Firma zaprosiła mieszkańców na teren odwiertu. Chevron ogłosił dzisiaj, że w ciągu kilku najbliższych tygodni rozpoczniepionowy odwiertw okolicy wsi Zawada pod Zamościem. W ciągu ostatnich dwóch tygodni była montowana wiertnia, która obecnie jest już niemal przygotowana do prac. Planowany odwiert będzie pierwszym wykonanym przez Chevron na Zamojszczyźnie. Wcześniej firma wykonała odwierty w Horodysku i Andrzejowie.
Z okazji rozpoczęcia prac wiertniczych firma Chevron Polska Energy Resources zaprosiła na środę,5 grudnia przedstawicieli społeczności ze wsi Zawada, Siedliska i Siedliska Kolonia. Odwiedzający będą mogli obejrzeć z bliska wieżę wiertniczą, porozmawiać z fachowcami obsługującymi urządzenia wiertnicze o tym, w jaki sposób przygotowywany i wykonywany jest odwiert oraz zobaczyć model tzw. „casingu”, czyli zabezpieczenia odwiertu. Do obejrzenia wiertni zostali zaproszeni także uczniowie z Niepublicznego Gimnazjumw Zawadzie.
Wieża wiertnicza ma wysokość 54 metrów i aby przewieźć ją na teren odwiertu potrzebnych było ok. stu ciężarówek. Typ wiertni to Massarenti 5000. Została ona wyprodukowana we Włoszech. Wiertnię zmontowała polskafirmaNafta Piła. Firma ta będzie również wykonywała prace wiertnicze. Aby dotrzeć do warstw skał łupkowych, zawierających gaz ziemny, wykonywany jest pionowy odwiert o głębokości kilku kilometrów. Może być on głęboki nawet na 3-4 kilometry – 10 razy więcej niż wieża Eiffle’a. Jest to głębokość wielokrotnie przekraczająca poziom wód gruntowych. Odwiert jest chroniony kilkoma bardzo wytrzymałymi warstwami stali i cementu. Będą one ochraniały odwiert i zabezpieczały wody gruntowe. Chevron prowadzi badania wody oraz gleby przed i po zakończeniu prac, by mieć pewność, że zasoby naturalne są właściwie chronione.
-Cieszymy się, że możemy okolicznym mieszkańcom pokazać jak wyglądają przygotowania do odwiertu. Ochrona mieszkańców i środowiskajest dla Chevrona kluczowa. Jeśli zajdzie taka potrzeba, każdy pracujący na wiertni ma prawo wstrzymać wszystkie prace, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze. Chcemy by przedstawiciele lokalnej społeczności mogli zobaczyć z bliska urządzenia, których używamy i ludzi, którzy obsługują ten sprzęt. Mam nadzieję, że informując mieszkańców o stopniu zaawansowania prac i goszcząc ich na terenie wiertni, pokazujemy, że nasze działania operacyjne odbywają się w sposób zaplanowany i bezpieczny– powiedział John Claussen, Country Manager Chevron Polska Energy Resources.
Chevron aktywnie wspiera lokalne społeczności wszędzie tam gdzie prowadzi prace. Na całym świecie Chevron realizuje wiele projektów w dziedzinie edukacji, zdrowia i rozwoju gospodarczego. Również na terenach objętych koncesjami w PolsceChevron wspiera lokalne społeczności. I tak na przykład
w Rakołupach, gmina Leśniowice, Chevron zakupił pomoce naukowe i sprzęt sportowy dla miejscowej szkoły. Wyremontował tam również przejście dla pieszych, chodniki i zainstalował sygnalizację świetlną. W Horodysku, gmina Leśniowice, Chevron sfinansował remont świetlicy wiejskiej. Więcej informacji o działalności firmy Chevron w Polsce oraz o poszukiwaniach gazu łupkowego znajdą Państwo na stronie: www.chevron.pl