Na to pytanie można znaleźć odpowiedź w Klemensowie, odwiedzając Muzeum Skarbów Ziemi i Morza. – Minerałami i skamieniałościami zacząłem interesować się będąc uczniem Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Lubyczy Królewskiej. Pierwszy eksponat znalazłem przypadkowo, zbierając ziemniaki na pegeerowskim polu w Machnowie – wspomina Mirosław Nogalski z Deszkowic. Był to fragment skamieniałego drzewa, które licznie występują na pograniczu polsko-ukraińskim m.in. w Siedliskach k/Hrebennego. Po ukończeniu szkoły średniej wyjechałem z kraju w poszukiwaniu pracy – wspomina pan Mirosław.
Kolekcjoner z Deszkowic odwiedził kilkanaście krajów w Europie i Azji, dobrze zarabiał i zawsze część pieniędzy przeznaczał na zakup minerałów i skamieniałości. Koledzy pukali się w czoło. Wszyscy kupowali samochody a ja “kamienie”. – Pasja zbierania “kamieni” stała się obsesją. Na minerały i skamieniałości wydawałem tysiące euro – dodaje Pan Mirosław. Zbierając skamieniałości i minerały kolekcjoner z Deszkowic k/Szczebrzeszyna czytał jednocześnie literaturę fachową, robił notatki, odwiedzał specjalistyczne wystawy i giełdy kolekcjonerskie.
W “klemensowskich” zbiorach najwięcej eksponatów pochodzi z Niemiec, Szwajcarii, Grecji, Austrii, Włoch, Chin, Izraela, Jordanii, Syrii, Libanu, Meksyku i Polski. Sto pięćdziesiąt eksponatów pochodzi z prywatnej kolekcji z Belgi, kilkadziesiąt p. Mirosław kupił na giełdach w Monachium. Dziś kolekcja liczy ponad siedemset eksponatów. Można je oglądać w motelu “Klemens” w Szczebrzeszynie. Kolekcje uzupełniają tzw. ” skarby morza”: bursztyny, muszle, koralowce, jeżowce i specjalna wystawa meteorytów.
Na kolekcje składają sie m.in.: smitsonity z Meksyku, szmaragdy i hemimorphity z Chin, czaroity z Rosji, zoisyty z turmalinem i rubinem z Tanzanii, turmaliny z Rosji , chalkopiryty z kwarcem z Rumunii, kryształy z Brazylii, barity z Grecji, białe opale z Etiopii, goethytyty z Maroko, szungity z Rosji, meteoryty z Canyon Diablo w USA, krzemienie pasiaste z Gór Świętokrzyskich.
Po kolekcji w Klemensowie oprowadza jej twórca, znawca tematu, ekspert-amator od minerałów i jednoczenie właściciel muzeum i motelu “Klemens” Miroslaw Nogalski. Specjaliści oceniają, że muzeum w Klemensowie posiada jeden z najcenniejszych zbiorów w Polsce. Muzeum ma dodatkowe walory. Znajduje się w jednym z pięciu tego typu obiektów w Polsce, zabytkowym domu dyrektora cukrowni z 1895 roku, wpisanym na listę “Dziedzictwa Kultury Miejskiej , Przemysłowej, Drewnianej”. Wycieczkę do muzeum szczególnie polecamy uczniom i studentom. Eksponaty jak z bajki, jest co oglądać.
Fotogaleria{vsig}2012/08/ziemia{/vsig}