Przed kilkoma dniami, na skarpach Królewskiego Kąta, położonych na pograniczu miejscowości Gródek i Czumów (Gmina Hrubieszów) zagościło stado owiec. Pastwisko zostało wyznaczone tuż za punktem widokowym w Gródku, który już od kilku lat przyciąga rzesze turystów, głównie wieżą widokową z lunetami, wzbogacając teraz ofertę tego obiektu.
Owce pojawiły się na terenie Gminy Hrubieszów dzięki realizowanemu, przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie, projektowi „Ochrona bioróżnorodności siedlisk trawiastych wschodniej Lubelszczyzny”. Wypas ma przyczynić się do ochrony, bardzo cennej i rzadkiej w skali kraju, roślinności stepowej muraw kserotermicznych. Wydaje się, że jednocześnie może stać się atrakcją dla odwiedzających gminę, szczególnie zważywszy na fakt, że owce nie należą do miejscowego krajobrazu, wprawdzie przed kilkudziesięciu laty były hodowane w okolicznych miejscowościach, ale na nadbużańskich skarpach wypasane raczej nie były – informuje Sekretarz Gminy Hrubieszów Robert Palichleb.
W ramach tego samego projektu powołany został Zespół Lokalnej Współpracy, który wypracowuje założenia Planu Zadań Ochronnych dla obszaru Natura 2000 Dolina Środkowego Bugu. Przedstawiciele Gminy Hrubieszów przystąpili do tego Zespołu, jako jedynej spośród jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu hrubieszowskiego. Założenia przyszłego planu są o tyle istotne, że określą zakazy i nakazy odnośnie gospodarowania na obszarze objętym opracowaniem i dotyczyć będą mieszkańców, turystów oraz użytkowników działek, położonych na obszarze Natura 2000 Dolina Środkowego Bugu.
Ponadto rozważane są lokalizacje na terenie Gminy Hrubieszów dla tablic edukacyjno-informacyjnych o naturowym obszarze Dolina Środkowego Bugu, które również zostaną wykonane w ramach niniejszego projektu. Takie tablice pojawią się prawdopodobnie przy wieży widokowej w Gródku oraz w Lasku Czumowskim.