Mieszkańcy gminy Komarów-Osada mogą skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych, cytologicznych i kolonoskopii. Jeśli w akcji weźmie udział odpowiednio duża liczba osób gmina może otrzymać nawet 100 tysięcy złotych na prewencję chorób nowotworowych.
Taka jest główna nagroda w ogólnopolskim konkursie “Zdrowa Gmina”, ogłoszonym przez Polską Unię Onkologii, w którym gmina Komarów-Osada uczestniczy po raz drugi. Jego najważniejszym celem jest przeprowadzenie działań, propagujących prewencję chorób nowotworowych, zwłaszcza raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego. Z danych statystycznych wynika bowiem, że w Polsce co roku 14 tysięcy kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi, z czego ponad 1/3 umiera. Na raka szyjki macicy rocznie zapada 3,5 tysiąca kobiet, z których co druga przegrywa walkę z nowotworem. Każdego roku na raka jelita grubego choruje prawie 15 tysięcy osób, a ponad 9 tysięcy umiera.
Mieszkańcy gmin, które przystąpiły do konkursu, mogą zmienić te niepokojące statystyki. Wystarczy, że skorzystają z bezpłatnych badań profilaktycznych. W przypadku mieszkańców gminy Komarów-Osada wszystkie badania odbywają się w placówkach medycznych w Zamościu.
Panie w wieku 25 – 59 lat, które w ciągu 3 lat nie miały wykonywanych badań cytologicznych, mogą się zgłaszać na cytologię do poradni ginekologiczno-położniczych w przychodniach przy ulicach: Św. Piątka, Kilińskiego i Lwowskiej oraz alei Jana Pawła II.
Mammografię za darmo mogą wykonać pacjentki między 50 a 69 rokiem życia, które w ciągu 2 lat nie wykonywały takich badań. Pacjentki są przyjmowane w Centrum Usług medycznych przy ul. Peowiaków.
Na badania kolonoskopowe mogą się zgłaszać osoby w wieku 50 – 65 lat, a są one wykonywane w pracowni endoskopii przy ul. Jana Pawła II.
Szczegółowy wykaz placówek, które prowadzą wymienione badania można znaleźć na stronach gminy: www.komarow.pl i organizatora: www.konkurszdrowagmina.pl.
Władze gminy Komarów-Osada apelują o korzystanie z tych propozycji, a specjaliści przypominają, że wczesne wykrycie raka daje szanse na jego wyleczenie.
Bezpłatne badania potrwają do końca października. Można z nich korzystać bez dodatkowych skierowań czy zaświadczeń.
Do połowy listopada każda gmina, uczestnicząca w konkursie, ma przygotować projekt kolejnych działań profilaktycznych, które chciałaby realizować, jeśli otrzyma nagrodę główną, czyli 100 tysięcy złotych. Przewidziano też 50 tysięcy dla gminy, która zajmie drugie miejsce i 25 tysięcy – za trzecie. Trzy samorządy, które przygotują ciekawe projekty i zachęcą do skorzystania z badań największą liczbę mieszkańców otrzymają tytuł “Zdrowej Gminy”.