Mimo że najważniejsze święta w roku liturgicznym jeszcze przed nami, w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury przez dwa dni trwały intensywne prace nad upiększeniem tych nadchodzących kwietniowych świąt.
Już po raz szósty dzieci, instruktorzy z ośrodków kultury, a także folkloryści przyjechali do Tarnogrodu, aby pod bacznym okiem fachowców uczyć się zarówno tych tradycyjnych, jak i nowoczesnych metod zdobienia pisanek. Dwudniowe zajęcia cieszą się co roku dużym zainteresowaniem. Na VI Regionalne Warsztaty Tradycyjnych Metod Zdobienia Pisanek, w dniach 22-23 marca br., zgłosiło się około 300 osób z całego powiatu biłgorajskiego. Były to głównie grupy szkolne, chociaż nie zabrakło także przedszkolaków. Dzieci, poza zdobieniem pisanek poprzez technikę wydrapywania, wyklejania, batikową oraz malowania akrylem, uczyły się także metody decoupage, która polega na naklejaniu na powierzchnię wcześniej wyciętego z papieru lub serwetki motywu, dzięki czemu wygląda on potem jak namalowany na jajku.
Dwudniowe tarnogrodzkie warsztaty to przede wszystkim doskonała szkoła kultury tradycyjnej dla dzieci. – Bardzo mi się podobało. Ja nawet nie wiedziałam, że można tak robić pisanki – mówi Klaudia z Biłgoraja, uczennica II klasy szkoły podstawowej.
VI Regionalne Warsztaty w Tarnogrodzie to nie tylko pisanki i nowe techniki ich zdobienia. To także zajęcia z wykonywania kwiatów z bibuły i krepiny. Aniela Mrówka ze Starego Dzikowa, jedna z pań prowadzących warsztaty, jest emerytką, która na co dzień wraz z mężem zajmuje się rolą. Kwiaty lubiła od dziecka. – Ja kwiaty kocham, te w ogrodzie i nie tylko. Nie pamiętam, gdzie się tego nauczyłam – chyba tak sama z siebie, po prostu miałam do tego jakieś zacięcie. Trzeba to lubić robić, trzeba mieć do tego cierpliwość. Dla mnie to nie jest żaden problem zrobić jakiś kwiatek, kaczeńce czy róże. Jednak wykonanie gotowego, pięknego bukietu zajmuje pani Anieli około 8 godzin. Poświęcony czas nie idzie na marne. Kwiaty wykonane z bibuły wyglądają jak żywe.
VI Regionalne Warsztaty Tradycyjnych Metod Zdobienia Pisanek odbyły się dzięki wsparciu finansowemu Marszałka Województwa Lubelskiego, Starostwa Powiatowego w Biłgoraju oraz Burmistrza Tarnogrodu.