Wbrew powszechnej opinii – że w Zamościu nic się nie dzieje – Hetmańskiego Grodu nie omijają znani ludzie pióra. 22 września br. gościem specjalnym Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w Książnicy Zamojskiej, był Krzysztof Varga.
To nie pierwsza wizyta tego pisarza w Zamościu. Prawie rok temu Varga promował swoją książkę „Gulasz z turula”. Tym razem przywiózł ze sobą nowy tytuł – „Aleję Niepodległości”. Mariusz Kargul, wielokrotny konferansjer spotkań z pisarzami w regionie, raz po raz próbował wyciągnąć z Vargi jak najwięcej o nowej książce, wręcz zmusić go do interpretacji dzieła. – W mojej nowej powieści wykreowałem fikcyjną historię na tle prawdziwych miejsc, dokładnie w książce występuje warszawski Mokotów, na którym mieszkam – mówił Varga. Najnowsze dzieło jest opowieścią o przyjaźni dwóch facetów, w różnych jej fazach i odmianach. – Krystian i Jakub znają się od dzieciństwa, mieszkają na jednym podwórku, chodzą do tej samej szkoły. Po maturze każdy idzie w swoją stronę – opowiadał pisarz. Obaj urodzili się w roku 1968, jako dzieci Starego Mokotowa uczęszczali do szkoły nr 69, a później do męskiego liceum im. św. Augustyna na Starym Mokotowie, gdzie uczęszczał również sam pisarz. Po maturze każdy z nich idzie swoją drogą, Fidelis robi karierę medialno-taneczną, Krystian zostaje nieznanym, wiecznie pochmurnym artystą czekającym na wielkie dzieło. W końcu ginie w katastrofie lotniczej. – Wykreowałem tę postać jako całkowite zero, nieudacznika i sfrustrowanego gościa, który całymi dniami pije wino i ogląda strony porno – wyjaśniał Krzysztof Varga.
W czasie spotkania nieustannie pojawiały się też inne tematy. Myślą przewodnią były dzieje, zmiany pokoleniowe, doświadczenia i wyznania… Varga pytany o tożsamość narodową, mówi – Moją ojczyzną są Węgry, a matczyną Polska. Po nagrodzonym kilkakrotnie iście węgierskim „Gulaszu z turula” z wielkiej ojczyzny „Aleją niepodległości” powraca do tej ojczyzny małej – na Mokotów.
Krzysztof Varga (1968) pisarz, krytyk literacki, dziennikarz. Absolwent wydziału Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Jest redaktorem działu Kultura w Gazecie Wyborczej. Mieszka w Warszawie na Mokotowie. Kilkakrotnie nominowany do Literackiej Nagrody NIKE, m.in. za powieści „Tequila” i „Nagrobek”.