Zamość jest pierwszym punktem na tegorocznej trasie Atomowego Autobusu. Już po raz piąty mieszkańcy kilku miast Polski będą mieli okazję zapoznania się nieodpłatnie z wieloma ciekawostkami z zakresu fizyki i chemii. Mobilne laboratorium fundacji FORUM ATOMOWE za pomocą innowacyjnych sposobów przekazywania wiedzy udowodni im niezwykłość tematyki dotyczącej energetyki jądrowej. Potwierdzeniem jakości projektu jest nagroda za najlepszą akcję informacyjną przyznana jej w 2014 roku przez European Nuclear Society.
Spotkanie w Zamościu odbędzie 23. listopada (poniedziałek) w godzinach 9-14 w III LO im. Cypriana Kamila Norwida przy ulicy Kilińskiego 15.
Trasa Atomowego Autobusu w tym roku będzie miała niebywały zasięg. Organizatorzy postawili sobie za cel dotarcie do jak największej rzeszy odbiorców, co wpłynęło na wybór trasy tegorocznej edycji. W rezultacie w ciągu dwóch tygodni akcja odwiedzi takie miejscowości jak m.in. Zamość, Radom, Płock czy Olsztyn.
Głównym celem projektu fundacji FORUM ATOMOWE jest dotarcie do lokalnych społeczności w celu przekazywania obiektywnej wiedzy z dziedziny energetyki jądrowej i promieniotwórczości. Wolontariuszom przyświeca idea uświadomienia społeczeństwu, że taki rodzaj energii jest bezpieczny i niezbędny dla dalszego rozwoju gospodarczego Polski. „Działalności Fundacji sprzyja motto Marii Curie-Skłodowskiej: „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”. Dlatego wychodzimy z inicjatywą do społeczeństwa i odwiedzamy miasta i miejscowości, aby szerzyć tam informacje oraz odpowiadać na frapujące pytania” – podkreśla Łukasz Koszuk, Prezes Fundacji.
„Atomowy Autobus – Mobilne Laboratorium” jest chlubą dla istniejącej od siedmiu lat fundacji. Jej ogólnopolski projekt zebrał już rzeszę fanów, którzy co roku nie mogą doczekać się kolejnego spotkania z wolontariuszami w celu nowych intelektualnych doznań. Znakiem, że wystartowała nowa edycja akcji jest pojawienie się na polskich drogach prawdziwego Atomowego Autobusu. Sam w sobie jest on niebywałym zjawiskiem i wzbudza wielkie zainteresowanie. Jednak najważniejsze w tym przypadku są możliwości dydaktyczno-edukacyjne, które związane są z całym projektem. Umożliwia on za pomocą trudno dostępnych sprzętów unaocznić wyjątkowość omawianych zjawisk. Dzięki temu za pomocą kultowego licznika Geigera można zaobserwować, że każde ciało promieniuje. Piramida holograficzna prezentuje w technologii 3D kluczową dla energetyki jądrowej łańcuchową reakcję rozszczepienia. Liczne doświadczenia udowodniają, że energii nie pozyskujemy ani nie tracimy, a ulega ona przekształceniu. Nie brakuje też omówień zagadnień z zakresu promieniowania niejonizującego takich jak m..in. odbicie i załamanie się światła.
Zapraszamy na bloga: www.atomowyautobus.pl, gdzie można śledzić trasę Autobusu!
Fundacja FORUM ATOMOWE została utworzona w 2008 roku. Prowadzona jest przez grupę młodych ludzi, połączonych pasją do energetyki jądrowej i chcących dzielić się swoją wiedzą. Celem Fundacji są działania edukacyjne i informacyjne w dziedzinie pokojowego wykorzystania energii atomowej oraz promocja idei budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Pozostałe projekty Fundacji to m.in. platforma e-learningowa Nukleo, skierowana do ludzi w wieku od 6 do 106 lat, portal tematyczny z forum energiajądrowa.pl, który ma być miejscem prowadzenia rzetelnej dyskusji wokół wyzwań związanych z budową elektrowni jądrowej oraz cykl wykładów edukacyjnych „Spotkania z Energią Atomową”, skierowanych do szkół, ale nie tylko.