Były wątpliwości mieszkańców Biłgoraja, ale wszystko zmierza w dobrym kierunku. Inicjatywa podjęta w 2006 r. wreszcie przyniosła widoczne efekty.Podczas V Dni Singera w Biłgoraju dokonano oficjalnego wmurowania kamieni węgielnych pod budowę pierwszych obiektów przyszłego Miasteczka Na Szlaku Kultur Kresowych. Akty erekcyjne odczytali naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz proboszcz prawosławnej parafii w Biłgoraju, ks. Jarosław Biryłko. Na uroczystości zabrakło przedstawicieli Kościoła katolickiego, którzy nie skorzystali z zaproszenia.
Fundamenty mają już Synagoga, Muzeum Singera oraz Biłgorajskie Centrum Dialogu, Edukacji i Tolerancji między Żydami a Polakami. Oddanie budynków do użytku planowane jest na 2011 r. Już teraz nie braknie pozytywnych słów pod adresem pomysłodawców projektu, Fundacji Biłgoraj XXI. – Daliście nam możliwość przyjazdu do Biłgoraja ze swoimi dziećmi i wnukami, abyśmy pokazali im, jak nasze rodziny mieszkały tu przez wiele wieków. Chciałbym, aby moje dzieci i wnuki bawiły się i mieszkały z waszymi dziećmi i wnukami tutaj, w odbudowanym Biłgoraju – mówił 13 września br. Harold Baum, przewodniczący Stowarzyszenia Biłgorajskich Żydów w USA.
W przyszłości Miasteczko Na Szlaku Kultur Kresowych ma zająć obszar ponad 30 ha wzdłuż Białej Łady. W projekcie znajduje się ponad 40 budynków o funkcji zarówno kulturalnej, sportowej, jak i hotelowej. Idea zakłada rozwój Biłgoraja na płaszczyźnie ekonomicznej, edukacyjnej, turystycznej oraz najważniejszej – kulturowej. Nie zapominajmy, że to także nowe miejsca pracy. Miejmy nadzieję, że budowa kolejnych obiektów Miasteczka Kresowego będzie jedynie kwestią czasu, a całość przypieczętowana zostanie sukcesem.