Ukazała się szczegółowa informacja o stanie środowiska na terenie Miasta Zamość za rok 2015, jaką w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska co roku opracowuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie, Delegatura w Zamościu.
W przeprowadzonych badaniach i analizach, kolejny raz zwrócono uwagę na ocenę jakości powietrza. Pomiary w zakresie poziomów dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenków azotu, benzenu, pyłu zawieszonego PM10, pyłu zawieszonego PM2,5, benzo(a)pirenu oraz metali ciężkich w pyle PM10 prowadzono na stacji monitoringu znajdującej się na terenie siedziby WIOŚ przy ul. Hrubieszowskiej 69A.
W roku 2015, podobnie jak w ubiegłych latach, nie została dotrzymana liczba przekroczeń poziomu dopuszczalnego stężenia 24h pyłu zawieszonego PM10 oraz poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu. Przekroczenia występują niemal wyłącznie w okresie grzewczym, ich źródłem są procesy energetycznego spalania paliw stałych, szczególnie złej jakości węgla oraz rożnego rodzaju odpadów w gospodarstwach domowych.
W ramach działań naprawczych Miasto Zamość realizuje m.in. program dofinansowania w formie dotacji do wymiany starych, nieefektywnych systemów grzewczych (piece, kotły). Dodatkowo, opracowano dokument strategiczny dla rozwoju gospodarki energetycznej miasta pn. Plan Gospodarki Niskoemisyjnej z bazą emisji i proponowanymi działaniami, takimi jak termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, modernizacja systemu transportu publicznego czy wymiana oświetlenia na energooszczędne. Ww. działania prowadzone są sukcesywnie, w miarę posiadanych środków finansowych.
Przeprowadzono również pomiary poziomu pola elektromagnetycznego – nie stwierdzono przekroczeń.
W opracowanej przez WIOŚ informacji, znajduje się również opis działalności kontrolnej Delegatury w Zamościu, prowadzonej wśród lokalnych przedsiębiorców w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, ochrony powietrza i gospodarki odpadami – informuje Marek Gajewski z Urzędu Miasta Zamość.