Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, to święto szczególne, które ujawnia bezmiar ludzkiej dobroci. W Zamościu i powiecie zamojskim jest tej dobroci bardzo dużo, o czym świadczy frekwencja na Gali .
Przybyli na nią wyróżnieni wolontariusze, organizatorzy i koordynatorzy wolontariatu, dyrektorzy szkół, placówek oświatowych, prezesi organizacji pozarządowych, kombatanci oraz przedstawiciele lokalnych władz: Wojciech Matwiejczuk – Przewodniczący Rady Miasta, Krzysztof Rusztyn – dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego, Małgorzata Żołyńska wicedyrektor MCPR, Jan Sadło prezes Spółdzielni Mieszkaniowej im. J. Zamoyskiego i in.
Takie Święto jest doskonałą okazją do spotkania, wymiany doświadczeń do złożenia podziękowania wszystkim wolontariuszom za chęć angażowania się i działania.
Filarem Zamojskiego Centrum jest w dalszym ciągu wolontariat młodzieżowy, dlatego na sali młodych ludzi było najwięcej.
A co dzieje się na co dzień w szkolnych klubach? Działają lokalnie, krajowo i globalnie, o czym opowiadali ich liderzy i prezentowali swoje osiągnięcia. Zaprezentowało się 13 z 20 klubów. Wśród zamojskich wolontariuszy są też osoby dorosłe i seniorzy. Angażują się do różnych działań, ale jest ich wciąż za mało. Ważnym punktem Gali było wręczenie wyróżnień. Podziękowania oraz wolontariackie znaczki odebrało 69 osób.
Nagrodą dla wolontariuszy i przybyłych na Galę gości była – owacyjnie przyjęta – część artystyczna. Program kabaretowy „Młodość nie wieczność” na podstawie tekstów zamojskich autorów ( min. Ireny Polkowskiej, Barbary Mazurkiewicz, Eugeniusza Cybulskiego i Mariana Karczmarczyka) przygotowany przez Krystynę Rybińską-Smyk, zaprezentowali: Marzena Miśkiewicz, Ania Ignaciuk, Barbara Mazurkiewicz, Jadwiga Dubas, solistka Maria Adamczyk oraz Zbigniew Pelc i Tadeusz Flor.
(Premiera programu odbyła się podczas konferencji „Senior dla świata – świat dla seniora”).
W związku z tym, że Zamojskie Centrum Wolontariatu otrzymało od Agencji Narodowej Programu Erasmus+ status organizacji przyjmującej, wysyłającej i koordynującej Wolontariatu Europejskiego, zebrani zostali zapoznani z ideą EVS i zaproszeni do udziału w projektach.
Gala przebiegała – jak zwykle – sprawnie dzięki zaangażowaniu „okrąglakowych” wolontariuszy, którzy przygotowywali salę, dekorację, pilnowali porządku, pracowali w szatni, pilnowali list obecności i zrobili porządek po uroczystości. W tym roku pomagała im ekipa z Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu.
Krystyna Rybińska-Smyk
{jathumbnail off}
{gallery}stories/2014/12/wolontariat{/gallery}