodzenie)
gwarancja zatrudnienia po ukończeniu szkoły
uczestnictwo uczniów w targach i imprezach branżowych