Dzień dobry Drodzy Czytelnicy! Chciałbym Wam wszystkim złożyć najserdeczniejsze życzenia – Szczęśliwego Nowego Roku. W tym odcinku dalej będziemy podążali ,,Szlakiem Partyzanckim”. Ostatnio byliśmy w Krasnobrodzie, natomiast dziś znajdziemy się we wsi Krynice, a następnie udamy się w stronę Zaboreczna. Do Krynic bardzo łatwo dojechać zarówno z Zamościa, jak i z Tomaszowa Lubelskiego – komunikacją prywatną, czyli tzw. ,,busami”, bilet nie kosztuje więcej niż 3 zł. Jeśli wybieramy się własnym samochodem, to można go zostawić na parkingu tuż przy kościele w Krynicach.
Krynice pierwszy raz pojawiły się w źródłach pisanych w XV wieku. Nazwa miejscowości pochodzi od licznych niegdyś ,,krynic” czyli źródeł obficie występujących przed wiekami w miejscowości. Źródła zlokalizowane u stóp wzgórza zasilały rzekę Kryniczkę i zbiornik wodny. Jezioro owe zostało wymienione także w kronice Jana Długosza. Już w XVI wieku istniała w wsi cerkiew, być może zlokalizowana na wzgórzu, gdzie dziś istnieje cmentarz. W następnym wieku Oleśniccy – właściciele posiadali kaplicę przy dworze. Do dziś widoczne są ruiny późniejszego pałacu ostatnich właścicieli Krynic.
Nasz spacer zaczniemy od kościoła. Kościół w Krynicach to drewniana budowla, powstała przed 1920 r., która pierwotnie stała w miejscowości Horyszów Polski, wybudowana za pieniądze mieszkańców Horyszowa, m.in rodziny Tukiendorfów. Gdy w Horyszowie Polskim zlikwidowano parafię prawosławną, nie był już potrzebny drewniany kościół, bo po prawosławnej parafii została cerkiew, całkiem nowa, z początku wieku XX. Kościół sprzedano więc mieszkańcom Krynic, od 1925 jest kościołem parafialnym. Świątynię zaprojektował inżynier Siennicki, który w owym czasie był także konserwatorem zabytków województwa lubelskiego. Świątynia składa się z trzech naw, nad bryłą kościoła dominuje wieża, dzięki niej przypomina on trochę kościoły góralskie. Kościół stoi w niedalekiej odległości od miejsca, gdzie stała cerkiew greckokatolicka (lokalizuje się ją w miejscu kaplicy cmentarnej). W ołtarzu głównym widzimy obraz przedstawiający Matkę Bożą, pochodzi on jeszcze z wieku XVII. Wnętrze kościoła robi swojskie i ciepłe wrażenie.
Po wyjściu ze świątyni powoli wchodzimy na wzgórze, gdzie usytuowany jest cmentarz, widzimy pomnik poświęcony bohaterom bitwy pod Zaborecznem, na pomniku napis: Bohaterskim Żołnierzom Batalionów Chłopskich Poległym 1-2 Lutego w bitwie pod Zaborecznem i Różą w Obronie Zamojszczyzny i Niepodległości Polski, Mieszkańcy Gminy Krynice, dalej imiona i nazwiska oraz miejscowości okoliczne, z których partyzanci pochodzili. Za pomnikiem widoczna panorama wsi i zalew. Malowniczo położony zbiornik wodny przyciąga wędkarzy z okolicy, którzy czekają na ,,taaaką rybę”, w zimie natomiast tafla zalewu jest zamarznięta i spokojna.
Odwracamy się w prawo i wchodzimy na cmentarz….