22 września br. szpital w Biłgoraju będzie świętował 80-lecie swojej działalności. W styczniu 1920 roku w Biłgoraju oddano do użytku niewielki Państwowy Szpital Epidemiologiczny. Dwa lata później powstał Społeczny Komitet Budowy Szpitala, który z pozyskanych środków z Funduszu Rozwoju Kresów Wschodnich i lokalnego samorządu kontynuował budowę biłgorajskiej lecznicy.W lutym 1928 roku Szpital Powiatowy w Biłgoraju został oddany do użytku. Mieszczący się w parterowym, murowanym budynku posiadał własny wodociąg i kanalizację, dysponował 40 łóżkami na oddziałach chirurgicznym, położniczym i internistycznym, miał salę operacyjną i zabiegową. W 1936 roku oddano do użytku nowy pawilon uzupełniając szpital w oddział zakaźny. Przez całą okupację szpital działał, bardzo często w konspiracji udzielając pomocy i schronienia partyzantom i żołnierzom. Kolejna rozbudowa i modernizacja szpitala przypadła na lata 50. W końcu lat 70. powstał m.in. nowy blok operacyjny. Na początku lat 80. przystąpiono do realizacji budowy zaplecza techniczno-logistycznego. Biłgorajski szpital ciągle się rozbudowywał i modernizował. Dziś jest to jedna z nowocześniejszych placówek służby zdrowia w regionie zamojskim. Niestety, podobnie jak inne placówki, i biłgorajskiego szpitala nie ominęły kłopoty finansowe.
Jubileusz 80-lecia działalności zbiega się z ważnymi decyzjami i odpowiedzią na pytanie: co dalej ze szpitalem i jego finansową kondycją? Odpowiedź nadeszła do naszej redakcji na początku sierpnia br. W piśmie od rzecznika prasowego Starostwa Powiatowego w Biłgoraju czytamy m.in.: Zarząd i Radni Powiatu Biłgorajskiego z pełną świadomością odpowiedzialności za opiekę zdrowotną mieszkańców powiatu na sesji w dniu 4 sierpnia br. podjęli strategiczne decyzje dotyczące przyszłości szpitala w Biłgoraju. Zdecydowaliśmy o przystąpieniu do rządowego planu B poprzez ogłoszenie przetargu na wydzierżawienie majątku szpitala podmiotowi, który zechce poprowadzić zadania z zakresu ochrony zdrowia na terenie naszego powiatu. Była to jedna z najważniejszych, ale i najtrudniejszych decyzji w całej czteroletniej kadencji tej Rady i tego Zarządu (…) To rozwiązanie nie ma nic wspólnego z prywatyzacją szpitala! Dzięki temu zabezpieczymy cały szpitalny majątek, w tym nowe pawilony wraz z profesjonalnym wyposażeniem. Bez względu na to, co przyniesie przyszłość, czy droga dzierżawy okaże się sukcesem czy nie, majątek, zdobywany z takim trudem i kupowany za pieniądze społeczne, pozostanie własnością społeczeństwa tego powiatu. Postanowiliśmy ogłosić przetarg na dzierżawę majątku. W specyfikacji określone zostaną szczegółowo wymogi, jakie będzie musiał spełniać dzierżawca. Naszym zdaniem, jest to obecnie najwłaściwsza próba ratowania szpitala w Biłgoraju. Gorzej nie będzie, może być tylko lepiej.
Czy decyzja Zarządu i Radnych Powiatu Biłgorajskiego uzdrowi sytuację w szpitalu? Tego tak naprawdę nikt nie wie. Okazją do wymiany poglądów i dyskusji na ten temat będą jubileuszowe uroczystości, które rozpoczną się w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju 22 września br. o godz. 12.00.