Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski z ministrem Regionalnego Rządu Kraju Związkowego Styria ds. Gospodarki, Kultury i Współpracy Zagranicznej dr Chrystianem Buchmannem.
Gospodarka, kultura, ochrona środowiska i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii na Lubelszczyźnie – to dziedziny i cele współpracy międzyregionalnej podejmowane podczas wizyty przedstawicieli Województwa Lubelskiego w Austrii w dniach 9-12 maja br.
Delegacja z Lubelszczyzny i przedstawiciele Kraju Zwiazkowego StyriaDelegacja z Lubelszczyzny pod przewodnictwem wicemarszałka Sławomira Sosnowskiego uczestniczyła w oficjalnej i studyjnej wizycie w Kraju Związkowym Styria, który jest partnerskim regionem Lubelszczyzny. Na specjalnie zorganizowanym przez Konsula Honorowego RP w Grazu, dr Gerolda Ortnera „Wieczorze Polskim” wicemarszałek Sosnowski zaprezentował współpracę międzyregionalną mieszkańcom Grazu i regionu Styrii zainteresowanym kontaktami z Polską.
Podczas rozmów z ministrem Regionalnego Rządu Kraju Związkowego Styria ds. Gospodarki, Kultury i Współpracy Zagranicznej, dr Chrystianem Buchmannem, wicemarszałek Sosnowski zaproponował stronie styryjskiej zorganizowanie misji gospodarczej na Lubelszczyznę i zaprosił przedstawicieli Kraju Związkowego Styria na Ecoforum (21-23 września 2011 r.) w Lublinie. Stronie styryjskiej zaproponowano także możliwość współpracy z Muzeum Lubelskim w Lublinie i Filharmonią Lubelską.
Park wiatrowy w Ratten – najwyżej położona farma wiatrowa w Styrii (1500 m. n. p. m) składająca się z 10 wiatraków o wysokości 80 m i mocy 1,4 MW każdy.Ponadto, w trakcie wizyty delegacja przedstawicieli Województwa Lubelskiego obejrzała obiekty wykorzystujące odnawialne źródła energii. Jednym z nich był park wiatrowy w Ratten – najwyżej położona farma wiatrowa w Styrii (1500 m. n.p.m.) składająca się z 10 wiatraków o wysokości 80 m i mocy 1,4 MW każdy (cena za kWh wynosi 0,25 centów). Inwestycję tą zrealizowano w 2005 r., a jej koszt wyniósł 20 mln euro.
Innym zwiedzanym obiektem była farma fotowoltaiczna w miejscowości Mureck. Obejmuje ona obszar 2 ha, a jej koszt wyniósł 5,5 mln Euro. Została sfinansowana przez 200 mieszkańców i instytucje Styrii, jako inicjatywa obywatelska (przy czym każdy finansował minimalnie 2kW i maksymalne 10 kW). W miejscowości Mureck zwizytowano również obiekty produkcji biodiesla, biogazownię i ciepłownię.
Uzyskane informacje i wymienione doświadczenia podczas wizyty w Kraju Związkowym Styria zostaną wykorzystane w planach rozwoju OZE na Lubelszczyźnie.