Suseł perełkowany stał się wizytówką gminy Zamość. Dlatego też co roku, w każdą ostatnią niedzielę lipca na terenie boiska w Mokrem, nieopodal rezerwatu „Hubale”, odbywa się „Dzień Susła”, którego głównym celem jest promocja ochrony zwierzątka, wpisanego do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako gatunku zagrożonego wyginięciem. Festyn „Dzień Susła” odbywa się od pięciu lat. Podobnie jak podczas minionych edycji, w tym roku również nie zabrakło licznych konkursów i zabaw. Sztandarową konkurencją jest poszukiwanie susła – a dokładnie jego statuetek, skrzętnie ukrytych w okolicy boiska.
I chociaż znalezienie podobizny susła nie było zadaniem łatwym, poradzili sobie z nim Michał Nawój, Ryszard Śliwa i Igor Sprawka. Każdy obecny tego dnia na festynie mógł zobaczyć „susła” spacerującego wśród gości.
Koło Gospodyń Wiejskich z Mokrego przygotowało konkurs plastyczny dla dzieci „Malowanie susła”, natomiast panie z KGW z Hubal umożliwiły najmłodszym lepienie zwierzątka z plasteliny i modeliny. Zespół Parków Krajobrazowych Roztocza zorganizował konkurs „Co wiesz o suśle?”. Wiedzą na nim wykazała się Julia Zams.
Tego dnia rozstrzygnięto konkurs Gminy Zamość „Sołectwo na widokówkę”. Pierwsze miejsce w kategorii „Najpiękniejsza posesja” zdobyły panie Małgorzata Gajewska ze Skokówki oraz Lidia Madeja ze Żdanówka, natomiast w kategorii „Estetyczne zagospodarowanie zagrody wiejskiej” pierwsze miejsce zdobyli pani Bożena Dubas ze Żdanówka i pan Jan Hołodniak ze Żdanowa.
Kolejnymi atrakcjami były m.in. występy muzyczne zespołów śpiewaczych gminy Zamość, koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Białowoli oraz koncert pieśni romskiej w wykonaniu zespołu KAŁE JAKHA. W magiczny świat iluzji przeniósł publiczność Piotr Panasiuk, który zaprezentował również rewię zwierząt – wystąpili m.in. wąż (pyton albinos), krokodyl i gadające papugi. Nowością na tegorocznym festynie były Targi Wyrobu Naturalnego.